افول ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه/ امیر شریفی

انتخابات ریاست جمهوری سال جاری فرصتی را فراهم آورد تا براساس این پیش فرض فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مناطق کردنشین با آغوشی باز به سوی انتخابات رجوع نموده تا از این طریق بتوانند به آن جایگاه شایسته ای که خود در نظر دارند نائل آیند

 
 

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ با انتشار لیست های متواتری از سوی رسانه و افراد نزدیک به هسته تصمیم گیری دولت دوازدهم و عدم حضور هیچ گزینه کرد اهل سنتی در این لیست، ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه رو به افول گذاشته است
 
به گزارش زریان به نقل از کردپرس- بسیار از کارشناسان و فعالان حوزه سیاست در کشور بر این باورند که بین خدمات یک فرد، گروه و یا منطقه جغرافیایی در ایام انتخابات و جایگاه و موقعیت آنان پس از پیروزی در انتخابات رابطه معناداری وجود دارد. بدین معنی که در این ایام به هر میزان افراد و گروه های انتخاباتی بتوانند تلاش های موفقیت آمیزی را از خود نشان دهند به همان میزان در ایام پسا انتخاباتی نیز از شانس بیشتری برای دستیابی به موقعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارند.
انتخابات ریاست جمهوری سال جاری فرصتی را فراهم آورد تا براساس این پیش فرض فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مناطق کردنشین با آغوشی باز به سوی انتخابات رجوع نموده تا از این طریق بتوانند به آن جایگاه شایسته ای که خود در نظر دارند نائل آیند. بهرحال این انتخابات با وجود تمام فراز و نشیب ها با خودنمایی و یکه تازی مناطق کردنشین به پایان رسید و نوای شاد و امیدبخشی را به اردوگاه این حاشیه نشینان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به ارمغان آورد.
برکسی پوشیده نیست که در کشور ایران، کابینه دولت نقش بسیار اساسی در تقسیم سهم مناطق از فرصت های پیشرفت به خود اختصاص می دهند. گزارشی که اخیرا به صورت نقشه توزیعی وزرای دولت های مختلف در پهنه کشور منتشر شده بود را می توان گواهی بر این ادعا دانست به این معنی که رابطه تقریبا معنی داری بین نقشه مناطق توسعه یافته کشور و نقش زدگاهی وزرا سابق وجود دارد.
شاید بر همین اساس (توسعه سرزمینی) بوده باشد که بسیار از فعالان انتخاباتی حامی دولت آتی (دولت دوازدهم) در میتینگ های سیاسی خود بر حضور یک وزیر اهل کردِ اهل سنت تاکید داشتند. اگر چه آقای حسن روحانی هیچگاه وعده ای مبنی بر حضور یک کرد اهل سنت در دولت را ندادند؛ با این وجود در بسیاری از شوهای انتخاباتی و تبلیغاتی نمایندگان ایشان در کردستان یکی از وعده های نمایندگان ایشان برای مردم کردستان وعده انتخاب وزیری از میان کردهای اهل سنت بود.
با اتمام انتخابات و اثبات نقش اثرگذار مناطق کردنشین در پیروزی انتخاباتی حسن روحانی بسیار از افراد و گروه های منتسب به دولت و اصلاح طلبان با زبانی شاکرانه در برابر شکوه 74 درصدی مردم کردستان و نواحی پیرامونی صحبت می کردند. نگاهی به صفحات روزنامه های پس از انتخابات و تحلیل های اصلاح طلبان و حامیان دولت به خوبی گواهی بر این مهم است.
از این ایام به بعد شور و امیدواری بسیاری جمعیت فعالان سیاسی کردستان را فرا گرفت و در برای دریافت دستمزد تلاش های خود بی صبرانه در انتظار بودند. شاید نقطه اوج این دوران پسا انتخاباتی انتشار لیستی از برخی از برجستگان این روزهای جامعه کردستان بوده باشد. بر اساس این لیست که از محافل اصلاح طلبان نزدیک به دولت انتشار یافته بود آقایان اسعد اردلان، بیژن ذولفقارنسب، عابد فتاحی، جلال جلالی زاده، محمد رئوف قادری، عبدالله چمن گلی، سید عماد حسینی، سید معروف صمدی، حاصل داسه، ستار عزیزی و عبدالکریم حسین زاده به عنوان گزینه های مد نظر جبهه حامیان دولت در کردستان و محتمل برای انتصاب به یکی از وزارت خانه ها تعریف شده بودند.
این لحظات اوج بسیار سریع به سرآمد و فرجامی نامعلوم اوج حضور یک کردِ اهل سنت را به حضیضی دلهره آور و تاریک تبدیل کرد. شاید انتشار لیست های متفاوتی از گزینه های احتمالی و بدون در نظر گرفتن حضور کردهای اهل سنت نتواند دلیل منطقی برای ایجاد نامیدی به حضور کردها در کابینه باشد با این وجود انتشار لیست های متواتری که همگی بر دور شدن از نیل به مقصود تاکید دارد شاهد افول لحظه ای روزنه های امیدواری با شتاب بسیار زیادی هستیم. با این وجود بایستی تا لحظه نهایی اعلام رسمی نمی توان هیچ اعلام نظری قطعی ابراز داشت.
در این رابطه لازم است اشاره شود که موج بلندی از گلایه مندی ها و انتقادهای مدنی به سوی دولت و مبلغان آن در استان های کردنشین در حال نشانه رفتن است که پیام غالب این انتقادات کنش ضعیف پساانتخاباتی نمایندگان ستادی دولت و یا بدعهدی دولت می باشد. باین وجود اظهار نظرات دسته ای از نمایندگان انتخاباتی دولت در کردستان به سبک گلایه گونه نیز جای تامل بسیار زیادی دارد (برای نمونه انتشار مطلبی با عنوان «آیا ما ساده لوحیم؟» بر روی صفحه شخصی رئیس ستاد انتخاباتی دولت در استان کردستان) و گواهی بر فشار شدید اما محفلی از سوی فعالان منطقه ای بر این افراد دارد. با این وجود جز صبر و امیدواری چاره ای دیگر نیست.
این یادداشت  دکتر امیر شریفی پژوهشگر نوشته شده و بیانگر نظرات وی است.
 

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *