خانه / اجتماعی / استفاده نادرست از وسایل ارتباط جمعی عامل تغییر بافت فکری جوانان

استفاده نادرست از وسایل ارتباط جمعی عامل تغییر بافت فکری جوانان

کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت کامیاران گفت: اینترنت، ماهواره و استفاده نادرست از تلفن همراه که از عمده رسانه‌های ارتباط جمعی است، موجب تغییر بافت فکری و فرهنگی مردم بخصوص در میان نوجوانان و جوانان شده است

 
به گزارش خبرگزاری فارس از کامیاران، بدون تردید در بین همه مراحل عمر آدمی، هیچ مرحله‌ای به اهمیت مرحله جوانی نیست. واژه جوان یادآور حیاتی پر از نشاط و همراه آن تلاش و کوششی در عرصه‌های حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.
 
جوانی، آغاز شکفتن و به نوعی تولدی دوباره در روحیات فرد است، چراکه انسان در سن جوانی بار تکلیف الهی را به تازگی بر دوش گرفته است.
 
جوانی سن بهره‌مندی از بسیاری از نعمات ویژه خداوند است، این دوره طولانی‌ترین دوره عمر انسان بوده که تازه فرد از مرحله آشوب شدید نوجوانی خارج شده و به دنیای آرامش نسبی وارد شده است.
 
جوانی دنیای بحران و تغییر و تحولات جسمی و غریزی که موجب بروز حالات روحی و دگرگونی عواطف می‌شود، در این سن توقعات جدیدی همراه با نگاهی نو به زندگی و اطراف در فرد ایجاد می‌شود. در این سن فرد دچار پر توقعی و طغیان امیال و رغبت‌ها شده و از این رود باید با نگاهی خاص و ژرف به جوان نگاه کرد.
 
جوان با نشاطی که در وجودش نشاط و شادی موج می‌زند. سازنده کشور و جامعه‌اش می‌شود به همین خاطر سرمایه ملی در هر کشوری محسوب می‌شود.
 
شناخت دردها و دغدغه‌های فکری نسل جوان امری ضروری است و برای درمان، باید این نسل نوخواسته را بشناسیم و مزایا و عیب‌هایش را بدانیم و باید بدانیم چاره کردن این مشکلات بدون در نظر گرفتن مزایا و بدون احترام گذاشتن به آنها میسر نیست.
 
ایران به عنوان کشوری اسلامی باید برای جوانان جایگاه ارزشمند و بلندی را در نظر بگیرد و تعبیرهای والایی را در شأن او آورد.
 
رسول اکرم (ص) فرموده‌اند: «خداوند بر وجود جوان عبادت پیشه بر ملائکه می‌نازد و مباهات می‌کند».
 
کارشناس سلامت روانی مرکز بهداشت کامیاران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص تأثیر رسانه‌ها بر روی تفکرات و فرهنگ جامعه بخصوص در میان جوانان، اظهار داشت: چون جامعه ما جامعه فرهنگی و اسلامی است به همین دلیل معیارهایی داریم که آمیخته با فرهنگ ملت بوده و اگر این معیارها زیر سوال برود، نمادهای فرهنگی ما نیز زیر سوال خواهد رفت.
 
جمال رحیمی ادامه داد: با توجه به اینکه در عصر ارتباطات قرار داریم فرهنگ سایر ملل ناخود آگاه بر ملت ما تأثیر می‌گذارد که مسلما با توجه به فرهنگ غنی جامعه ایران، نباید این تأثیر را نادیده گرفت.
 
وی به بمباران افکار در اجتماع امروزی اشاره کرد و افزود: اگر فرزند در خانواده‌ها مهارت‌های لازم را کسب نکنند تا بتوانند دو فرهنگ مدرنیته و فرهنگ اصیل خود را با هم سازگار کنند، موجب ایجاد تعارض در فرد شده که خود می‌تواند منشأ مشکلات روحی و روانی برای جوانان شود.
 
رحیمی گفت: جامعه ما ناخود آگاه به سمت مدرنیته در حرکت است که در این حرکت، وجود تأثیر ماهواره‌ها سبب ایجاد تعارضات درونی و فرهنگی در شخص می‌شود.
 
کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت کامیاران تصریح کرد: برای جلوگیری از تعارضات ناشی از حرکت به سمت مدرنیته باید مسیر مدرنیته شدن مرحله به مرحله صورت پذیرد.
 
بلوغ زودرس حادترین مشکل ناشی از تعارضات فرهنگی در میان جوانان
 
رحیمی افزود: از جمله مشکلات حاد ناشی از تعارضات فرهنگی در میان خانواده‌ها، می‌توان به بلوغ زودرس در فرزندان اشاره کرد که سبب عارضه‌های روحی و رفتاری در آینده برای فرد می‌شود.
 
وی در خصوص عدم آگاهی خانواده‌ها از نمادهای مورد استفاده در فیلم‌های ماهواره‌ای، اظهار داشت: وجود نقش‌های تأثیرگذار اما فرعی، نمادهای ضداسلامی و ضدفرهنگی در اکثر فیلم‌های ماهواره‌ای سبب تابوشکنی و ایجاد ناهنجارهای خطرناک در جوان و نوجوان می‌شود.
 
رحیمی تصریح کرد: منشأ این تابوشکنی‌ها و ناهنجاری‌های شدید در موارد بسیاری با عدم آگاهی خانواده‌ها همراه است.
 
وی بیان کرد: تابوشکنی‌ها سبب شکستن نقش‌ها در خانواده‌ها شده و همزمان با شکستن مرزها در خانواده‌ها، نقش‌های دیگری به خانواده‌ها القا می‌کنند که با فرهنگ اصیل خانواده‌های ما سازگاری ندارد.
 
موسیقی‌های متال عامل گم‌گشتگی‌های ارزش در جوانان
 
رحیمی با اشاره به افزایش آمار طلاق و کاهش سن دوست‌گیری غیرهمجنس در میان نوجوانان و جوانان، اظهار داشت: برنامه‌های غیراخلاقی ماهواره‌ای و بخصوص موسیقی‌های متال در میان جوانان به حدی در فکر و ذهن آنان رخنه کرده است که به واقع بیشتر افراد بخصوص جوان‌ها تحت تأثیر آنها ارزش‌ها و ایده‌آل‌ها و بخصوص معیارهای خود را گم کرده و دچار نوعی گم‌گشتگی ارزشی و معیاری شده‌اند.
 
کارشناس سلامت روانی مرکز بهداشت کامیاران اصلی‌ترین آسیب ماهواره‌ها را تضعیف ارزش‌های دینی دانست و افزود: ضعیف کردن ارزش‌های دینی از مهم‌ترین آسیب‌های ماهواره‌ها است و همچنین شکستن مرز بین ارزش‌های اسلامی و زندگی مدرن توسط الگوهای موجود در برنامه‌های ماهواره‌ای سبب عادی شدن برخی از اعمال غیراسلامی و غیرارزشی مانند مشروب خوردن می‌شود.
 
رحیمی در خصوص راهکار مبارزه با تأثیر ماهواره‌ها در خانواده‌ها، ابراز کرد: تأثیر پختگی و آگاهی فرهنگی افراد مبنی بر انتخاب اصولی کانال‌ها و در نظر گرفتن نقاط مثبت رسانه‌ای در حقیقت از تأثیرگذارترین راه حل برای جلوگیری از ایجاد این تعارضات است.
 
وی ادامه داد: فرد باید بتواند بین نقش‌های سنتی و مدرنیته تعامل ایجاد کند و فرهنگ مدرنیته را متعارف و هم‌راستا با فرهنگ جامعه خود قرار داده و با حفظ ارزش‌های سنتی خود بین آنها سازگاری ایجاد کند.
 
به گفته رحیمی، اینگونه از تعارضات درونی و شخصی و همچنین ناسازگاری‌های اجتماعی ناشی از تقابل دو فرهنگ سنتی و مدرنیته جلوگیری می‌شود.
 
هر گونه درگیری غیرمتعارف ذهنی، نوعی اعتیاد است
 
کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت کامیاران در ادامه اعتیاد را از دیگر مشکلات قابل ذکر در حیطه جوانان دانست و اظهار داشت: هر چیزی که فکر و ذهن شخص را به صورتی غیرمتعارف به خود درگیر کند اعتیاد خوانده می‌شود و این معیار تعیین اعتیاد است.
وی مدرنیته شدن را سبب انواع اعتیادها دانست و افزود: از انواع اعتیادهای مدرنیته شدن اعتیاد به چت، پیامک و حتی خریدهای ماهواره‌ای که سبب سوق مردم به سوی خریدهای ناآگاهانه می‌شود و غیره را می‌توان نام برد.
 
رحیمی با اشاره به دولت الکترونیک ابراز کرد: اینترنت تلفن همراه و وسایل ارتباطی موجب آگاهی و صرفه‌جویی در وقت و زمان می‌شود و چون وسایل الکترونیکی جزئی از زندگی امروزه مردم شده، بودن آنها لازم و ضروری است.
 
کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت کامیاران تصریح کرد: متأسفانه استفاده‌های نادرست از وسایل ارتباط جمعی از جمله رد و بدل کردن حرف‌های بی‌اساس، دروغ‌های اطلاعاتی در مورد مشخصات شخصی، سوءاستفاده‌های عاطفی، دلباختگی‌های بدون شناخت، ازدواج‌های بدون معیار و آگاهی و شناخت و غیره صدمات عاطفی و روانی جبران‌ناپذیری را به همراه داشته است.
 
استفاده نادرست از وسایل ارتباط جمعی عامل تغییر بافت فکری جوانان
 
وی اضافه کرد: اینترنت، ماهواره و استفاده نادرست از تلفن همراه که از عمده رسانه‌های ارتباط جمعی است موجب تغییر بافت فکری و فرهنگی مردم بخصوص در میان نوجوانان و جوانان شده است.
 
رحیمی به تأثیر مخرب ارتباط‌های اینترنتی و بخصوص اس‌.ام‌.اس که همگانی‌تر است تأکید کرد و افزود: استفاده‌های نادرست و خارج از عرف از این وسایل علاوه بر اعتیاد، در بیشتر موارد با گذشت زمان جنبه اجتماعی و ارتباط سالم خود را از دست داده و افراد وارد جنبه‌های جنسی و نادرست می‌شوند.
 
تضعیف ارزش‌های دینی مخرب‌ترین تأثیر ماهواره‌ها بر جوانان است
 
وی با اشاره به این حقیقت که در اجتماع حاضر افراد با باورهای دینی خوشبختانه دارای سلامت روانی بالایی نسبت به سایر افراد دارند، اضافه کرد: ما باید کودکان را با آموزش‌هایی با عنوان مهارت‌های زندگی طوری بار بیاوریم که در تعامل با اجتماع بهتر سازگار شوند و اصطلاحا بتوانند گلیم خود را از آب بیرون بیاورند.
 
کارشناس سلامت روانی مرکز بهداشت کامیاران در پایان گفت: خانواده باید حدالمقدور برنامه‌های متناسب را برای مشاهد اعضاء خانواده در نظر بگیرند تا از مشکلات روانی و بخصوص معضل بلوغ زودرس در میان فرزندان خود جلوگیری کند

شناسه خبر : 8533

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =