استاندار کردستان: نگاه دولت به کردستان امنیتی نیست

استان کردستان، منطقه امنیتی نیست، بلکه یک استان فرهنگی است که نیازهای اقتصادی فراوانی دارد. کردستانی ها به عنوان شهروندان جمهوری اسلامی باید احساس کنند هیچ تفاوتی با دیگر شهروندان ندارند. اقلیت ها باید احساس مداخله بیشتر در اداره امور کشور داشته باشند

عبدالمحمد زاهدی در گفت‌وگو با روزنامه ایران: استان کردستان، منطقه امنیتی نیست، بلکه یک استان فرهنگی است که نیازهای اقتصادی فراوانی دارد. کردستانی ها به عنوان شهروندان جمهوری اسلامی باید احساس کنند هیچ تفاوتی با دیگر شهروندان ندارند. اقلیت ها باید احساس مداخله بیشتر در اداره امور کشور داشته باشند.
 
     آقای زاهدی در ادوار گذشته همواره بحث‌های امنیتی بر سر استان کردستان سایه انداخته بود. اما وزیر اطلاعات دولت یازدهم از تغییر رویکرد دولت در حوزه امنیتی خبر داده است. نگاه شما به استان کردستان چگونه است؟
 
در دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری شاهد مشارکت بالای مردمی در کردستان بودیم. حدود 82 درصد مشارکت مردمی داشتیم که حدود 72 درصد هم به آقای روحانی رأی دادند. این حضور کیفیت مشارکت مردم در انتخابات نشان دهنده این است که مردم استان نگاه به درون دارند و با نظام یکی هستند. طبیعتاً نگاه ما به استان و مردم هم نباید نگاه امنیتی باشد. اصلاً استان کردستان، منطقه امنیتی نیست. البته حوادث ضد امنیتی ممکن است در هر نقطه ای اتفاق بیفتد، اما استان کردستان اصولاً یک استان فرهنگی است که  نیازهای اقتصادی فراوانی دارد. از همین رو ما نگاه امنیتی به کردستان نداریم. در جلسات شورای تأمین استان هم عمده توجه ما به موضوع توسعه کردستان است. حتی دوستان امنیتی، نظامی و انتظامی ما در استان هم به این موضوع کاملاً توجه دارند. نیروهای انتظامی بعضاً در استان کارهای عمرانی و خدماتی انجام می دهند. یعنی علاوه بر وظایف انتظامی نسبت به توسعه استان دغدغه دارند. مردم کردستان با مردم سایر نقاط کشورهیچ تفاوتی ندارند ضمن اینکه اصیل ترین قوم ایرانی هم هستند و طبیعتاً علاقه آنها به وطن خود اگر بیشتر از سایر نقاط نباشد، کمتر هم نیست. آنها این مهم را به اشکال گوناگون نشان داده اند اعم از مشارکت بالا در انتخابات، حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن و حتی در همکاری هایی که با مسئولان دولتی دارند.
 
    استفاده از نیروهای بومی چقدر مورد توجه شما در استانداری کردستان است؟
 
تلاش ما بر استفاده از نیروهای بومی در این استان است. اگر به جمع انتصاب‌هایی که تا الان در سطح استان، انجام شده نگاه کنید خواهید دید که عمده افراد بومی هستند.
 
    ما شنیدیم که شما در سطح معاونان استاندار هم از نیروهای بومی استفاده کرده اید؟
 
بله از چهار معاونی که استانداری دارد، سه نفر آنها از اهل سنت و بومی هستند. یک نفر غیر بومی است که به خاطر تجربه و سابقه بالای مدیریتی‌اش مورد توجه ما بوده است.
 
    مهمترین مطالبات مردم کردستان چیست؟
 
مردم استان مطالبات فرهنگی باقیمانده از قبل زیاد دارند که البته پاسخ دادن به آنها نیاز به گذشت زمان دارد. در کنار مطالبات فرهنگی، مهمترین معضل استان بیکاری است. نرخ رسمی بیکاری در کردستان 2/28 درصد است که البته نرخ واقعی حتماً بیش از این عدد است. نرخ رشد جمعیت کشور 28/1 درصد است ولی در کردستان نرخ رشد جمعیت 7/0 درصد است. این به علت مهاجرت های زیادی است که از استان و به خاطر بیکاری موجود صورت می گیرد. همچنین درآمد سرانه مردم کردستان کمتر از نصف میانگین کشور است. اینها نشان می دهد که در حال حاضر اولویت ما باید توسعه استان جهت اشتغالزایی باشد.
 
    آیا شما هم برای توسعه استان چشم به اعتبارات دولتی دارید یا خودتان هم وارد میدان شده و از ظرفیت های استانی و بومی استفاده می کنید؟
 
در دوره جدید چشم دوختن به اعتبارات دولتی ما را به جایی نمی رساند.
 
    چرا؟ اعتبارات قابل توجه نیست؟
 
 بله، اعتبارات تخصیصی قابل توجه نیست. از اعتبارات عمرانی سال 92 چیزی حدود 12-10 درصد در کل کشور تحقق پیدا کرده است. در کردستان البته این رقم، 17 درصد بوده است ولی اینها عقب ماندگی ها را جبران نمی کند. در سال آینده اعتبارات نسبت به سال جاری کمتر است. ولی ما به اعتبارات دولتی اتکا نمی‌کنیم. باید بسیاری از پروژه ها و کارهای بزرگ را به منابع بخش خصوصی وصل کنیم. بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، جاده‌ها و… را باید از طریق بخش خصوصی دنبال کنیم. گردش پول در کردستان به خاطر مرزی بودن و مبادلات تجاری مرزی بسیار بالاست. اما این فقط یک گردش است و هیچ ماندگاری در استان ندارد. می شود از پس‌اندازهای کوچک مردم صنایع و تولیدات کوچک راه‌اندازی کرد تا در کوتاه مدت بتوانیم بحران بیکاری را مهار کنیم و بعد از طریق ایجاد واحدهای بزرگ، توسعه پایدار در منطقه را ایجاد کنیم.
 
    از جمله ظرفیت های مهم استان کردستان، موضوع گردشگری و جذب توریسم و همچنین همجواری با کشور عراق است. شما برای استفاده از این ظرفیت ها چه اقدام‌هایی انجام داده‌اید؟
 
در حوزه گردشگری طرح‌های جامع مختلفی تعریف شده است. مثل طرح جامع  دریاچه زریوار و طرح جامع آبیدر در سنندج. وضع استان کردستان به گونه ای است که در فصول مختلف سال می تواند گردشگر داشته باشد. مثلا ظرفیت ورزش‌های زمستانی را می‌توانیم توسعه دهیم. ما در این استان به لحاظ زمین، آب، برق و انرژی مشکل نداریم.
 
البته یک مقدار مشکل زیرساخت، حمل و نقل و ترابری داریم که امیدواریم از طریق بخش خصوصی ظرف یکی دو سال آینده بر طرف شود. در خصوص همجواری با کشور عراق هم در حال حاضر 4 بازارچه مرزی و یک مرز رسمی داریم که به نظر می رسد در حال حاضر یک مدیریت یکپارچه مرزی در این مناطق وجود ندارد. بر همین اساس طرح ساماندهی مرز را داریم که اولین جلسه آن اواخر سال گذشته در وزارت کشور برگزار شد. امیدوارم در طول سال 93 طرح ساماندهی مرز به فرجام برسد و مبادلات مرزی  هم قانونمند تر شود تا باعث اشتغال بیشتر شود.
 
    آقای رئیس‌جمهوری در ابتکاری، اقدام به انتخاب دستیار ویژه اقلیت ها در دولت کرده‌اند. به نظر شما این اقدام در برقراری ارتباط بهتر اقلیت ها و قومیت‌ها با حاکمیت و دولت مؤثر است؟ مشخصاً در استان خود شما، این موضوع مثمرثمر بوده است؟
 
حتماً این اقدام می تواند تأثیر خوبی در برقراری ارتباط بین اقلیت ها و حاکمیت داشته باشد. ما قومیت ها و اقلیت ها را به عنوان واقعیات موجود در جامعه باید بپذیریم. آنها به عنوان شهروندان جمهوری اسلامی باید احساس کنند هیچ تفاوتی با دیگر شهروندان جمهوری اسلامی ندارند. البته این اقدام هنوز در ابتدای راه است و باید تلاش کنیم ارتباط میان تمامی اقشار جامعه فارغ از هر قومیتی، بهتر و بیشتر شود و اقلیت ها و قومیت ها هم احساس مداخله بیشتر در اداره امور کشور داشته باشند.
گفتوگو: ابراهیم بهشتی
24 فروردين 93

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *