خانه / سیاسی /                    امیدواری بارزانی به مداخله آمریکا در حل بحران اربیل-بغداد  

                   امیدواری بارزانی به مداخله آمریکا در حل بحران اربیل-بغداد  

آژانس خبری-تحلیلی زریان: زمامداران اقلیم کردستان به میانجیگری آمریکا برای حل اختلافات خود با بغداد چشم دوخته اند.
 

به گزارش زریان به نقل از  کردپرس، بارزانی درباره قطع سهم بودجه اقلیم کردستان از سوی بغداد به روزنامه الحیات لندن گفت: در حال حاضر بحث هایی در مورد میانجیگری آمریکا در این باره مطرح است. من معتقدم که قطع رزق و روزی شهروندان اقلیم کردستان جرمی بسیار سنگین تر از جنایات بمباران شیمیایی حلبجه با سلاح های شیمیایی است و تبعات خطرناک تر و جبران ناپذیرتری به همراه دارد.
مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق تأکید کرد: در صورت ناامیدی از میانجیگری آمریکا اقلیم کردستان ناچار می شود به درآمدهای داخلی خود تکیه کند.
وی تصریح کرد: به عقیده من مخاطره بزرگی که تمامیت ارضی عراق را تهدید می کند و آن را به سمت تجزیه سوق می دهد مسئله «ترور» است که در مناطق غربی عراق در حال گسترش است. مشاهده می کنیم که شهرهایی در عراق از کنترل دولت مرکزی خارج شده و به مأوا و مأمن گروههای مسلح تبدیل شده است.
مسعود بارزانی ابراز امیدواری کرد که هیچ کسی در بغداد با استفاده از لشکرکشی به گفته وی به فکر شکستن شکوه و ابهت کُردها و یا تلاش برای رویارویی با اقلیم کردستان نباشد. وی گفت: اجازه نخواهیم داد که عقلانیت دوران جنگ و کشتار بعث دوباره بر اقلیم کردستان مستولی شود چراکه از هیچ ارتش و لشکری هراس نداریم.
بارزانی هشدار داد به علت در پیش گرفتن سیاست های یکجانبه گرایانه از سوی حاکمیت در بغداد، خطر تجزیه عراق وجود دارد و همزیستی میان تشکلهای مختلف در عراق در معرض خطر قرار گرفته است.
بارزانی درباره حمایت خود از به قدرت رسیدن مالکی در سال ۲۰۱۰ گفت: نوری مالکی هنوز برادر و دوست است.مشکل من با وی  شخصی نیست باکه رویکردی است که وی در حکمرانی از آن پیروی می کند.
 
 
 
 
 

شناسه خبر : 19419

این خبر رو هم ببینید

شوراهای اسلامی شهر وروستا ازشعار تا عمل شورا مُرده متولد شد/ محمدهادیفر

سرویس ایران- شوراها با پشتیبانی فرهنگی و تاریخی در سال ۱۳۷۷ در صحنه جامعه ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 1 =