افزایش انتقادها از رفتار ترامپ با کردها در آستانه انتخابات آمریکا

رخی رسانه ها و شخصیت های سیاسی و فرهنگی آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور، به رای دهندگان هشدار داده اند ترامپ با خیانت به کردهای سوریه به اعتبار این کشور در جهان لطمه زده است.  

به گزارش کردپرس، با این که انتقاد از دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به سبب دادن چراغ سبز به ترکیه برای حمله به کردهای سوریه در سال 2019 تاکنون ادامه داشته است اما انتقاد از این رفتار دولت ترامپ با کردهای سوریه، هم اکنون به یک سوژه برای منصرف کردن رای دهندگان آمریکایی از انتخاب دوباره ترامپ به عنوان ریس جمهور آمریکا تبدیل شده است.

شبکه تلویزیونی ان بی سیاین کشور  در گزارشی پیرامون نگاه جهان به انتخابات آمریکا، یکی از نقص های دولت ترامپ را بی اعتمادکردن متحدان به آمریکا عنوان کرده است. این شبکه به همپیمانی آمریکا با کردهای سوریه برای مقابله با داعش و سپس تنها گذاشتن آنها در مواجهه با حملات ترکیه به عنوان یکی از عوامل بی اعتمادی متحدان به آمریکا اشاره کرده است.

ان بی سی موضع ترامپ و جو بایدن را در مورد کردها با هم مقایسه کرده و به اظهارات جو بایدن درباره سرکوب کردها از سوی دولت اردوغان و ابراز نگرانی از این موضوع اشاره کرده است. این شبکه به نقل از یک کارشناس مسائل ترکیه، جو بایدن را گرینه بهتری برای اداره آمریکا و جلوگیری از یکجانبه گرایی ترکیه عنوان کرده است.

توماس هیل، استاد انسان شناسی در دانشگاه آیووا نیز در یادداشتی هشدار داد دونالد ترامپ کشور آمریکا را در مسیر نادرستی قرار داده است.

وی با اشاره به خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه و فراهم کردن زمینه حمله ترکیه به کردهای سوریه نوشت: دولت ترامپ کردهای متحدمان را در سوریه تنها گذاشت تا به خواسته های حاکمانی مانند رجب طیب اردوغان عمل کند.

 300 خانواده نظامیان ارتش آمریکا نیز در نامه ای که در حمایت از جو بایدن نامزد دموکراتها منتشر شده، نوشته اند دولت ترامپ کردهای سوریه را که شانه به شانه ما در شکست داعش مشارکت کردند، رها کرد و بی اعتمادی را برای آمریکا به ارمغان آورد.

نشریه گلوبال کامنت هم در گزارشی پیرامون کارنامه سیاست خارجی دونالد ترامپ، فراهم کردن زمینه حمله ترکیه به کردهای سوریه را اقدامی خطرناک و شرم آور توصیف کرد و نوشت: ترامپ فرصتی را که اردوغان مدتها منتظر آن برای ضربه زدن به کردهای سوریه بود، در اختیار او قرار داد. این نشریه با اشاره به این که دونالد ترامپ فقط به نفت منطقه تحت کنترل کردها علاقه مند است نوشت: این روسیه بود که با امضای توافق با آنکارا روند حملات ترکیه به کردهای سوریه را متوقف کرد نه آمریکا.

روزنامه گاردین هم با اشاره به این که مسئولان دولت انگلیس نیز بی صبرانه منتطر باخت ترامپ و برنده شدن جو بایدن هستند، یکی از عوامل آسیب زدن به اعتماد متحدان آمریکا به این کشور را  «خیانت» ترامپ به کردهای سوریه عنوان کرده است.

دکتر جان هانکوک، استاد دپارتمان هنر در دانشگاه قدیمی ماری هاردینگ آمریکا هم در نامه ای خطاب به مردم این کشور از آنها خواست به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ پایان دهند.

وی در نامه ای که در نشریه کنکورد مونیتور منتشر شده، دونالد ترامپ را مسئول خون های ریخته شده کردهای سوریه در جریان حملات ترکیه به آنها دانست و نوشت: ترامپ به کردهای متحد ما خیانت کرد و دست او آغشته به خون کردهاست.

دکتر هانکوک تاکید کرده است ترامپ مسئول قتل و تجاوز و آوارگی دهها هزار از کردهایی است در کنار آمریکا داعش را شکست دادند.

تیم لینچ، استاد علوم سیاسی و کارشناس مسائل سیاسی آمریکا در دانشگاه ملبورن استرالیا نیز در مقاله ای که در نشریه اینترپرتر وابسته به موسسه لووی منتشر شده، یکی از اقداماتی را که دونالد ترامپ به زیان اعتبار آمریکا انجام داده، رها کردن کردهای سوریه دانسته و گفته است دونالد ترامپ به وفاداری کردهای سوریه پشت پا زد.

این روزها رها کردن کردهای سوریه در مقابل ترکیه، به یکی از سوژه های انتقاد از دونالد ترامپ از سوی مخالفان وی تبدیل شده است. تقریبا در بیشتر متن های انتقادی از ترامپ که با هدف ترغیب شهروندان آمریکایی به رای ندادن به وی منتشر می شود، رها کردن کردهای سوریه به عنوان یکی از اشتباهات مسلم ترامپ عنوان شده است که به بی اعتمادی متحدان آمریکا به این کشور دامن زده است.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *