خانه / سیاسی / اعلام آمادگی بارزانی برای کنارە گیری از قدرت

اعلام آمادگی بارزانی برای کنارە گیری از قدرت

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق ضمن ابراز نگرانی از وضعیت کنونی اقلیم و درخواست از احزاب برای حل سریع بحران ریاست؛ آمادگی خود را برای کنارە گیری از منصب ریاست اقلیم اعلام کرد.

بە گزارش خبرگزاری کردپرس: مسعود بارزانی در پیامی بە مناسبت عید قربان بە وجود بحران کنونی سیاست در اقلیم کردستان و تنش های میان احزاب در این خصوص، اشارە کردە و تاکید کرد: در مقطع کنونی کە اقلیم با فرصت ها تهدیدهای بزرگی روبروست، هیچ لزومی بر برخورد این چنینی با مسئلە ریاست اقلیم و بغرنج کردن آن و برهم زدن آسایش عمومی اقلیم نبود.
رئیس اقلیم کردستان اشارە کردە کە وی در این زمینە آنچە را قانونا بر عهدەاش بودە انجام دادە و پیش از پایان مدت قانونی ریاست خو، خواستار انجام دادن انتخابات برای تعین تکلیف مسئلە ریاست شدە و چندین بار نیز از احزاب و پارلمان کردستان خواستە است، این مسئلە را حل کنند و هرگز خواستار ابقای خود در این پست نشدە است.
رهبر حزب دمکرات کردستان(پارتی) ضمن رد برخی گفتەها در خصوص اینکە جایگزینی برای وی در منصب ریاست وجود ندارد، از ادامە این وضعیت بحرانی در اقلیم، شدیدا ابراز نگرانی کردە و آوردە کە لازم بود احزاب با در نظر گرفتن بحران ها و مشکلات اقلیم، بسیار مسئولانە تر با موضوع ریاست برخورد کردە و پیش از نشست پارلمان در ۲۳ ژوئن نیز فرصت بسیاری برای حل این مسئلە در دست بودە است.
بارزانی همچنین با اعلام آمادگی برای کنارە گیری از این منصب و درخواست برای جدا کردن مسئلە ابقای وی از مسئلە مکانیزم های انتخاب رئیس اقلیم و اختیارات وی؛ می افزاید بهتر است کە احزاب در صورت بە نتیجە نرسیدن نشست های ۵ جانبە، با اندیشیدن راەحلی عملی؛ توافق کنند کە مسئلە مکانیزم های انتخاب رئیس اقلیم و اختیارات وی تا ۲۱۰۷ و با در نظر گرفتن خواست مردم و رای آنان، حل شدە و خود وی نیز با هر تصمیمی کە احزاب در مورد دو سال باقی ماندە تا آن زمان بگیرند، چە ابقای وی و چە برگزیدن کسی دیگر برای منصب ریاست موافقت خواهد کرد و این منصب را بە شخص مورد نظر آنان واگذار می کند.
رئیس اقلیم کردستان در بخش دیگری از این پیام، ضمن اشارە بە احتمال تغییر نقشە سیاسی منطقە؛ خواستار ماندن جوانان اقلیم و خودداری آنان از ترک میهن وهمچنین تداوم و بە نتیجە رسیدن پروسە اصلاحات، در اقلیم شدە است.
لازم بە ذکر است کە بارزانی در این پیام، چندین بار بر ضرورت رجوع بە آرای مردمی در حل مسئلە ریاست و دیگر مسائل اقلیم، تاکید کردە است.

شناسه خبر : 15235

این خبر رو هم ببینید

انتخابات ١۴٠٠ آزمونی برای تولد دوباره شوراها/عبدالسلام معروفی

دستگیری ها، انحلال ها و بازداشت ها و از طرف دیگر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 12 =