خانه / اجتماعی / امنیت کشور چگونه تامین می‌شود؟

امنیت کشور چگونه تامین می‌شود؟

ایران در یکی از مناطق بحران‌خیز جهان قرار دارد نگاهي ابتدايي به مقوله امنيت در ايران نشان مي‌دهد كه سربازان گمنام امام زمان چگونه و چطور اين هديه ارزشمند را براي كشور در شرايط مختلف تامين كرده‌اند.

به گزارش کرد نور، ايجاد امنيت بدون وجود شرايط امنيتي محصولي از داشته‌هاي دقيق اطلاعاتي است. اطلاعاتي كه رفتارهاي دشمنان، معاندان و… را پيش‌بيني، كنترل و منهدم مي‌كند
امنيت در هر كشوري بزرگ‌ترين دستاوردي است كه با سختكوشي ماموران نظام اطلاعاتي آن سرزمين به دست مي‌آيد. حالا اگر كشوري از يكسو در قلب بحران‌خيزترين منطقه جهان باشد و از سوي ديگر دشمنان بالفعل و معاندان و رقيبان سرسختي داشته باشد نشان از ماموريت سخت و پیچيده‌تري براي سيستم امنيتي-اطلاعاتي آن كشور دارد. بي‌شك كشور ما ايران در چنين شرايطي به سر مي‌برد، امنيت در اين منطقه از جهان كه هر روز در كشورهاي همسايه‌اش خبرهاي تكان‌دهنده از ناامني مخابره مي‌شود، هوشياري دستگاهي را نشان مي‌دهد كه درجنگ هوش‌ها به پيروزي رسيده است. نگاهي ابتدايي به مقوله امنيت در ايران نشان مي‌دهد كه سربازان گمنام امام زمان چگونه و چطور اين هديه ارزشمند را براي كشور در شرايط مختلف تامين كرده‌اند. ايجاد امنيت بدون وجود شرايط امنيتي محصولي از داشته‌هاي دقيق اطلاعاتي است. اطلاعاتي كه رفتارهاي دشمنان، معاندان و… را پيش‌بيني، كنترل و منهدم مي‌كند.
علاوه بر اين نكات، برخي از عملكردها و اقدامات اين وزارت، قابل ارائه مستقيم به افكار عمومي نيست و طبعا مردم از آن آگاه نيستند اما در تامين امنيت و ايجاد رضايتمندي آنها موثر بوده است. به‌عنوان مثال، در سال‌هاي اخير، روش‌هاي دشمن و اقدامات دشمن در شكل‌هاي مختلفي مطرح شده است و از تحريم اقتصادي گرفته تا اختلاف بين قوميت‌ها ومذاهب(شيعه و سني)، فرقه‌هاي انحرافي، جنگ نرم، اغتشاش عليه نظام و مردم شاهد تحركات مختلفي توسط دشمن هستيم كه تلاش دارد نظام جمهوري اسلامي را تهديد كند اما هوشياري وزارت اطلاعات باعث شده كه دشمن از اين اقدامات نتيجه نگرفته و شكست بخورد.با توجه به نكات مورد اشاره، برخي از محورهاي قابل ارائه در راستاي اقدامات وزارت اطلاعات جهت ايجاد امنيت قابل بررسي است.
حفاظت از منافع و دارايي‌هاي ملي
نظارت اطلاعاتي باعث شده تا از حيف و ميل اموال عمومي جلوگيري و ممانعت شود. علاوه برآن، صيانت از مراكز عام‌المنفعه (نيروگاه‌ها و سدها و…) از ديگر اقدامات انجام شده در اين راستاست. وزارت اطلاعات، علاوه بر برخورد با تيم‌هاي تروريستي موساد، منافقين، گروه‌هاي مخالف نظام، كنترل فعاليت‌هاي طالبان و القاعده، شناسايي عوامل ترور دانشمندان هسته‌اي، تحركات مخالفان نظام در داخل وخارج کشور، شناسايي باندهاي فساد اقتصادي و… در حفاظت از منافع ملي و دارايي‌هاي كشور نيز نقش عمده‌اي دارد و هرگونه تحرك و عمل خلاف قانون براي فروش دارايي‌هاي كشور، خروج سرمايه و دارايي و ارز، واگذاري غيرقانوني و خصوصي‌سازي با نرخ ارزان شركت‌هاي فعال صنعتي و… را زير ذره‌بين قرار مي‌دهد و گزارش‌هاي متعددي را در اين زمينه تهيه كرده است.
تامين امنيت نظام و مردم
يكي از ماموريت‌هاي ذاتي وزارت اطلاعات، تامين امنيت نظام و مردم است كه طبيعتا سهم مهمي در دستاوردهاي سال‌هاي گذشته داشته است.پديده شوم ريگي و جندالشيطان، سال‌ها افكار عمومي را تحت‌تاثير قرار داده و اين گروهك، با اقدامات ضدامنيتي خود (بمب گذاري و ترور…) منطقه شرق كشور و امنيت عمومي را با تهديد مواجه ساخته بود، وزارت اطلاعات، با عمليات پيچيده و گسترده وي را دستگير و باند او را منهدم كرد.اسناد جنايات گروهك ريگي و همچنين اقدامات وزارت اطلاعات در دستگيري او، در غرفه وزارت اطلاعات در نمايشگاه خدمت كه به مناسبت يكصدمين سفر استاني رئيس‌جمهور در مشهد برگزار شده بود و در معرض دید عموم قرار گرفته و نشان مي‌دهد كه گروهك تروريستي وابسته به عبدالمالك ريگي قصد داشت در جريان سفر استاني رئيس‌جمهور به سيستان و بلوچستان در سال ۱۳۸۶ عملياتي را به نام علميات «چاه جمال» كه در واقع عمليات سوء قصد به رئيس‌جمهور بوده به اجرا بگذارد.
صيانت از دستاوردهاي هسته‌اي
صيانت از دستاوردهاي علمي – فن‌آوري جمهوري اسلامي ايران، به ويژه در حوزه هسته‌اي و دستگيري عوامل ترور دانشمندان كشور، موجب تقويت بالندگي و اعتماد جامعه به سرمايه‌ها و توانايي‌هاي كشور شده است. اين امر سبب شد تا كشور ما جزو يكي از امن‌ترين كشورهاي جهان شود.دستگيري عوامل تروريستي دانشمندان هسته‌اي ايران يكي از نقاط بسيار قوي و مثبت وزارت اطلاعات است كه امروز اكثر اين عوامل دستگير و تحويل مراجع قضايي شدند.
مقابله با فساد اقتصادي، شركت‌هاي هرمي و…
گسترش اقدامات و فعاليت‌هاي وزارت اطلاعات در مقابله با فساد اقتصادي نظير: پولشويي، سودجويي‌هاي شخصي، شركت‌هاي هرمي، فرار مالياتي و… به عنوان يكي از مطالبات جدي و هميشگي مقام معظم رهبري و مردم و اقشار اجتماعي از ديگر اقدامات وزارت محسوب مي‌شود كه در پي آن، رضايتمندي گروه‌هاي كثيري از جامعه و مسئولان را به دنبال داشته است. مقابله با رشد شركت‌هاي هرمي كه مخرب اقتصاد و امنيت اجتماعي بوده‌اند، پيگيري پرونده‌هاي فرار مالياتي كلان و مقابله با پولشويي از اقدامات مهم وزارت در اين عرصه بوده است.
مقابله با گروه‌هاي انحرافي و فرقه‌اي
گزارش‌هاي اطلاعاتي نشان مي‌دهد كه در هفته ۲ فرقه انحرافي در جهان پيدا مي‌شود و وجود ۲۵۰۰ فرقه نوظهور در كشور گزارش شده است كه از شرايط رشد بي‌اخلاقي، بحران هويت، مصرف‌زدگي آدم‌ها، دنياطلبي وكسب سود و لذت و… سوءاستفاده مي‌كنند و براين اساس وزارت اطلاعات ضمن برخورد با اين فرقه‌هاي انحرافي، خواستار تقويت برنامه‌هاي اصيل اسلامي و عرفان اسلامي است تا خوراك مورد نظر براي هدايت جوانان را ايجاد كنيم و مانع از انحراف جوانان شويم.
مقابله با گروه‌هاي سازمان يافته موادمخدر
هر سال هزاران تن موادمخدر در مرزهاي غربي وداخل كشور، به روش‌هاي مختلف از ترانزيت موادمخدر و به شكل سازمان يافته گرفته تا روش‌هاي ديگر، كشف مي‌شود. كار مبارزه نيازمند پيگيري است و اين تلاش را براي مبارزه با موادمخدر، با نفوذ در گروه‌هاي قاچاقچي موادمخدر، عمده فروش و خرده فروش، با تعقيب وگريز و تحقيق مستمر خود ادامه مي‌دهند تا سرنخ، مدرك كافي و مستندات را كشف كنند وسپس با ورود قضايي وانتظامي، با آنها برخورد مي‌شود.بابت اين همه مبارزه و كشف موادمخدر و ارائه اطلاعات به سيستم‌هاي امنيتي و پليس اروپا و تركيه و… سازمان ملل و كشورهاي مختلف جهان از ايران تشكر كرده‌اند.
مقابله با دشمن در ايجاد اختلاف بين شيعه و سني
در سال‌هاي اخير، دشمن تلاش كرده كه با ايجاد اختلاف بين شيعه و سني، ايجاد شبكه‌هاي ماهواره‌اي براي تبليغ عليه شيعيان، بزرگنمايي برخي مشكلات و اخبار مربوط به شيعه و سني، ادعاي تشكيل هلال شيعه توسط ايران از شرق عربستان تا ايران و عراق وسوريه، شيطنت‌هايي در منطقه سيستان و بلوچستان و كردستان و… بين مردم ايران و اقوام ايراني اختلاف ايجاد نمايد. حفاظت از كيان ديني وملي و انقلاب اسلامي در شرايطي چنين پيچيده با شگردهايي كه هر روز تازه‌تر و گسترده‌تر مي‌شود، ارمغاني است كه خبر از رشادت، هوشياري و فراست نام‌‌آوراني مي‌دهد كه گمنام درميان ما فداكاري مي‌كنند.
توجه به حقوق مردم و پيگيري شكايات و مطالبات
پيگيري شكايات و مطالبات مردمي به‌ويژه درخواست‌هاي آنها در حوزه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي، از جمله اقدامات وزارت اطلاعات است. در اين مهم، توجه ويژه‌اي به حقوق مردم و حق‌الناس شده است.توجه به عوارض قانوني، و اختلافات ملكي و دارايي‌ها بين مردم، كشاورزان، صنعتگران با سازمان‌ها وادارات استان‌ها و شهرستان‌ها نيز از اين دست موارد است كه براي حفظ حقوق مردم لازم است به آنها رسيدگي شود تا حقوق مردم و بخش خصوصي ضايع نشود.همچنين، در مورد نقل و انتقال كارمندان و مسئولان، ارتقاي شغلي و درجه و رتبه و رده شغلي، صلاحيت و توان كارشناسي و مديريتي افراد و كارايي كارمندان و… نيز مواردي است كه نظر كارشناسي و گزارش كارشناسان وزارت اطلاعات در اين زمينه، مي‌تواند كمك قابل توجهي به حفظ حقوق مردم كند و همچنين موجب بهبود شرايط مديريتي كشور شود.
اقداماتي در كاهش آثار تحريم اقتصادي
آمريكا و گروه ۵+۱ و متحدان آنها تلاش مي‌كنند كه قدم به قدم تحريم‌ها عليه ايران را گسترش دهند و عمق آن را نيز افزايش دهند، اما قبل از اينكه دشمن، تحريم‌ها را تشديد كند، وزارت اطلاعات و كارشناسان ومسئولان كشور، راهكارهاي مختلفي را براي دور زدن اين تحريم‌ها پيگيري مي‌كنند.دور زدن تحريم‌ها، باعث شده كه حتي با تحريم ريال و ساير ارزها نيز، بازهم تهاتر كالا با كالا با روش‌هاي ديگر انجام شود.حتي صدور كالا و خدمات فني و مهندسي ايران به كشورهاي آفريقايي از طريق شركت‌هاي اماراتي و هندي و… انجام مي‌شود و با حضور چند بانك تركيه‌اي و چيني و… اغلب مبادلات بانكي ايران انجام مي‌شود.
مقابله با جنگ نرم و توطئه‌هاي ضدانساني
دشمن سال‌هاست كه تلاش دارد از طريق تهاجم فرهنگي، ارسال محصولات فرهنگي، اجراي انواع كنسرت‌ها دركشورهاي همسايه و منطقه و اروپاو آمريكا، گسترش شبكه‌هاي ماهواره‌اي، از طريق واردات كالا به ايران و همچنين از طريق گسترش اطلاعات و اطلاع‌رساني به روش خود از طريق اينترنت و شبكه‌هاي اجتماعي… نوعي از تفكر را به جوانان و مردم ايران منتقل كند كه قدرت و حكومت و دولت را در ايران تغيير دهد.
شناسايي مشكلات مرتبط با زندگي روزمره مردم
شناسايي مشكلات اساسي مردم به‌طور مستمر در دستور كار وزارت اطلاعات است و گزارش آن به وزرا، رئيس‌جمهور و ساير دستگاه‌هاي مسئول انتقال مي‌يابد.حضور فعال مردم در انتخابات و جمعيت انبوهي كه در روزهاي تعطيل در مراكز تفريحي و گردشگري، در كمال امنيت اوقات فراغت مي‌گذرانند و ميليون‌ها نفر كه به امور زندگي خود مشغولند، پشتيباني مردم از دولت، نظام و امنيت كشور در مواقع جنگ و مقابله با تحركات دشمن و… ميوه‌هايي است كه نتيجه هوشمندي نيروهاي وزارت اطلاعات و برنامه‌ريزي‌هاي خردمندانه آنها در دفاع از كشور و نظام است.

شناسه خبر : 7989

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفت =