خانه / فرهنگی / اغلب آثار تخریب شده عراق کپی بودند

اغلب آثار تخریب شده عراق کپی بودند

استاندار تبعید شده شهر موصل از جعلی بودن اغلب آثار تاریخی تخریب شده توسط تکفیری‌های داعش خبر داد.

به گزارش ایسنا، «اثیل نجیفی»؛ استاندار تبعید شده شهر موصل عراق در مصاحبه با یکی از منابع خبری کردستان خبر داد بیشتر آثاری که اخیرا توسط گروهک تروریستی و تکفیری داعش تخریب شده‌اند، نسخه جعلی آثاری بوده‌اند که پیش از این به موزه بغداد انتقال یافته‌اند.
 
با این وجود وی تروریست‌ها را به سرقت حداقل هفت اثر تاریخی متهم کرد و گفت، یونسکو به حراجی‌های بین‌المللی درباره عدم معامله این آثار هشدار داده است و ما از این نهاد بین‌المللی خواسته‌ایم که این آثار را پیگیری کند.
 
«نجیفی» در مصاحبه با سایت خبری «Rudaw» کردستان گفت: تماشای ویدئویی تخریب موزه موصل بسیار وحشتناک بود، چرا که قصد داشتیم آن را بازسازی کنیم و این موزه نماد اعصار گوناگون تاریخی در موصل بود، اما این خبر که اغلب آثار تاریخی تخریب شده جعلی هستند خبر خوبی است.
 
استاندار سابق موصل در ادامه افزود: موزه موصل دومین موزه بزرگ در عراق است و خوشبختانه برخی از آثار ارزشمند این موزه سال‌ها پیش به موزه ملی بغداد انتقال یافت و آنچه داعشی‌ها با پتک به جان آنها افتاده‌اند، جعلی بوده است و بنابر آنچه در ویدئوها مشاهده کردیم تنها دو اثر تخریب شده اصلی بوده‌اند.
 
وی همچنین اظهار کرد: با مشاهده ویدئو دریافتیم که برخی از آثار اصلی موجود نیست که این امر حاکی از آن است که تکفیری‌ها حداقل هفت اثر مهم را پیش از تخریب موزه برداشته‌اند که این اثر همگی مجسمه‌هایی از مشاهیر ادبی امپراطوری آکادها بوده‌اند. موزه موصل دارای اتاق‌های زیادی است و آثار موجود در اتاق‌های مربوط به آشورها و آکادها جعلی بودند. همچنین تعدادی آثار تاریخی اسلامی نیز در موزه وجود داشت که از ارزش بالایی برخوردار نبودند.

شناسه خبر : 4577

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =