خانه / اجتماعی / اعطای۱۵میلیاردریال کمک بلاعوض به زندانیان جرائم غیرعمد درکردستان

اعطای۱۵میلیاردریال کمک بلاعوض به زندانیان جرائم غیرعمد درکردستان

سنندج- مدیرکل زندان های کردستان از اعطای بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض به زندانیان جرائم غیرعمداستان از طرف ستاد دیه در سال جاری خبرداد.

اسحاق ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر خدمات ارائه شده به زندانیان جرائم غیرعمد در کردستان را قابل توجه خواند و گفت: خوشبختانه از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۱۴۸ زندانی جرائم غیرعمد با اعطای مبلغ ۹۵  میلیارد ریال از زندان آزاد و به آغوش گرم خانواده هایشان بازگشتند.
وی تعداد زندانیان جرائم غیرعمد در استان را ۲۶۳ نفر ذکر کردواظهارداشت: این افراد به دلیل وقوع غیرعمد جرائمی هم چون جرائم مالی به جز کلاهبرداری، مهریه ونفقه، تصادفات منجر به جرح یا فوت، حوادث کارگاهی و غیره در زندان به سر می برند.
وی بیان کرد: برای آزادی تعداد زندانی جرائم غیرعمد مذکور دراستان نیاز به مبلغ ۸ میلیارد ریال است.
مدیرکل زندان های کردستان ابراهیمی ضمن تشکر از همکاری بانک های عامل با ستاد مردمی دیه استان اضافه کرد: اعطای وام با بهره بسیار کم(۲ درصد) ازسوی بانک های عامل از جمله بانک ملت، تجارت، رفاه کارگران و صادرات یکی از راهکارهای ستاد مردمی دیه استان برای کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد است.
ابراهیمی ادامه داد: میزان اعطای وام های با بهره کم در سال ۹۵ مبلغی بالغ بر ۱۰  میلیارد ریال بوده است.
وی از اعطای ۱۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض در سال ۹۵ به زندانیان جرائم غیر عمد خبر داد و گفت : ۴۹ درصد این مبلغ از طریق منابع مالی ستاد دیه استان و مابقی نیز از طریق منابع ستاد دیه کشور تامین شده است که خوشبختانه این مبلغ توانسته در آزادی ۱۴۸ زندانی موثر واقع شود.
وی میزان ورودی مددجویان جرائم غیرعمد به استان را به ترتیب جرائم مالی به جز کلاه برداری، مهریه، تصادف، حوادث کارگاهی و در نهایت نفقه ذکر کرد و اظهارداشت: متاسفانه درحال حاضر به دلیل مشکلات اقتصادی که دامنگیر بسیاری از افراد و مشاغل در جامعه شده است شاهد ورود افرادی بدلیل ورشکستگی و عدم توانایی در پرداخت بدهکاری های خود به زندانیها هستیم.
مدیرکل زندان های کردستان  اضافه کرد: این امر ناخوشایند علاوه بر اینکه موجبات افزایش جمعیت کیفری در زندان ها را سبب می شود از سوی دیگر زمینه گسترش آسیب های اجتماعی که ناشی از مجازات حبس می باشد را نیز در پی خواهد داشت.
ابراهیمی با بیان اینکه در بسیاری از مواقع، جرائم غیرعمد، قابل پیشگیری است، عنوان کرد: اگر چنانچه مردم در معاملات خود  با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه دقت بیشتری کنند و از طمع و زیاده خواهی به دور باشند می توان آمار جرائم مالی که رتبه نخست را در بین جرائم غیر عمد به خود اختصاص داده است را نیز تا حدودی کاهش داد.
وی ادامه داد: متاسفانه پدیده نوظهور اما مشکل آفرین «مهریه های نامتعارف» در جامعه تبدیل به یکی از عوامل ورود افراد به زندان شده است که ریشه های این باور و فرهنگ غلط را نیز می توان با کار فرهنگی و توسعه ارزش های دینی و مذهبی در تعیین میزان مهریه  با مداخله ریش سفیدان، مسئولین و دست اندرکاران از جامعه خشکاند.
نائب رئیس ستاد دیه کردستان بر گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه نیز تاکید کردو افزود: چنانچه موضوع صلح و سازش در جامعه آنطور که شایسته است فرهنگ سازی شود شاهد کاهش ورود بسیاری از پرونده ها به محاکم قضائی و نهایتا کاهش جمعیت کیفری زندان ها که از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و مورد تاکید رئیس قوه قضائیه نیز است، خواهیم بود.
 ابراهیمی عنوان کرد: مردم نیک اندیش کردستانی همواره در تمامی امور خیرخواهانه از جمله کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد پیش قدم بوده اند که از آن جمله می توان به گذشت بستانکاران پرونده های زندانیان جرائم غیرعمد از قسمتی از مطالبات خود که مبلغی بالغ بر ۴۱ میلیارد ریال در سال ۹۵ است اشاره کرد.
وی بیان کرد: خیرین و نیک اندیشان کردستانی همچنین می توانند کمک های نقدی خود را با شماره گیری # ۷۷۷۷۰۸۷ *۷۸۰* به حساب ستاد دیه کردستان واریز کنند.

شناسهٔ خبر: ۳۹۰۷۸۲۷ – چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ – ۱۰:۳۲

شناسه خبر : 6391

این خبر رو هم ببینید

رهبر انقلاب: نباید بگذاریم اختلاف در کشور رخ دهد/ در ایران شیعه و سنی در کنار هم قرن‌هازندگی کردند و می‌کنند

رهبر معظم انقلاب با تحسین گرایش مردمی و محسوس دولت، تقویت و تکمیل این حرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هشت =