افسانه ی فرصت برابر زنان ومردان/منیره فیضه*

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ تحول و تکامل یک جامعه نیازمند نگرش مثبت و واقع بینانه افراد آن، به مسائل اجتماعی است و توسعه و توازن در آن جامعه نیز به نوع همکاری و حضور مردان و زنان بستگی دارد

*این یادداشت به قلم «منیره فیضه» از فعالین مدنی بوکان و معلم بازنشسته آموزش و پرورش نوشته شده و در اختیار زریان قرار گرفته است.
 در جامعه ای که به هر دلایلی زنان در حاشیه باشند آن جامعه دارای ساختاری ناقص و بیمار گونه است. در این راستا توجه به مسائل حیاتی و حقوقی زنان در تمامی ابعاد و شناخت نیاز ها و تامین مصالح بشری به عهده همگان است و در حقیقت جایگاه زن در هر جامعه ای نشانگر میزان موفقیت و نوع تمدن آن است.
 
از طرفی دیگر «لازمه انسان بودن یک زن» مرد شدن او نیست بلکه زن را باید در معیار های انسانی تعریف کرد نه سنجیدن او با معیار های مردانه.   انتساب القاب مردانه واعمال مردانه انجام دادن، نشان از پیشرفت زن نیست، زن را هیچ وقت نباید به عنوان جنس دوم یا جنس اول نام برد چون زن یک بشر است و شرایط اجتماعی و اداب و رسوم  محیط بر نوع رفتار و حرکات یک زن تاثیر می گذارد.
 
 “کیر کگارد” می گوید: زن بودن چیزی چنان پیچیده است که هیچ تعریفی موفق به تشریح آن نمی شود و تعریف های متعددی که انسان بخواهد بکارگیرد چنان ضد و نقیض هستند که فقط زن قادر به تحمل آن ها است.
 
در جامعه ما مشکلات زیادی در ایجاد توازن و تساوی حقوق زنان وجود دارد.
 
1- فقدان امکانات مادی زنان یکی از مشکلاتی است که آنها را از ایجاد تشکل و سازمان های خاصی که  در پیشرفت مسائل اجتماعی و حتی تربیت سیاسی روشن فکران زن موثر است، ناتوان کرده است.
 
2- قوانینی که از بالا تصویب می شوند، تعدادی انگشت شمار از زنان در آن دخالت دارند و این قوانین گاها بر خواسته  از دل اکثریت زنان نیست.
 
3- حاکمیت تفکر مردانه در ادارات بالاخص در سیاستمداران  و نمایندگان باعث شده تا در هنگام انتخابات از حضور  زنان فقط در پیشبرد موفقیت خود از آنان سوء استفاده شود،حتی وعده های دولت روحانی در تشکیل وزارت  خانه زنان،بیمه زنان خانه دار و ده ها وعده دیگر بی نتیجه مانده است.
 
 تمامی منتخبین به خصوص رئیس جمهور و نمایندگان مجلس نیمی از آرای خود را مدیون زنان هستند اما عملا زنان بعد از به قدرت رسیدن آنان در حاشیه می مانند.
 
عدم حضور زنان در نقش های کلیدی حتی برابری استخدام زنان در ادارات دولتی مشکلی جدی برای قشر تحصیل کننده زنان است و فرو دستی زنان در ادارات آنان را مستعد بی اعتمادی و نا امنی می کند زنان در مقایسه و نبرد با مردان نیستند.
 
4- رشد روز افزون زنان و دختران در مراکز علمی و دانشگاه ها از یک سو و تبعیض در استخدامی ها و فراهم نکردن زمینه اشتغال آنان از سوی دیگر مایه دل زدگی دختران جوان است چرا که اشتغال و در امد زایی زنان یکی ارکان ترقی آنان است . زنانی که از لحاظ مالی پشتوانه خوبی دارند و مستقل هستند، کمتر با مشکل خشونت خانگی مواجه هستند.
 
5-  نبود خانه امن برای زنانی که مشکلات عدیده خانوادگی دارند و هیچ سر پناهی ندارند اکثر منجر به خودسوزی و خود کشی انان می شود..
 
6- در انتخاب مدیران بلاخص در پست های بالا و حساس،تمایل جامعه ما به برگزیدن مدیران مرد است، در حالی که زنان به دلیل عدم قدرت طلبی و قدرت ایجاد ارتباطات که بیشتر خواهان تغییر و ترقی جامعه است موفق تر عمل می کنند.
 
از طرفی دیگر آن تعداد کم زنان هم حتی در مقام مسولیت، قدرت اعتماد به نفس ندارند ودر تصمیم گیریها در حاشیه هستند ویا تابع نظر و تصمیم مردان هستند.
 
 “هریت وودز” می گوید: اکثر زنان برای ورود به سیاست توجه بالای آنان به مسائل اجتماعی است نه جاه طلبی ،زنان با نفوذی، که در نهاد های مدنی دارند خواهند توانست افراد را وادار کنند دنیا را از دریچه آنان بنگرند، و اکثرا موفق هستند. نمونه عیان آن مدیریت داوطلبانه زنان در انجمن های خیریه و سرطانیان و ورزش های همگانی است. به قول “ماتیو ارنولد” اگر زمانی فرا رسد که همه ی زنان فقط و فقط در جهت تامین مصالح بشری با هم متحد شوند چنان قدرتی به منصه ظهور می رسد که دنیا تا کنون به خود ندیده است.
 
در حقیقت افزایش نرخ بیکاری زنان و دختران تحصیل کرده و تفکرات مرد سالارانه ،تبعیض جنسیتی در اشتغال و نگرش منفی مدیران در جهت پذیرش زنان از همه مهمتر نبود نقد و گفتمان در مورد عملکردها و پرداخت هزینه های حیثیتی و شخصی از طرف زنان فعال عرصه های اجتماعی، و اهمیت دادن به نیاز زنان و دختران تحصیل کرده به عنوان «نیاز دوم جامعه»  بیانگر تبعیض و اجحاف در حق زنان است .
 
حضور فعال زنان در مسایل و فعالیتهای اقتصادی انقدر مهم است که در تفهیم مسایل دنیا در رتبه اول قرار دارند، پیشرفت تکنولوژی اطلاعات که به عنوان یک عرصه شغلی در حال رشد است برابر شعار فرصت برابری که تعدادی به آن معتقدندباید جامه عمل پوشید نه صرفا شعار ، در پست های کلیدی ، عدم باور جامعه به توانایی زنان در اداره امور و صحنه های مدیریتی باعث دور شدن زنان از مسایل جامعه شده است به طوریکه در خود شهرستان ما به تعداد انگشت ، خانمها در پست های مدیریتی هستند.(به جز اموزش و پرورش)
 
زنان خواهان برابری و عدم تبعیض در تمامی زمینه های حقوقی خود هستند هرچند برابر وضعیت زیستی و فیزیکی زنان قادر به انجام کار هایی هستند که مردان توان آن را ندارند وبلعکس آن  و این افسانه برابری هیچ وقت به طور کامل تحقق نمی یابد اما تغییر شرایط فرودستی زنا در جامه،  ایجاد جایگاه برابری واستفاده از ظرفیت های علمی و توان ذهنی وفیزیکی آنان مستلزم افزایش احساس امنیت است و  برای بالفعل در اوردن توانایی زنان مستعد باید زنان از حالت خود سانسوری وزیر سایه مرد بودن بیرون بیاییند و نمایندگانی که با ارا ء زنان درمنصه قدرت هستند باید با برنامه ریزی دقیق به همراه مسئولین و نخبگان سیاسی در فکر تمامی اقشار زنان به ویزه دختران و زنان تحصیلکرده باشند وبرای حمایت از زنانی که با مشکل خشونت خانگی رو به رو هستند در حالی که هیچ حامی و پناهی ندارند برنامه ریزی اساسی داشته باشند .
 
 انتظار از مسئولین برای فرهنگ سازی وبه صحنه اوردن زنان ومشارکت نیمی از استعدادها ی خفته در جامعه ضروری است. امید است که در جامعه ما برابر شعارهای دولت روحانی که در هنگام انتخابات ریاست جمهوری بیان کردند پیگیر به ثمر رسانیدن   وعده ها باشیم .
تاريخ: ۱۳۹۴/۱/۱۹

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *