خانه / اجتماعی / استفاده غیراستاندارد از نمک مهم‌ترین مشکل بهداشتی نانوایی‌های بانه است

استفاده غیراستاندارد از نمک مهم‌ترین مشکل بهداشتی نانوایی‌های بانه است

مسئول واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت بانه از کشف ۳۳۰ کیلو گرم نمک تصفیه نشده در نانوایی‌های شهر بانه خبر داد و گفت: مهم‌ترین مشکل بهداشتی نانوایی‌های بانه استفاده غیراستاندارد از نمک در تولید نان است.

به گزارش خبرنگار فارس از بانه، علی شالباف در نخستین کارگروه بهداشت شهرستان بانه که صبح امروز در سالن جلسات فرمانداری شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: استفاده بیش از حد از نمک برای پختن نان در نانوایی‌ها برای سلامت شهروندان مضر است و نانوایی‌ها باید توجه ویژه‌ای به این نکته داشته باشند.
وی عنوان کرد: در راستای نظارت بر عملکرد نانوایی‌ها بازدیدهای مشترک و مدونی با حضور نمایندگان ادارات صنعت و معدن و تجارت، فرمانداری، اتحادیه نانوایان و شبکه بهداشت شهرستان در این ماه انجام شده است.
شالباف تصریح کرد: در این بازدیدها که در ابتدای ماه جاری و به مدت ۴ روز انجام شد از ۲۵ نانوایی بازدید شد یک نانوایی به دلیل مشکلات بهداشتی قطع سهمیه و برای ۷ نانوایی به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی اخطاریه بهداشتی صادر شد.
وی از کشف ۳۳۰ کیلوگرم نمک تصفیه نشده در نانوایی‌های شهر بانه خبر داد و گفت: مهم‌ترین مشکل بهداشتی نانوایی‌های شهرستان بانه استفاده بیش از حد و غیراستاندارد از نمک در تولید نان است.
به گفته وی، در ۵ نمونه آزمایش شده نان در این شهرستان هر ۵ مورد از نمک بالاتر از حد مجاز استفاده شده بود.
شالباف ادامه داد: از  44 نمونه نان آزمایش شده در سال گذشته نیز ۴ مورد از نمک بیش از حد استاندارد استفاده شده بود که برای رفع این مشکل و افزایش کیفیت نان، کلاس‌های آموزشی برای نانوایی‌های شهرستان برگزار شد.
مسئول واحد بهداشت محیط، شبکه بهداشت و درمان بانه با اشاره به اینکه استفاده از جوش شیرین در پخت نان برای سلامت مضر است، بیان کرد: ۶ نمونه از ۴۴ نمونه اخذ شده سال ۹۳ وهمچنین ۳ مورد از ۵ مورد آزمایش شده سال‌جاری در تولید نان از جوش شیرین استفاده کرده بودند که باعث به وجود آمدن خاصیت اسیدی در نان می‌شود.
شالباف تاکید کرد: برخی از نانوایی‌ها از نمک یددار در طبخ نان استفاده می کنند که ید در جریان پخت نان بر اثر حرارت از بین می رود و موادی که برای سلامت مضر است در آن باقی می‌ماند.
مسئول واحد بهداشت محیط، شبکه بهداشت و درمان بانه در پایان با تاکید بر اینکه با متخلفان بهداشتی که سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازند به شدت برخورد می‌شود، اضافه کرد: در مرحله نخست نانوایی‌های متخلف به اداره تعزیزات معرفی می‌شوند و در صورت تکرار واحد آنها پلمپ می‌شود

شناسه خبر : 7667

این خبر رو هم ببینید

به بهانه انتصاب ماموستادکتر عبدالسلام کریمی بعنوان مشاور اقوام و مذاهب رئیس جمهور؛ هدیه دولت به اهل سنت در هفته وحدت

هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت امام خمینی (ره) می باشد که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفت =