خانه / سیاسی / استانی شدن انتخابات مجلس تصویب شد

استانی شدن انتخابات مجلس تصویب شد

نمایندگان مجلس در رسیدگی به جزئیات طرح یک فوریتی استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی ماده (۱) این طرح را تصویب کردند.با این حساب در انتخابات مجلس شورای اسلامی محدوده جغرافیایی هر استان به عنوان حوزه استانی انتخابات محسوب می‌شود

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ – ۱۱:۲۹
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بر اساس تبصره این ماده، تعداد نمایندگان هر حوزه استانی معادل تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه موجود استان است که مستند به قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس مصوب ۳۰ فروردین ۱۳۶۶ و اصلاحیه‌های بعدی آن تعیین شده است.
 
اکنون مجلس در حال رسیدگی به مواد دیگر این طرح است.
 
ماده (۱) این طرح با ۱۱۲ رأی موافق، ۷۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع به تصویب رسید و مشارکت نمایندگان در این رأی‌گیری به حدی بود که نایب رئیس مجلس اعلام کرد نیازی به دعوت نمایندگان برای مشارکت در رأی‌گیری ندارد.
 
تصویب قانون تأسیس و اداره مدارس غیردولتی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده واحده لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی را تصویب کردند.
 
 بررسی این لایحه که در چند جلسه در صحن علنی ادامه یافت، امروز به پایان رسید و ماده واحده آن با ۱۴۲ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع تصویب شد.
 
بررسی لایحه دائمی شدن قانون تأسیس مدارس غیردولتی
 
مجلس شورای اسلامی امروز لایحه دائمی شدن قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی را بررسی می کند.
 
جلسه سیصد و سی‌ام مجلس شورای اسلامی به ریاست ابوترابی فرد نایب رئیس اول با حضور  194 نفر از نمایندگان آغاز شد.
 
در این نشست همچنین رسیدگی به طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی، طرح اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح بازنگری مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و  طرح الحاق یک بند به تبصره جزء یک ماده ۳ قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور در دستور کار نمایندگان قرار دارد.
 
امروز قرار است گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان چای کشور در صحن علنی قرائت شود.
 
نمایندگان در این جلسه یک نفر را به عنوان ناظر در هیئت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور انتخاب می کنند.
 
همچنین مجلس شورای اسلامی تصویب کرد: چنانچه داوطلبی برای نمایندگی در بیشتر از یک حوزه انتخابیه  ثبت‌نام کند، از داوطلبی نمایندگی آن دوره انتخابات محروم خواهد شد.
 
 
تصویب ماده ۲ طرح یک فوریتی استانی شدن انتخابات
 
نمایندگان مجلس امروز در جلسه علنی امروز در ادامه بررسی طرح یک فوریتی استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی ماده ۲ این طرح را هم تصویب کردند.
 
در این ماده آمده است: هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید منحصراً  برای یکی از حوزه‌های انتخابیه موجود در استان ثبت‌نام کند.
 
بر این اساس ثبت نام در بیش از یک حوزه انتخابیه، موجب لغو ثبت نام و محرومیت از داوطلبی نمایندگی آن دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
 
در جلسه امروز پیشنهاد حذف این ماده هم به رأی گذاشته شد اما تصویب نشد.
 
همچنین شماری از نمایندگان پیشنهاد مسکوت ماندن طرح یک فوریتی استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی را مطرح کردند که آن هم رأی نیاورد.
 
ماده ۲ طرح یاد شده با  119 رأی موافق، ۲۷ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع تصویب شد.

شناسه خبر : 15601

این خبر رو هم ببینید

مبارزه با فساد در کردستان در انتظار تحرک جدی تر

یکی از اولین سفرهای استانی، آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا در بدو انتصاب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =