خانه / سیاسی / افق و نگاه در پدافند غیرعامل ایمن سازی زیرساخت های مهم کشور است

افق و نگاه در پدافند غیرعامل ایمن سازی زیرساخت های مهم کشور است

سنندج- مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان افق و نگاه در پدافند غیرعامل را ایمن سازی زیرساخت های کشور ذکرکرد وگفت: افزایش بازدارندگی وکاهش آسیب پذیری از مهمترین اهداف پدافندغیرعامل است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضایی امروز دوشنبه در نشست با جمعی از خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در سالن شهدای گمنام استانداری تشکیل شد، با بیان اینکه پدافند غیرعامل به عنوان گفتمان جدیدی در ادبیات دفاعی کشورها مطرح شده است، گفت: در دو دهه اخیر بیش از ۱۰ جنگ در منطقه ما اتفاق افتاده که بیانگر این است فضای تهدید و توطئه وجود دارد.
وی عنوان کرد: ذخایر ومنابع مادی، مالی، انسانی و اطلاعاتی که تمامی کشورها به نسبت های متفاوتی از آن برخوردارند نیاز به حراست و حفاظت دارد.
وی با اشاره به اینکه تهدیدات پیش‌روی ما به دو دسته نظامی و غیرنظامی تقسیم بندی می شود، افزود: تهدیدات غیرنظامی شامل تهدیدات مردم محور که در این حوزه ذهن افراد را تحت تاثیر قرار می دهند، تهدیدات فناورانه یا نوین، تهدیدات زیستی و شیمیایی است.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان با اشاره به اینکه تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در بسیاری از کشورها قدمتی ۵۰ ساله دارد، گفت: در حال حاضر سوئیس یکی از منسجم ترین ساختارهای پدافند غیرعامل را در دنیا دارد.
رضایی ادامه داد: در کشورما هم برای صیانت از منابع موجود در مقابل تهدیدات دشمنان سال ۸۲ به دستور مقام معظم رهبری سازمان پدافند غیرعامل با رویکرد صلح آمیز و اقدام غیرمسلحانه ایجاد شد.
وی یکی از اهداف پدافندغیرعامل را افزایش بازدارندگی خواند و افزود: بازدارندگی به این معنا که دشمن فکر حمله به تاسیسات زیرساختی و زیربنایی به علت ایمن بودن آنها، به ذهنش خطور نکند.
وی با اشاره به اینکه کاهش آسیب پذیری ها در صورت حمله دشمن از دیگر اهداف پدافند غیرعامل است، اضافه کرد: یکی از اصول اساسی در پدافند غیرعامل هوشیاری است که با اشراف اطلاعاتی در خصوص تهدیدات دشمنان و پیش بینی ضریب تخریب و داشتن آمادگی می توان آسیب ها را به حداقل ممکن رساند.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان با بیان اینکه همیشگی و مداوم بودن یکی دیگر از اصول پدافند غیرعامل است، بیان کرد: خلاقیت، نوآوری، مردم داری، مردم یاری و مردم بانی از دیگر اصول پدافند غیرعامل است که بر تقویت آنها تاکیدات فراوانی شده است.
رضایی حفظ جان مردم را نخستین مولفه امنیت ملی ذکر کرد و اظهارداشت: بنابراین نخستین اقدام در پدافند غیرعامل هم حفظ جان مردم، حفاظت و حراست از تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت کشور است.
وی عنوان کرد: در چارچوب های تعیین شده برای رسیدن به اهداف پدافند غیرعامل نیاز به مولفه ها، ساختارها و قوانین و مقررات و اجرای آنها است که در این راستا ادارات پدافند غیرعامل در استانداری های استان های مختلف تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه اداره کل پدافندغیرعامل در سال ۹۲ دراستانداری کردستان  ایجاد شده است، افزود: ۱۱ کارگرو و دو قرارگاه عملیاتی سایبری و زیستی در این اداره کل راه اندازی شده است.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان بیان کرد:قسمت عمده فعالیت های ما در خصوص فرهنگ سازی و اطلاع رسانی عمومی است و دراین راستا تاکنون اقدام به برگزاری هفت دوره آموزشی و یک دوره تربیت مربی پدافند غیرعامل کرده ایم.
رضایی اظهارداشت: طرح پژوهشی در خصوص پدافند غیرعامل در سنندج انجام شده و یک طرح هم در ارتباط با پایانه های مرزی در مریوان در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه شعار امسال هفته پدافند غیرعامل مصون سازی و پایداری کشور با اقدام و عمل به پدافند غیرعامل است، گفت: اداره کل پدافند غیرعامل در حوزه اجرا ورود پیدا نمی کند و کارها و برنامه ریزی ها این هفته توسط کارگروه های ۱۱ گانه انجام شده  ومی شود.
وی با اشاره به اینکه در این هفته ۵ رزمایش در حوزه فناوری اطلاعات در سطح استان برگزار می شود، عنوان کرد: از دیگر برنامه های ما دراین هفته اجرای مانوری در سیلو شهرستان بیجار به منظور آگاه سازی در خصوص تهدیدات زیستی است.
مراکز ثقل مدیریت بحران در کردستان شناسایی شدند
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان یادآورشد: حوزه پدافند غیرعامل بسیار گسترده است و نیاز به کار مطالعاتی و پژوهشی و اطلاع رسانی دارد.
رضایی بیان کرد: هر گونه طرح مطالعاتی که انجام می شود برای افزایش ضریب امنیتی آن باید دارای پیوست پدافند غیرعامل هم باشد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر چه تدابیری در حوزه پدافند غیرعامل استان در خصوص وجود جایگاه ها و انبارهای سوخت واقع در حریم شهرها اندیشیده شده است، گفت: شناسایی مراکزثقل یکی از اهداف پدافند غیرعامل است که با همکاری دستگاه های مختلف این اقدام مهم انجام شده است.
وی با بیان اینکه جایگاه های سوخت جزو مراکز ثقل به شمار می روند، ادامه داد: این جایگاه ها، مجموعه ای در دل پدافند غیرعامل هستند که مسئولان ارشد استان هم بر تبیین نقاط قوت و ضعف آنها  و انعکاس این موارد به مرکز تاکید کردند.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار مهر در خصوص میزان ایمن سازی زیرساخت های استان در مقابل با تهدیدات دشمنان در چه سطحی  قراردارد، بیان کرد: افق و نگاه پدافند غیرعامل ایمن سازی زیرساخت ها در کشور و به تبع در استان ما است.
رضایی اضافه کرد: به دلایل متعددی نمی توانیم بیان کنیم که در خصوص ایمن سازی زیرساخت ها در چه سطحی قرار داریم.

شناسهٔ خبر: ۳۸۰۴۵۴۸ – دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ – ۱۲:۳۲

شناسه خبر : 12717

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − سیزده =