خانه / دینی / امام حسین(ع) از زبان و نگاه دیگران

امام حسین(ع) از زبان و نگاه دیگران

حسین(ع) از نگاه دیگران
مقدمهحسین کیست که آنان که در دین او نیستند نیز بدون اغراق در بیان صفات و ویژگیهای او و حرکت تاریخ‌ساز(عاشورای)[۳] آن حضرت بازمانده‌اند؟ من باب مثال به ذکر ۲۵ نکته از بیان بیست و پنج شخصیت “غیر مسلمان” در باره خامس آل عبا اکتفا می‌شود. …..

جستیس آ.راسل ای زمین برهنه و خشک کربلا که در تو نه علفی است و نه سبزه‌ای ، برای ابد آهنگ حزن و اندوه بر تو پوشیده باد ، زیرا در سرزمین تو بدن مقدس و پاره پسر فاطمه افتاده است که روح خویش را به خدا تقدیم نمود .
ای دیده ، خوابگاه حسین بن علی است این ؟ یا منزل معالی و معموره علاست ؟ اوحدی مراغه‌ای
آنتوان بارا حماسه حسین(ع) تنها مختص شیعه و سنی و مسلمان نیست ، بلکه متعلق به هر مؤمن است ؛ … حسین در قلب من است .
بارتولومو از روزی که یزید به جای پدر در دمشق نشست ، فسق و فجور در دستگاه او علنی شد … حسین مشاهده می‌کند که حکومت ظلم و فساد به زودی اسلام را از بین خواهد برد ؛ از این رو تصمیم گرفت برای نجات اسلام از ظلم و ستم ، اقدام کند .
 ادوراد براون آیا قلبی پیدا می‌شود که وقتی در باره کربلا سخن می‌شنود ، اندوهناک نگردد ؟ حتی غیرمسلمانان نیز نمی‌توانند پاکی روحی را که در این جنگ تحت لوای اسلام تجلی یافت انکار کنند .
ال.ام.بوید در طی قرون ، افراد بشر همیشه جرأت ، پردلی ، عظمت روح ، بزرگی قلب و شهامت را دوست داشته‌اند و نتیجه همین ارزشهاست که آزادی و عدالت هرگز به نیروی ظلم و فساد تسلیم نمی‌شود. این بود شهامت و این بود عظمت حسین و من مسرورم با کسانی که این فداکاری عظیم را از دل و جان ثنا می‌گویند ، همنوا بوده‌ام ، هرچند که ۱۳۰۰ سال از آن تاریخ گذشته است .
پورشو تامداس توندون این فداکاریهای عالم از قبیل شهادت حسین سطح بشریت را ارتقاء بخشیده است و شایسته است که خاطره آن همیشه بماند و یادآوری شود .
جبران خلیل جبران حسین چراغ فروزنده‌ای برای همه ادیان است .
جرج جرداق آن غیرتمندی که تا این پایه به ناموس مردمان اهتمام می‌ورزید و در حمایت از همسر و خانواده و دیگران لحظه‌ای از مجاهدت باز نمی‌ایستاد ، چون در میدان رزم یکه و تنها ماند و از زخم شمشیر و نیزه و زوبین بر زمین نشست و اوباش کوفه و سربازان مزدور دستگاه حاکم را دید که از هر سو به سرپناه(خیمه) زن و فرزندانش حمله‌ور هستند ، دست پولادین خونین بر آورد و فریاد زد که : هان ای نامردان ! اگر دین ندارید ، در زندگی آزاده باشید .
فردریک جمس درس حسین و هر قهرمان شهید دیگر این است که در دنیا اصول ابدی عدالت ، ترحم و محبت وجود دارد که تغییرناپذیرند و هم‌چنین هر گاه کسی برای این صفات ابدی مقاومت کند و در راه آن پافشاری نماید ، آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند .
جوزف حرب آقایان ! مسیحیت من بدون حسین کامل نمی‌شود . هر آئینی – چه آسمانی و چه غیرآسمانی – اگر شخصیتی چون حسین نداشته باشد ، دینی زمینی است و از بهشت بی‌بهره .
موریس دو کبری اگر مورخین ما ، حقیقت این روز را می‌دانستند و درک می‌کردند که عاشورا چه روزی است ، این عزاداری را مجنونانه نمی‌پنداشتند ؛ زیرا پیروان حسین به واسطه عزاداری او دانستند که پستی و زیردستی و استعمار و استثمار را نباید قبول کنند ، چون شعار رهبر و سرور آنها ، تن ندادن به ظلم و ستم بود . اندکی ژرف بیاندیشیم و بررسی کنیم که در مجالس عزاداری حسین چه نکات دقیق حیات‌بخشی مطرح می‌شود !
چارلز دیکنز اگر منظور حسین جنگ در راه خواسته‌های دنیایی بود ، من نمی‌فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند ؟ پس عقل حکم می‌کند که او فقط به خاطر دینش فداکاری خویش را انجام داد .
جرج زکی “سلام بر کربلا” ؛ جوانمردا ، آمده‌ام تا پوزش بخواهم ؛ بخشش از تو است و شعر با تو گوارا می‌شود . ای کربلا ؛ خاک تو چه‌قدر عطرآگین شده ! شمیم پرستش و عبادت از تو به مشام می‌رسد . ای سرزمین کرامات که شعله تو هیچ‌گاه خاموش نشده است … ! صائب تبریزی چه زیبا سرود : مظهر انوار ربانی ، حسین بن علی آن که خاک آستانش دردمندان را شفاست
جرجی زیدان پس از رحلت پیامبر … حب جاه و مال بر فضایل اخلاقی ، فایق آمد و افکار و آرای آل علی در میان چنان مردمی بی‌اثر ماند . چنان‌که مردم کوفه به خاطر جاه و مال ، بیعتی را که با حسین بن علی کرده بودند ، در هم شکستند و به این نیز اکتفا نکردند و او را کشتند .
رشاد سلامه در کربلا بانگی برخاست و با خون حسین آبیاری شد که گوش قلب‌ها آن را می‌شنود و عقل و فکر را مدهوش می‌سازد .
توماس کارلایل بهترین درسی که از تراژدی کربلا می‌گیریم این است که حسین و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند. آنها با عمل خود روشن کردند که برتری عددی در جایی که حق با باطل رو به رو می‌شود اهمیتی ندارد . پیروزی حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است .
سلیمان کتانی قیام حسینی جز انقلابی معنوی برای در هم کوبیدن ظلم و جهالت نبود ، دیروز برادرش حسن الگویی سپید عرضه کرده بود و روز دیگر او الگویی سرخ ارائه می‌کرد و هر دو الگو از مصدری واحد مشتق شده بودند که مصدر بزرگ‌تری برای بر پا ساختن جامعه‌ای استوار بود ؛ … .
مهاتما گاندی من زندگی حسین آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده‌ام و به صفحات کربلا توجه کافی کرده‌ام ، بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد ، بایستی از روش او پیروی کند .
ادوارد گیبون در طی قرون آینده ، برای بشریت و در سرزمین‌های مختلف ، شرح صحنه حزن‌آور مرگ حسین موجب بیداری قلب‌ها خواهد شد .
توماس ماساریک گر چه کشیشان ما هم از ذکر مصائب حضرت مسیح مردم را متاثر می‌سازند ، ولی آن شور و هیجانی که در پیروان حسین یافت می‌شود در پیروان مسیح یافت نخواهد شد . مانند این است که مصائب مسیح در برابر مصائب حسین مانند پر کاهی است در مقابل یک کره بزرگ .
ایروینگ واشنگتن در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشک و بر ریگ‌های تفدیده]تفتیده[ عراق ، روح حسین فناناپذیر است ؛ ای پهلوان و ای نمونه شجاعت و ای شهسوار من ، ای حسین !
توماس مان اگر فداکاری مسیح و حسین با هم مقایسه شود ، حتما فداکاری حسین پرمغزتر و با ارزش‌تر جلوه خواهد کرد ، زیرا روزی که مسیح می‌خواست فدا شود زن و فرزند نداشت و در فکر آنان نبود که بعد از او به چه سرنوشتی دچار خواهند شد . اما حسین زن و فرزند داشت و بعضی از آن‌ها خردسال بودند و به پدر احتیاج داشتند .

شناسه خبر : 6017

این خبر رو هم ببینید

مجموعه بیانات رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت هفته وحدت از سال ۱۳۶۹ تا کنون

گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز هفته وحدت از سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهار =