خانه / اجتماعی / امشب مردی از دنیا می رود/ محمد هادیفر

امشب مردی از دنیا می رود/ محمد هادیفر

همانا امشب مردی از دنیا می رود که گذشتگان عظمت او را درک نکردند و آیندگان نیز او را نخواهند شناخت.

همان مردی که شامل همه خصائل انسانی بود. آری او را به قدر فهم خود می توان از اثر گرانسنگش نهج البلاغه شریف شناخت. کتابی که از هر مکتوب بشری بالاتر و از کلام الهی پایین تر است. کتابی که منشوری جاودانه است  و هیچگاه غبار کهنگی سیمای پرفروغ آن را فرا نخواهد گرفت.

کتابی که منظومه ای از درس زهد و پارسائی و عدالت آموزی و جهاد و تلاش و تعالی بخش است و  دانش و حکمت و بلاغت و فصاحت و تعلیم دین ورزی و دنیا پیمایی را پیش روی بشریت قرار می دهد. خطاب او همه بشریت بود در آنجا که درخطبه ۴۷ فرمود «کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا.. » گویی در بلندایی از تاریخ ایستاده  و هر لحظه با این کلام جاودانه کاروان بشریت را بدون هیچ تمایز جنس و نوعی  نهیب می زند که همیشه حامی مظلوم و  خصم ظالم باشید.

 این کلام الهام بخش چقدر می تواند صف بندی ها را تغییر دهد گویا خطاب او تا منتها الیه تاریخ را در بر می گیرد. همین خطابه جاودانه است که «جرج جرداق»  مسیحی در کتاب پنج جلدی اش به نام  «صوت العداله الانسانیه » را در خصوص علی (ع) به وجود آورد همو در مورد این شخصیت بزرگ اسلام می گوید؛ «ای دنیا چه می شد اگر همه نیروهایت را درهم می فشردی و دوباره شخصیتی مانند علی با آن عقل و قلب و زبان و شمشیر نمودارمیکردی؟ » آری مردی که به وسعت دید و نگاهش ازهمه ادیان به او به عنوان الگو و اُسوه می نگرند.

«محمد عبده» مصلح بزرگ مصری در شرح مشهورش بر نهج البلاغه می نویسد: «درهمه مردم عرب یک نفر نیست مگر آنکه معتقد است سخن علی بعد از قرآن و کلام نبوی شریف ترین و بلیغ ترین و پرمعنی ترین و جامع ترین سخنان است.» آری در این شب مردی از دنیا می رود که تفسیری از دنیا می دهد که به گفته بسیاری از مفسرین و عالمان هرگز کسی در جهان به کوتاهی و پرمغزی آن چنین تفسیری از دنیا نداشته است. آنجا که در خطبه ۲۱ می فرمایند: «دیر یا زود به منزل آخرت خواهید رسید. قیامت پیش روی شما و مرگ از پشت سر شما را تعقیب می کند. سبک بار شوید تا برسید.همانا آنانی که از پیش رفتند درانتظار رسیدن شمایند تا دادگاه الهی برگزار شود.» واژه تخففوا تلحقوا (سبکبار شوید تا برسید) به گفته بسیاری از علمای اسلامی، تاکنون سخنی کوتاه تر و پربارتر ازاین شنیده نشده است. جمله ای کوتاه و تکان دهنده با دریایی از حکمت و عبرت. آری همین جمله کافی است که کاروان بشریت را به راه مستقیم خود هدایت نماید راهی که با فطرت پاک الهی انسان ها سازگار می باشد.

آری دراین شب مردی از دنیا می رود که در اوج اقتدار و در زمان زمامداری اش به مخاطبین و اطرافیانش می فرمود: با من همانند پادشاهان و جباران سخن مگویید. کسی که دنیا را از آب بینی بزغاله ای بی ارزش تر می دانست. آری امشب مردی از دنیا می رود که تاریخ افقی برای دیدش سراغ ندارد.

شناسه خبر : 25160

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهارده =