استانی شدن انتخابات مجلس» از نگاه نمایندگان کُرد ادوار مجلس آذربایجان غربی

پیرانشهر_در حالی که نهمین دوره مجلس شورای اسلامی آخرین سال عمر خود را سپری می کند، تصویب کلیات طرح «استانی شدن انتخابات مجلس» از سوی نمایندگان این دوره مجلس باعث بروز دیدگاه های مختلفی شده است

براساس این طرح که در شش ماده تصویب شده است در انتخابات مجلس، محدوده جغرافیایی هر استان به عنوان حوزه استانی انتخابات محسوب می شود و رای‌دهندگان در هر حوزه انتخابیه می‌توانند به تعداد نمایندگان لازم برای استان از بین نامزدهای انتخاباتی استان، نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب کنند و حوزه‌های انتخابیه اقلیت‌های دینی از شمول این قانون مستثنی هستند.
 
لازمه استانی شدن انتخابات شکل گیری احزاب است
 
 «محمد کریمیان» نماینده ادوار گذشته شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی که معتقد است این طرح برای شهرهای کوچک دارای معایب بیشتری نسبت به کلان‌شهرها خواهد بود و در تشریح مزایای این طرح  به خبرنگار کردپرس گفت: اجرای این طرح دایره فعالیت نماینده مجلس را وسیع تر خواهد نمود و در واقع نمایندگان قدرت تصمیم گیری بیشتری را در مسایل کلان کشوری پیدا خواهند کرد و از مشغول شدن به درخواستهای جزئی و شخصی مردم که می تواند زمان بیشتری از یک نماینده را محصور کند دور شوند.
 
کریمیان در ادامه سخنان خود شکل گیری احزاب لازمه اجرای صحیح این طرح عنوان  و تصریح کرد: اگر افراد از طریق یک حزب که دارای ساختاری مشخص و تأیید شده باشد وارد رقابت انتخاباتی شوند بدون شک هم مردم بادید بهتری اقدام به انتخاب فرد مورد نظر خواهند نمود و هم اینکه فرد منتخب ملزم به اجرای تعهدات حزبی خود که مردم به آن رأی داده اند، می باشد.
 
وی همچنین معتقد است که اگر این طرح هم از طرف مسئولان و هم از طرف مردم به درستی مدیریت نشود احتمال کاهش مشارکت و افزایش محرومیتها و شکاف طبقاتی را در بسیاری از مناطق در پی خواهد داشت.
 
نفع شخصی علت تصویب این طرح
 
«محمد علی پرتوی» نماینده دوره هشتم مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی در همین ارتباط به خبرنگار کردپرس گفت: این طرح در دور هشتم نیز مطرح شد ولی به علت مخالفت اکثر نمایندگان وقت، فرصت بررسی در صحن علنی مجلس را پیدا نکرد چرا که بیشتر آن‌ها معتقد بودند این موضوع تنها به نفع کلانشهرها و نقاط پرجمعیت رقم خواهد خورد.
 
پرتوی، در ادامه سخنان خود ضمن مخالفت شدید با این طرح  علت اصلی حمایت نمایندگان فعلی مجلس به ویژه در مناطق کردنشین را نفع شخصی آنها عنوان کرد و اظهار داشت: چون اجرای این طرح به صورت استانی و ورود به عرصه انتخابات نیازمند حضور افراد شاخص و سرشناسی هست و فعلاً نمایندگان کنونی به واسطه نماینده بودن در استانهای خود از موقعیت بهتر و برخوردارند لذا تنها به این دلیل از این طرح به شدت حمایت می کنند وگرنه در اساس اجرای این طرح برای کشور ما زود است و تا موقعی که احزاب به صورت رسمی و در چهار چوب قوانین و مقررات خاص خود که برای همگان آشکار باشد، فعالیت نکنند این طرح نمی تواند به ویژه در شهرستانهای کم جمعیت و یا محروم کشور موثر باشد.
 
استانی شدن انتخابات، نخبه کشی می کند
 
پرتوی، معتقد است این اقدام حتی ممکن است باعث نخبه کشی در جامعه گردد چرا که افرادی وجود دارند که در سطح شهرستان محل سکونت خود چهره ای شناخته شده و کاملاً نخبه هستند و احتمالاً شانس موفقیت هم داشته باشند ولی در صورت استانی شدن انتخابات این موقعیت از آنها گرفته خواهد شد و افرادی به مجلس راه پیدا خواهند کرد که شاید حق آنان نباشد.
 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا اجرای این طرح به ویژه در استانهایی که دارای بافت دو قومیتی هستند باعث تعارض بین آنها نخواهد شد؟ گفت: در مجلس هشتم نیز این موضوع در استانهایی نظیر آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان با حساسیت همراه شد تا جای که قرار بر این شد استان آذربایجان غربی در انتخابات به دو حوزه جنوبی و شمالی تقسیم شود لذا اهمیت این موضوع می طلبد تا با دقت و حساسیت بیشتری دنبال شود چرا که در غیر این صورت به طور یقین باعث ایجاد شکاف و تعارض در بین قومیت‌های ساکن در این استانها
 
خواهد شد.
 
قانون فعلی انتخابات باید تغییر کند
 
«جلال محمود زاده نماینده » مردم مهاباد در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی معتقد است که «استانی شدن انتخابات مجلس شورای اشلامی» دارای پیامدهای مثبت و منفی است و در تشریح پیامدهای مثبت این طرح به خبرنگار کردپرس گفت: استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی سبب حضور افراد شاخص در مجلس می‌شود و دیدگاه و نظر نمایندگان فرا حوزه ای خواهد بود و با نگاه ملی و استانی به مسائل نگاه می‌کنند، از طرفی دیگر چون کاندیداها در زمان تبلیغات مجبور می شوند با هم ائتلافهایی را ایجاد کنند تشکیل این ائتلاف سبب می شود نمایندگان در مجمع نمایندگان استان بهتر همدیگر را یاری کنند.
 
وی در ادامه در تشریح پیامدهای منفی این طرح به کردپرس گفت: با استانی شدن انتخابات نمایندگان مجلس از مناطق محروم،حاشیه شهرها و روستاهای دور افتاده دور می شوند و دسترسی مردم این مناطق به نمایندگانشان سخت خواهد بود. از طرفی دیگر با اجرایی شدن این طرح هزینه‌های تبلیغاتی افزایش پیدا می کند و افرادی که توانایی مالی ندارد و اما می توانند نماینده کارآمدی باشند از راه یافتن به مجلس محروم می شوند.
 
وی راه نیافتن مدیران شهرستانی به مجلس علی رغم توانا بودن به علت ناشناخته بودن در سطح استان را از دیگر معایب این طرح مطرح و تاکید کرد: عملیاتی شدن طرح استانی شدن انتخابات مجلس  به تغییر در قانون فعلی انتخابات نیاز دارد چرا که این قانون متناسب به انتخابات به صورت شهرستانی تهیه و تنظیم شده است.
 
محمود زاده در پایان به کردپرس گفت: مستثنا نبودن استان آذربایجان غربی مشکل زا نخواهد بود چرا که هر شهری نماینده خود را خواهد داشت تنها با این تفاوت آراء کل استان در انتخاب نماینده هر شهر نقش خواهد داشت.
 
 
 
 
کد مطلب: 83144  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۱۰  |  ساعت: ۹ : ۲۷

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *