خانه / سیاسی / القاعده با داعش هم پيمان شد

القاعده با داعش هم پيمان شد

سرکرده تشکیلات القاعده سرانجام با سرکرده داعش بیعت کرد .به گزارش پایگاه خبری العالم، ایمن الظواهری در یک فایل صوتی در یوتیوب ، مدعی شده است که داعش «یاور اسلام است» و ابوبکر البغدادی خلیفه این گروه در عراق از بارزترین سران اسلامی حال حاضر است

سرکرده تشکیلات القاعده سرانجام با سرکرده داعش بیعت کرد .به گزارش پایگاه خبری العالم، ایمن الظواهری در یک فایل صوتی در یوتیوب ، مدعی شده است که داعش «یاور اسلام است» و ابوبکر البغدادی خلیفه این گروه در عراق از بارزترین سران اسلامی حال حاضر است .در همین رابطه،پایگاه اینترنتی «المرصد» خاطرنشان کرد، ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش پیشتر که از ایمن الظواهری و القاعده جدا شده بود ، خود را خلیفه مسلمانان نامیده است .
 
این در حالی است که،یک نماینده کنگره آمریکا از احتمال عملیات زمینی کشورش در عراق برای مبارزه با تروریست‌های داعش خبر داد.« الیوت اینگل»، عضو ارشد کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت، احتمال دارد واشنگتن عملیاتی زمینی را در عراق برای از میان بردن شبه‌نظامیان داعش آغاز کند. این نماینده کنگره آمریکا گفت که شخصا حامی چنین اقدامی نیست اما در شرایط کنونی گزینه‌های آسانی برای انتخاب وجود ندارد.
 
در همین حال،رئیس‌جمهوری آمریکا برای بررسی روند عملیات نظامی این کشور در عراق، با مشاوران امنیت ملی کاخ سفید دیدار می‌کند.باراک اوباما،رئیس‌جمهوری آمریکا با مشاوران امنیت ملی کاخ سفید دیدار می‌کند. قرار است در این نشست، گزارشی در مورد روند عملیات نظامی آمریکا در عراق، به وی ارائه شود.
 
رئیس‌جمهور آمریکا همچنین با ارسال نامه‌ای به کنگره این کشور، نمایندگان را در جریان عملیات نظامی در نزدیکی سد موصل عراق قرار داد. اوباما در این نامه، سد موصل را دارای اهمیت راهبردی برای عراق دانست و نوشت،حملات هوایی با هدف پشتیبانی از نیروهای عراقی برای بازپس‌گیری سد، انجام می‌شود.
 
خبر دیگر اینکه،وزیر دفاع انگلیس اعلام کرد، این کشور به عنوان یک مأموریت بشردوستانه، نقش خود را در عراق افزایش می‌دهد. این مأموریت ماه‌ها به طول می‌انجامد.مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس طی اظهاراتی به روزنامه تایمز گفت: این تنها یک مأموریت بشردوستانه نیست. ما و سایر کشورهای اروپایی مصمم هستیم به دولت عراق برای مبارزه با داعش کمک کنیم.وزیر دفاع انگلیس در دیدار از پایگاه نیروی هوایی سلطنتی انگلیس در قبرس اظهار داشت: ممکن است طی هفته‌ها یا ماه‌های آتی ما برای نجات زندگی مردم در عراق و حمایت از آن‌ها دوباره به کمک تمام شما نیاز داشته باشیم.یکی از سخنگویان وزارت دفاع انگلیس اظهارات فالون را تأیید کرده است.وزیر دفاع انگلیس در ادامه افزود: در حال حاضر بمب افکن های تورنادو و هوایپما های پیشرفته شناسایی در حال انجام پرواز در آسمان عراق هستند و اطلاعاتی را در مورد تحرکات داعش جمع آوری می کنند.
 
وی همچنین از اعزام نیروهای زمینی ارتش انگلیس به عراق برای اولین بار از زمان آغاز بحران داعش در این کشور سخن گفت و اظهار داشت که این نیروها در مبارزه با داعش به نیروهای اقلیم کردستان کمک می کنند .فالون همچنین هشدار داد: اگر انگلیس در عراق مداخله نکند تروریست هایی که از بریتانیا به داعش پیوسته اند تهدیدی خطرناک علیه کشورهای غرب اروپا خواهند بود.در چنین شرایطی،نخست‌وزیر انگلیس به مردم این کشور وعده داد بار دیگر جنگ تازه‌ای در عراق آغاز و نیروهای انگلیسی را به این کشور اعزام نکند.
 
از طرفی،وزیر امور خارجه سابق انگلیس و نماینده مجلس عوام این کشور طی تحلیلی خواهان همکاری لندن با ایران برای رهایی از دست تهدیدهای بالقوه داعش شد. «سر مالکولم ریکفیند»، وزیر خارجه اسبق انگلیس و رئیس کمیته امنیتی و اطلاعات مجلس عوام انگلیس طی تحلیلی در روزنامه «دیلی تلگراف» نوشت: تاریخ به ما می‌گوید که حتی اتحاد موفقت ولو ناخوشایند نیز می‌تواند گاهی بهترین گزینه باشد و برای شکست نیروهای داعش باید با ایران همکاری داشت.در بخش دیگر این تحلیل آمده است؛ همکاری با ایران برای حفظ عراق و شکست دادن داعش هم به کشورهای میانه روی عرب منطقه و هم به غرب کمک می‌کند و قطعا آمریکایی ها نسبت به آن آگاهی دارند.
 
آموزش ایزدی‌ها
 
کمیته‌های مردمی کُردهای سوریه، غیر نظامیان ایزدی را در اردوگاه‌های کشورشان برای مقابله با گروهک تکفیری داعش آموزش می‌دهند.یک عضو در کمیته های مردمی کردهای سوریه از آموزش ایزدی‌ها در سوریه توسط نیروهای کرد برای مقابله با داعش خبر داد.این خبرگزاری افزود: جوانان ایزدی لباس‌های سبزرنگ نظامی می پوشند و کردهای سوریه استفاده از تفنگ و خمپاره را به آنها آموزش می دهند. خبر دیگر اینکه،گروه تروریستی تکفیری «داعش» تهدید کرده است، ۲۰هزار نفر از اهالی شیعی منطقه «آمرلی» واقع در شمال استان صلاح الدین را که در برابر حملات این گروه تکفیری تاکنون مقاومت کرده‌اند، قتل‌عام خواهد کرد.
 
خبر دیگر اینکه،با پیوستن ۲۵ عشیره به نیروهای امنیتی عراق در استان الانبار بخش‌های دیگری از این استان از حضور تکفیری‌ها پاکسازی شد.بر اساس این گزارش، برای سومین روز متوالی عشایر عراقی به نیروهای امنیتی کشور پیوستند تا در مقابل تکفیری‌های داعش صف‌آرایی کنند.سرتیپ ستاد «احمد صداک الدلیمی» فرماندهی پلیس استان الانبار گفت: صدها نفر از عشائر عراقی در کنار نیروهای پلیس و ارتش قرار گرفته‌اند و در مناطق مشخص و برنامه‌ریزی شده‌ای مستقر شده‌اند. آنها تاکنون توانسته‌اند افراد مسلح از منطقه «البوعساف» و برخی مناطق «زنکوره» و روستای «العصریه» را به طور کامل طرد و این بخش‌ها را آزاد کنند.از دیگر سو،حمله هوایی ارتش عراق به مواضع داعش در جنوب تکریت به کشته شدن ۲۰عنصر تکفیری انجامید .در همین ارتباط، استاندار استان صلاح‌الدین عراق گفته که ۱۱ نفر از عناصر داعش خودشان را تسلیم نیروهای امنیتی در منطقه الضلوعیه کردند.از سویی،نیروهای ارتش عراق موفق شدند، ۳۴ دستگاه خودرو از نوع «پیک آپ» وابسته به گروه تکفیری داعش را در منطقه «رواه» از توابع استان الانبار غنیمت بگیرند.
 
عملیات پیشمرگه‌ها
 
شبکه خبری المیادین گزارش داد که پیشمرگه های کردستان عراق موفق شدند مناطقی از شهر موصل را از کنترل نیروهای گروه تروریستی داعش خارج کنند.از سوی دیگر، پایگاه خبری «المسله» عراق به نقل از مقامات کردستان عراق گزارش داد که پیشمرگه ها توانستند شهر موصل در شمال غرب این کشور را به طور کامل از وجود گروه تروریستی داعش خارج کنند.شبکه خبری اسکای نیوز نیز گزارش داد که نیروهای نظامی کردستان عراق موفق شده اند شهر «تلکیف» در استان نینوا را از کنترل گروه تروریستی داعش خارج کنند.در همین حال، شبکه خبری العالم به نقل از مقامات عراقی اعلام کرد که یکی از فرماندهان گروه تروریستی داعش در منطقه «الصینیه» موصل به هلاکت رسیده است.
 
درخواست ترکمان‌ها
 
همزمان با ارسال تسلیحات از سوی غرب به کردهای عراق، ترکمان‌های این کشور نیز برای مبارزه با شبه‌نظامیان داعش خواستار دریافت سلاح شدند. «ارشاد الصالحی»، رئیس جبهه ترکمان‌های عراق افزود: حمایت‌های تسلیحاتی آمریکا و اتحادیه اروپا از کردهای عراق بسیار خوب است و یک اقدام مثبت علیه گروه تروریستی داعش محسوب می‌شود. اما این کمک‌ها نباید تنها مختص به کردها باشد و باید از ترکمان‌ها نیز حمایت تسلیحاتی شود.رهبر ترکمان‌ها که پیش‌تر گفته بود این اقلیت از ترکیه و دیگر کشورها درخواست حمایت تسلیحاتی نمی‌کند، گفت: اگر تنها این حمایت‌ها به کردهای عراق محدود شود، نشان می‌دهد که پشت این تصمیم برنامه‌ها و بازی‌های دیگری نیز وجود دارد.
 
در چنین شرایطی،دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق به تمامی کشورها درباره سوء استفاده از اوضاع امنیتی شمال این کشور هشدار داد.در بیانیه دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق که از سوی شبکه العراقیه منتشر شد، آمده است: به همه کشورها در خصوص سوء استفاده از اوضاع امنیتی شمال عراق و نقض حاکمیت ملی و تجهیز طرف‌های محلی به سلاح و مهمات بدون موافقت ما، هشدار می‌دهیم. دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به همه کشورها هشدار داد، با مسلح کردن طرف‌های داخلی به حاکمیت ملی کشور ضربه وارد نکنند.این در حالی است که،وزیر خارجه آلمان با هشدار نسبت به تشکیل کشور مستقل برای کردها در عراق اعلام کرد: این اقدام به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند.فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان در سخنانی اظهار داشت: تشکیل کشور مستقل برای کردها به بی‌ثباتی منطقه دامن می‌زند و باعث تنش‌های جدیدی می‌شود که ممکن است این تنش‌ها در کشورهای همسایه عراق نیز ایجاد شود به همین دلیل من امیدوارم که عراق وحدت خود را حفظ کند.
 
تحولات سیاسی
 
«جبران باسیل»، وزیر خارجه‌ لبنان در سفر رسمی خود به عراق با مسئولان این کشور در خصوص روابط دو جانبه میان طرفین و اوضاع امنیتی و سیاسی کشور بحث و گفت‌و‌گو کرد.در همین راستا حسین شهرستانی در کنفرانس خبری مشترک با جبران باسیل اعلام کرد که باید حمایت و پشتیبانی بین‌المللی از عراق در مقابله با تروریسم صورت بگیرد و در اتحادیه عرب و شورای امنیت و در نشست‌های آتی مجمع عمومی سازمان ملل بر مقابله‌ با تروریست‌ها تأکید شود .
 
منبع: روزنامه اطلاعات – ۲۸ مرداد ۹۳- شماره ۲۵۹۴۸

شناسه خبر : 18147

این خبر رو هم ببینید

شورای امنیت اقلیم کردستان اعترافات یک گروه وابسته به داعش را پخش کرد/ دستگیرشدگان قصد حمله تروریستی در اربیل را داشتند

شورای امنیت اقلیم کردستان اعترافات تلویزیونی یک گروه وابسته به داعش را که قصد داشتند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − شش =