استاندار کردستان مطرح کرد                                                         لزوم حرکت به سمت اقتصادی کردن کشاورزی کردستان                  

سایت کرد نور : استاندار کردستان گفت:با توجه به پائین بودن درآمد سرانه در کردستان باید به سمت اقتصادی کردن بخش کشاورزی کردستان حرکت کرد.

به گزارش سایت کرد نور از سنندج، عبدالمحمد زاهدی ظهر امروز در نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کردستان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی می‌تواند پایه توسعه هر کشور و منطقه‌ای باشد اظهار کرد: هم‌افزایی بین بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات توسعه پایدار را محقق می‌کند.
وی گفت: توجه به شرایط فعلی حاکم بر دنیا و شکل گرفتن منازعات بین‌المللی و منطقه‌ای متعدد سبب شده بخش کشاورزی به عنوان یک حوزه استراتژیک در سراسر دنیا مطرح شود.
بخش کشاورزی یکی از حوزه‌های مهم در اقتصاد مقاومتی است
استاندار کردستان به مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره و تصریح کرد: کشاورزی یکی از حوزه‌ها مورد عنایت در بحث اقتصاد مقاومتی است و باید مورد توجه جدی دولت قرار گیرد.
وی به ظرفیت‌های فراوان بخش کشاورزی در کردستان اشاره کرد و گفت: وضعیت اقلیمی استان کردستان ما را ناچار می‌کند الگوهای جدیدی را در بخش کشاورزی دنبال کنیم.
زاهدی به ضرورت پیگیری سریع دو موضوع مرتبط با حوزه کشاورزی استان اشاره کرد و افزود: تغییر الگوی مصرف آب بخش کشاورزی از حالت سنتی به مدرن باید در دستور کار قرار گیرد تا با تحقق این هدف بتوان با مصرف آب کمتر محصولی بیشتر با قیمت تمام شده کمتر به دست آورد.
باید به سمت اقتصادی کردن کشاورزی کردستان حرکت کرد
وی خاطر نشان کرد: موضوع دوم ضرورت توجه به پائین بودن درآمد سرانه در کردستان است و با لحاظ این امر باید به سمت اقتصادی کردن بخش کشاورزی کردستان حرکت کرد.
استاندار کردستان گفت: در حوزه‌های زراعت، باغبانی، دام، طیور و آبزیان استان کردستان ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد که می‌توان با تکیه بر آنها توسعه کشاورزی کردستان را بیش از بیش محقق کرد.
وی به ظرفیت‌های باغداری در استان کردستان اشاره کرد و افزود: با برنامه‌ریزی و بذل توجه به تولید دام، طیور، و آبزیان می‌توان ظرفیت‌های جدیدی مرتبط با حوزه کشاورزی در کردستان به وجود آورد.
آموزش نیروی انسانی بخش کشاورزی یک ضرورت است
زاهدی آموزش نیروی انسانی در بخش کشاورزی را ضروری دانست و گفت: مردم استان کردستان شهروندانی آموزش پذیر هستند و این آموزش پذیری باید به عنوان یک ظرفیت نگریسته شود و با سرمایه‌گذاری در این زمینه به افزایش بهره‌وری کمک کرد.
وی خاطر نشان کرد: استان کردستان یکی از مناطقی است که اراضی دیم قابل کشت فراوانی دارد و لازم است با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی ارتباط جهاد کشاورزی استان با مؤسسه بین‌المللی تحقیقات دیم (ایکاردا) وابسته به سازمان ملل متحد برقرار شود تا برنامه‌ای در حوزه اراضی دیم استان برای تولید محصول بیشتر و باکیفیت‌تر به اجرا درآید.

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *