خانه / اجتماعی / امام جمعه مهاباد در دیدار با ریاست جمهوری: ٢٢ اردیبهشت، سالروز سفر رهبری به سنندج، «روز ملی کردستان» تعیین شود

امام جمعه مهاباد در دیدار با ریاست جمهوری: ٢٢ اردیبهشت، سالروز سفر رهبری به سنندج، «روز ملی کردستان» تعیین شود

 امام جمعه مهاباد از پیشنهاد ثبت روز ۲۲ اردیبهشت ماه سالروز سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان به عنوان روز ملی کردستان در تقویم کشور خبر داد.

 ماموستا عبدالسلام امامی، با اشاره به دیدار علمای اهل سنت کشور با ریاست جمهوری به کردپرس گفت: در این دیدار مطالبات و درخواست های مناطق اهل سنت کشور مطرح و رئیس جمهور وعده بررسی و پیگیری آنها را صادر کرد.

او افزود: در این جلسه مطالبات و خواسته های مناطق اهل سنت از جمله بکر ماندن استعدادها و ظرفیت ها در حوزه های مختلف منابع انسانی و طبیعی در این مناطق بحث و بررسی شد، برای مثال موضوع معادن طلا در دو استان کردستان و آذربایجان غربی و عدم بازگشت حقوق دولتی معادن به این استان ها مطرح و عنوان شد باید سهمی از معادن طبق قانون صرف توسعه و محرومیت زدایی شود به ویژه در شهرستان تکاب که با محرومیت تاریخی روبه است.

 امامی ادامه داد: همچنین معادن استان کردستان نیز از موضوع مستثنا نبود و باید بخشی از حقوق دولتی معادن جهت توسعه استان های مذکور بازگردد که در این خصوص رئیس جمهور وعده پیگیری موضوع را دادند.

امام جمعه مهاباد همچنین با اشاره به ظرفیت بالای گردشگری در مناطق غرب کشور نیز گفت: توجه دولت به بخش گردشگری در کنار احیای واحدهای تولیدی، توجه به پتانسیل های موجود در منطقه می تواند ضمن ایجاد اشتغال زایی به رونق و توسعه این مناطق نیز کمک کند .

ماموستا عبدالسلام امامی تاکید کرد: مجموعه این اقدامات و پیگیری مطالبات می تواند شکاف میان حاکمیت و مردم را به حداقل برساند. از سویی دیگر رفع تبعیض و اعتماد سازی در مناطق اهل سنت با توجه به تعامل سازنده سیاسی و اجتماعی این مناطق و مشارکت فعالان آنها در حمایت و تثبیت فرامین و سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران  باید لحاظ شود.

او با اشاره به فداکاری های جامعه اهل سنت و تقدیم ١٢ هزار شهید در حمایت از انقلاب و نظام تصریح کرد: در میان این شهدا روحانیون اهل سنت نیز وجود دارند که به نسبت جمعیت دارای بالاترین رتبه شهدای روحانی در کشور به ویژه در مناطق کردنشین هستند، لذا به کارگیری نخبگان اهل سنت در جایگاه تصمیم گیری و مدیریتی میانی و کلان کشوری از دیگر پیشنهادتی بود که با رییس جمهور مطرح شد.

امام جمعه مهاباد با اشاره به ظرفیت مرزها در غرب کشور گفت: بازگشایی بازارچه های مرزی در سردشت و پیرانشهر توجه به طرح های اشتغال مرزنشینان، تعیین تکلیف مرزها، رفتار اصولی و قانونی با پدیده کولبری در غرب و سوخت بری در شرق کشور و ساماندهی این امور نیز از دیگر مطالبات بود چرا که متاسفانه پدیده های کولبری و سوختبری با وجود  فعالیت رسانه های معاند به عنوان نوعی تهدید معرفی شده اند، لذا ساماندهی این حوزه و کمک به اشتغال مردم این مناطق ضروری است.

او در ادامه به قرارگیری استان های کردنشین در رده های بالای شاخص فلاکت کشور اشاره کرده و گفت: در این جلسه همچنین یکی از مطالبات مطرح شده توجه بیشتر به مناطق اهل تسنن و غرب کشور بود که از لحاظ آمار شاخص فلاکت متاسفانه استان آذربایجان غربی رتبه اول فلاکت را در کشور به خود اختصاص داده و بعد از آن کردستان در رتبه دوم قرار دارد و بعد از آن هم کرمانشاه و ایلام رتبه های تک رقمی را به خود اختصاص دادند و متاسفانه بیکاری و تورم در این شهرستان ها بیداد می کند که این موضوع با توجه به انسداد بازارچه های مرزی در چند سال اخیر باعث فشار مضاعف بر زندگی و اقتصاد مردم در مناطق مذکور شده و خروجی آن به پدیده کولبری در غرب و سوختبری در شرق تبدیل شده است.

امامی اضافه کرد: از سوی دیگر با رشد فزاینده مهاجرت جوانان به خارج از کشور روبرو هستیم در حالی که اینها سرمایه‌های نظام جمهوری اسلامی به شمار می روند و باید چاره ایی برای معیشت و اشتغال آنها اندیشیده شود.

 امام جمعه مهاباد تاکید کرد: جامعه روحانیون اهل سنت با فداکاری های انجام گرفته و حمایت از آرمان های انقلاب در طول ۴۰ سال گذشته نشان داده اند که همگام و همراه انقلاب بوده‌اند و حمایت آنها در جریان انتخابات ریاست جمهوری دولت سیزدهم مهر تاییدی بر این موضوع بود، لذا این انتظار وجود دارد که به کارگیری نخبگان اهل سنت در کابینه دولت سیزدهم لحاظ شود که در این خصوص ریاست محترم جمهوری وعده پیگیری داده و به وزیر امور خارجه دستور دادند تا جهت بکارگیری سفرایی از نخبگان اهل سنت اقدامات لازم را انجام دهند.

امامی بیان کرد: در این جلسه بنده پیشنهاد نامگذاری روز بیست و دوم اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی کردستان که سالروز سفر تاریخی مقام معظم رهبری در سال ۸۸ به استان کردستان است را مطرح کردم تا در تقویم کشور ثبت شود.

در این دیدار، مولانا عبدالحمید نیز توجه به وضعیت مرزنشینان، توجه به وضعیت گرانی تورم و حمایت از افشار ضعیف کشور را مطرح کرده و خواستار بکارگیری نخبگان اهل سنت در بخش اجرایی و همچنین در حوزه قضائی کشور شد.

همچنین مولانا عبدالحمید بیان کرد: جامعه اهل سنت همیشه به کشور و نظام علاقمند بوده و خدمت کرده اندند و در سخت ترین شرایط آزمون خود را پس داده و سربلند بیرون آمده اند که مهمترین آن انتخابات ریاست جمهوری اخیر بود و مشارکت فعالی در این حوزه داشتند.

او تاکید کرد: اهل سنت برای جمهوری اسلامی ایران فرصت تلقی می شوند و نه تهدید و رابطه اخوت و برادری اهل تسنن و تشیع با یکدیگر پابرجاست.

در این جلسه آیت الله رئیسی، ریاست جمهوری کشور پس از دیدار با علمای اهل سنت دستور پیگیری مطالبات این مناطق و جامعه اهل سنت کشور را صادر کرد.

گفتنی است؛ آيت‌الله رئيسی رياست جمهوري اسلامي ايران صبح دیروز (چهارشنبه) در دفتر خود با جمعي از علما و ائمه جمعه اهل‌تسنن كشور در نشستي صميمي ديدار و گفت‌و‌گو كرد.

‎دكتر عبدالسلام كريمي؛ مشاور رئيس جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی؛ امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، ماموستا ملاقادر قادری؛ امام جمعه اهل‌سنت شهرستان پاوه، حجت‌الاسلام والمسلمين كاظم لطيفيان؛ مسئول دبيرخانه شوراي برنامه‌ريزي اهل‌سنت، مولوی نذیر احمد سلامی؛ عضو خبرگان رهبری استان، مولوی ابراهیم فاضل حسینی؛ امام جمعه وعضو مجمع تقريب مذاهب، آخوند عبدالرزاق رهبر؛ امام جمعه اهل سنت آق قلا، مولوی شرف الدين جامي احمدي؛ امام‌جمعه تربت جام، ماموستا فايق رستمي؛ امام‌جمعه و نماينده مجلس خبرگان، ماموستا عبدالسلام امامی؛ امام جمعه مهاباد و مشاور اهل‌سنت استاندار آذربایجان غربی، ماموستا مامد کلشی‌نژاد؛ امام جمعه اهل‌سنت ارومیه، آخوند ابوبکر خوجملی؛ امام جمعه اهل‌سنت نگین شهر و مشاور اهل‌سنت استاندار، ماموستا عزیز بابایی؛ از علمای اهل‌سنت تهران، ماموستا ملا عبدالرحمن مرادی؛ امام جمعه اهل‌سنت شهرستان کرمانشاه، شیخ محمد جمالی؛ امام جمعه اهل‌سنت کنگان، شیخ حسین خانی‌پور؛ امام جمعه اهل‌سنت تالش، شیخ اسماعیل بازدار؛ امام جمعه اهل‌سنت بوشهر و مشاور اهل‌سنت استاندار، مولوی سيد احمد عبداللهي؛ امام جمعه اهل‌سنت شهرستان درميان، آخوند گلدی کمالی؛ از علمای برجسته استان و مدیر حوزه علمیه راز و جرگلان از شركت كنندگان اين نشست بودند.

شناسه خبر : 25206

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =