خانه / فرهنگی / استان کردستان میزبان قرآنهای تاریخیدکتر مسلم حقیقت جو

استان کردستان میزبان قرآنهای تاریخیدکتر مسلم حقیقت جو

استان کردستان با وجود قرآنهای تاریخی،مساجد زیاد ومقبره های اهل بیت(ع) جایگاه ویژه ای برای تبدیل شدن به استان مطرح کشور از نظرگردشگری مذهبی دارد

استان کردستان با وجود قرآنهای تاریخی،مساجد زیاد ومقبره های اهل بیت(ع) جایگاه ویژه ای برای تبدیل شدن به استان مطرح کشور از نظرگردشگری مذهبی دارد.
وجود جاذبه هاي بيشمار گردشگري مذهبي در استان كردستان از مساجد و مكان هاي ديني گرفته تا مقبره هاي اهل بيت(ع) باعث شده تا كردستان در اين بخش نيز يكي از استان هاي پيشرو و مطرح كشور باشد.
قرآنهای تاریخی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان کردستان است و نزد مردم منطقه این قرآنها هم از جایگاه بالایی برخوردارند وموجبات آبرو واعتبار مردم این منطقه شده اند.
با گذشت هزار و چهارصد سال از ظهور اسلام هنوز مردم استان كردستان جامه اسلامی خود را برتن دارند و چهره اسلامی در تمام زمینه ها خود را به خوبي نمايان مي كند و تمام شاخص های شهری، بناها، هنر و پیشه مردم و عبادتگاه ها (مساجد) همگی رنگ و بوی اسلامی و دینی به خود گرفتند.
به گفته فرهاد میمنت آبادی مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کردستان در این استان بیش از سیصد جلد قرآن تاریخی در منطقه وجود دارد واین سازمان تا کنون چهار جلد از قرآنهای یاد شده را به ثبت ملی رسانده است.
یکی از معروف ترین قرآنهای تاریخی وبا ارزش استان کردستان قرآن تاریخی نگل است که در روستایی به همین نام قرار دارد.
محمد علی صالحی یکی از گردشگرانی که توفیق زیارت قرآن نگل را یافته در رابطه با معجزه قرآن نگل می گوید:شنیده ام بارها این کتاب الهی مورد طمع  افراد سودجو و از خدا بی خبر قرار گرفته است که با معجزه قرآن مذکور پس از ماهها از دورترین نقاط  توسط نیروی انتظامی کشف وبه محل اصلی نگهداری بازگشته است.
آذر شب معاون اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی کردستان گفت:تا کنون این کتاب تاریخی مقدس سه بار به سرقت رفته است ومشابه این حادثه برای چند قرآن تاریخی دیگر استان  هم روی داده است وسارقان فضای غم وماتم را برای اهالی باقی گذاشتند.
محمد یاری یکی از اهالی روستای نگل در نقل قولی متفق با سایر اهالی،درباره پیدایش این قرآن  در دوران صفويه گفت: در آن زمان وقتی چوپانی سرگرم چرای گوسفندان بوده است ناگهان گل بسیار زیبایی، توجه او را به خود جلب می کند. وقتی گل را از زمین بیرون می آورد، چاله ای پدیدار می شود که صندوقچه ای توجه او را جلب می کند و چوپان به اتفاق مردم روستا صندوقچه را که حاوی قرآن بوده بیرون می آورند ودر همان محل مسجدی با نام نوگل(نگل) برای نگهداری قرآن بنا می کنند.
یکی دیگر از اهالی هم با اشاره به معجزات قرآن نگل گفت: زائران قرآن نگل هر وقت قلبا به این قرآن توسل کرده اند بسیاری از دعاهایشان برآورده شده است.
محمد عبداله پور از کارشناسان  باستان شناسی کردستان تصریح کرد:قرآن تاریخی نگل به عنوان یکی از قدیمی ترین قرآنهای کتابت شده در قرون اولیه اسلام است ودر قطع رحلی بزرگ با جلد چرمی وصفحات ضخیم به خط کوفی طلا کاری مزین به نقوش گیاهی نگارش شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود:قرآن تاریخی نگل یکی از چهار قرآن قدیمی دنیا می باشد و بعد از قرآن آستان قدس رضوی با شماره دو به ثبت ملی رسیده است.
کارشناس باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان با بیان اینکه ۹ قرآن شاخص، قدیمی و ارزشمند در این استان وجود دارد، اظهار داشت: ثبت ملی قرآن های تاریخی موجود در استان وظیفه و کاری است که باید دنبال شود تا علاوه بر نمایش و معرفی این کتب ارزشمند شرایط حفظ امنیت و  حراست از آنها نیز ارتقا یابد.
عبدالله پور ادامه داد: یکی دیگر از قرآن های شاخص در استان واقع در روستای شوی در بانه با قدمت کتابت در دوره زندیه (سال ۱۱۹۹ هجری قمری) جلد چرمی و نوشته شده بر کاغذ بدون تزئینات با طول ۳۲ و عرض ۲۳٫۸ سانتیمتر و وضعیت مناسب نگهداری است که کار مرمت این قرآن به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینکه قران روستای کانی مشکان مربوط به ۷۰۰ سال قبل است، عنوان کرد: يكي ديگر از قرآن هاي نفیس کردستان، قرآن روستای کانی مشکان با جلد چرم و اوراق کاغذی است که در ابعاد ۳۹٫۳ در ۲۸٫۸ سانتیمتر نوشته شده است و علاوه بر اینکه نیاز به مرمت دارد دارای وضعیت مناسب نگهداری و ویترین استاندارد است و در حال حاضر نیز مالکیت ان وقفی است.
کارشناس باستان شناسی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان افزود: قرآن مولان آباد با ابعاد ۴۳٫۷ در ۳۴ سانتیمتربه وزن ۱۶ کیلوگرم وجلد چرمی ازپوست آهو  در روستای با همین نام و به صورت وقفی در ویترین و وضعیت مناسب نگهداری می شود که البته اين قرآن تاريخي نيز باید مرمت شود.
عبدالله پور قرآن سلین واقع در منطقه اورامان با کتابت احتمالی در دوره تیموریان را دیگر قرآن ارزشمند استان کردستان دانست و گفت: جنس جلد این کتاب نیز چرمی با ۴۲٫۲ و عرض ۳۱٫۵ به صورت وقفی نگهداری می شود.
وی ادامه داد: دیگر قرآن تاریخی استان قرآن واقع در روستای نجنه علیا دارای جلد چرم و اوراق کاغذی است و برای تزئین آن از رنگ قرمز برای سر سوره ها استفاده شده است و کتابت آن مربوط به سال ۹۷۸ هجری قمری دوره صفویه است و به تازگی مرمت شده است.
عبدالله پور قرآن هفتاش در روستای با همین نام در شهرستان بانه همراه با جلد چرمی و اوراق کاغذی را دیگر قرآن شاخص استان دانست و گفت: تزئینات این قرآن که مربوط به سال هزار و ۱۰۷ هجری قمری است همراه با جدول کشی ساده در صفحات آغازین است و طول آن ۳۰ و عرض ۲۱ سانتیمتر است مرمت ان به تازگی تمام شده و علاوه بر وضعیت مناسب نگهداری دارای ویترین هم هست.
کارشناسان میراث فرهنگی قرآنهای تاریخی را ثروتی ارزشمند برای منطقه وکشور می دانند و برحفاظت، افزایش امنیت و ایجاد فضای مناسب با دمای مناسب برای نگهداری از این قرآن ها تاکید دارند.
مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی کردستان خاطرنشان کرد تا کنون برای  نگهداری چهار جلد از این قرآنهای ارزشمند استان ویترین هوشمندساخته شده است.
از طرفی با توجه به اهمیت  وجایگاه گردشگری مذهبی در جامعه جهانی امروز واز طرفی هم با توجه به پتاتسیلهای کردستان وعجین شدن قرآن با تاریخ این استان، می طلبد با فراهم کردن زیرساختها برای رونق بیشتر گردشگری مذهبی در جوار محلهای نگهداری قرآنهای تاریخی ،راهکارهای تقویت این صنعت  مذهبی ودرآمد زا به عمق باورها واعتقادات مردم کمک کرد.

شناسه خبر : 4961

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =