خانه / فرهنگی / استاندار کردستان گفت: دانشگاه ها می توانند نقش مهم و محوری در تحقق اتحاد و انسجام اسلامی ایفا کنند

استاندار کردستان گفت: دانشگاه ها می توانند نقش مهم و محوری در تحقق اتحاد و انسجام اسلامی ایفا کنند

مقوله اتحاد ملی برای ملت بزرگ ایران نشان دهنده این امر مهم است که ملت ایران با همه تکثر و تنوع در زمینه مذهبی، قومیت، فرهنگ بومی با تکیه بر ارزش های فرهنگی و مذهبی  وحدت خود را حفظ نموده و با حراست از اتحاد ملی و استفاده از این ظرفیت ها مسیر رشد و ترقی را طی می کند

 
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری؛ عبدالمحمد زاهدی در همایش علمی، آموزشی و فرهنگی دانشجویی با موضوع اتحاد و انسجام اسلامی در محل سالن آمفی تئاتر مولوی دانشگاه کردستان با بیان این مطلب اظهار داشت: دانشگاه‌ها به عنوان مراکز تولید علم و دانش می‌تواند عامل مهمی برای حفظ وحدت و انسجام در عرصه ملی و اسلامی باشند.
 
وی افزود: مقوله اتحاد ملی برای ملت بزرگ ایران نشان دهنده این امر مهم است که ملت ایران با همه تکثر و تنوع در زمینه مذهبی، قومیت، فرهنگ بومی با تکیه بر ارزش های فرهنگی و مذهبی  وحدت خود را حفظ نموده و با حراست از اتحاد ملی و استفاده از این ظرفیت ها مسیر رشد و ترقی را طی می کند.
 
زاهدی ادامه داد: تنوع فرهنگ و تمدن کهن ایران در طول تاریخ از مرزهای جغرافیایی کشور فراتر رفته و از شرق تا چین، غرب تا قلب آفریقا، شمال تا اروپا و از جنوب در کشورهای خلیج فارس نفوذ خود را گسترده است ولی با وجود این گستردگی خللی در نحوه اتحادملی و انسجام ملت ایران ایجاد نشده است.
 
استاندار کردستان گفت:ملت ایران همواره بر اندیشه  اسلام استوار بوده است که در طول تاریخ تمام فرهنگ‌هایی که بر این ملت حکومت کردند به مرور زمان هضم شده و در نهایت تنها مقوله ای که مردم ایران آنرا پذیرفته‌اند فرهنگ دینی اسلام بوده است.
 
 وی خاطر نشان کرد: وحدت بدون کثرت معنا ندارد و اگر خداوند همه ما را یکسان و یکنواخت می آفرید درحقیقت دیگر اتحاد و حفظ وحدت عاملی برای حفظ قدرت محسوب نمی شد.
 
زاهدی ابراز داشت: در واقع اگرهمه انسان ها هم شکل، هم زبان و هم بودن دیگر واژه شناخت و تعریف معنایی نداشت و زندگی کسالت باری  برای آنها بوجود می آمد.
 
وی در بخشی دیگراز سخنانش تنوع قومی، مذهبی را سرمایه فرهنگی بسیار عظیم برای وحدت ملی برشمرد و اظهار داشت: وجود تنوع قومی و مذهبی سرمایه ای عظیم برای حفظ وحدت است و در واقع با هم پوشانی این سرمایه ها منافع ملی ما نیز حفظ می شود.
 
زاهدی با بیان این مطلب که امروزه حوزه نفوذ تفکر اسلامی در اکثر کشورهای جهان است ابراز داشت: ما مردم ایران نیز در کنارهم یک ملت ونیز بخشی از جامعه اسلامی بوده که بایستی در راستای اقتدار و سربلندی جهان اسلام تلاش کنیم و در واقع این اقتدار جهان اسلام در سایه وحدت محقق می شود.
 
وی در ادامه اذعان داشت: تبیین و تشریح دو مقوله مهم اتحاد ملی و انسجام اسلامی نیازمند زمان و تحقیقات زیاد بوده و برگزاری این همایش‌ها تنها می‌توان به گوشه‌ کوچکی از آن پرداخت.
 
استاندار کردستان گفت: مهم ترین مشکل جهان اسلام جریانات انحرافی دشمنان اسلام است که تلاش می کند چهره خشونت گرا و افراطی از اسلام را به نمایش بگذارد که در این راستا امروزه نیز سلفیت و وهابیت جریانی انحرافی که دست نشانده دشمنان اسلام بوده و از سوی آنها مورد حمایت قرار می گیرد.
 
زاهدی در پایان تصریح کرد:امروز دشمنان اسلام برای جلوگیری از ترویج و گسترش این دین الهی می‌خواهند با استفاده از این جریان‌های انحرافی ادعای هزاران سال خود را که می‌گویند اسلام با زور شمشیر گسترش پیدا کرده است به جهانیان نشان دهند.

شناسه خبر : 5063

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + چهارده =