خانه / اجتماعی / افزایش ۲۴ درصدی نزولات آسمانی در بانه  

افزایش ۲۴ درصدی نزولات آسمانی در بانه  

رئیس اداره هواشناسی شهرستان بانه گفت: بارش برف و باران از ابتدای پائیز امسال در شهرستان بانه ۲۴ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.
 

  
محمد ویسی با اشاره به افزایش ۲۴ درصدی بارش شهرستان بانه از ابتدای مهرماه تا کنون اظهار کرد: در سایه عنایات خداوند متعال ار ابتدای پاییز  امسال در مجموع بیش از ۲۷۴ میلی متر بارش در شهربانه به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در همین مدت بیش از ۶۰ سانتی متر هم برف در بانه به زمین نشسته است گفت: بر اساس نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی میزان بارش‌ها در هفته‌های آینده بالاتر خواهد رفت.
رئیس اداره هواشناسی شهرستان بانه بارش برف امسال در بانه را بسیار به موقع اعلام و خاطر نشان کرد: بارش مناسب برف در ماه های اول پاییز در دشت‌ها و کوهستان‌های شهرستان و نیز وجود هوای سرد باعث ماندگار آن شده است.
وی گفت: میانگین بارش در یک سال زارعی در بانه بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلی متر است که در سال‌های گذشته در اکثر مواقع این میزان در شهرستان تحقق پیدا نکرده است.
یکی از مشکلات شهرستان بانه در حوزه باران سطحی بودن منابع آبی بوده و ذخیره‌سازی آب در اعماق زمین به دلیل شرایط خاص توپوگرافی امکان‌پذیر نیست.
هم اکنون بیش از ۹۰ هزار اشتراک آب در بانه وجود دارد که تنها منبع ذخیره آبی این تعداد اشتراک سد شهرستان با ظرفیت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب و ۴ چشمه اطراف شهرستان است که با این منابع محدود در فصل گرما کمبود آب در بانه رقم خواهد خورد.
به نظر کارشناسان تنها راه برون رفت از این وضعیت تکمیل هرچه سریع تر سد عباس‌آباد با ظرفیت ۱۶ میلیون متر مکعب است که هم اکنون ۴۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
 

شناسه خبر : 9819

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 6 =