خانه / اجتماعی / امید به تولید در مجتمع پرورش ماهی پلنگان کردستان جانی دوباره گرفت

امید به تولید در مجتمع پرورش ماهی پلنگان کردستان جانی دوباره گرفت

سنندج- امید به تولید در مجتمع پرورش ماهی پلنگان بعد از حدود ۹ ماه تعطیلی با حمایت صندوق کارآفرینی امید جانی دوباره گرفت و بار دیگر فعالیت مزارع پرورش ماهی در این مجتمع از سرگرفته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات اجرای مجتمع پرورش ماهیان سردابی پلنگان در سال ۷۶ انجام شد و با کمک دولت و سرمایه گذاری مردم محلی در سال ۸۲ افتتاح شد و مورد بهره برداری قرار گرفت و به همین دلیل از آن زمان تاکنون نیز این محل به منطقه ای گردشگر پذیر تبدیل شده بود
ظرفیت اسمی تولید ماهی سردابی دراین مجتمع که دارای ۵۴ مزرعه است، ۵۰۰ تن است که به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تا دوبرابر این ظرفیت هم توانایی تولید در این مجتمع وجود دارد.
بعد از یک دهه فعالیت و تولید در این مجتمع در تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۹۲ بیماری با عنوان VHS در این مجتمع مشاهده شد و موجب تلفات و ایجاد خسارت زیادی به پرورش دهندگان ماهی در این مجتمع شد.
ظهور این نوع بیماری ویروسی در ماهی های این مجتمع موجب تعطیلی حدود ۹ ماهه این مجتمع شد و به همین دلیل نیز سرمایه گذاران و مزرعه داران در این مجتمع به این دلیل متضرر شدند.
بعد از قرنطینه و آیش و خشک کردن استخرهای پرورش ماهی و معدوم سازی ماهی های مبتلا به این بیماری  در این مجتمع با تایید اداره کل دامپزشکی کردستان و با مشارکت صندوق کارآفرینی امید باردیگر ماهی ریزی در این سایت آغاز شد.
برای راه اندازی مجدد این مجتمع بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات از سوی صندوق کارآفرینی امید به مزرعه داران پرداخت شد و در نهایت روز چهارشنبه هفته قبل بار دیگر مجتمع پرورش ماهی پالنگان کار تولید را از سر گرفت.
۸ مزرعه بعد از آغاز به کار دوباره دچار تلفات شدند
از ۵۴ مزرعه موجود در این مجتمع در حال حاضر ۲۸ مزرعه کار خود را مجددا شروع کردند، که متاسفانه  از این تعداد هشت مزرعه بار دیگر دچار تلفات و خسارت شدند.
مدیرکل دامپزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت و دلیل تعطیلی این مجتمع گفت: از زمستان سال ۹۲ سایت های پرورش ماهی کردستان هم مانند سایر نقاط کشور با بیماری VHS درگیر شد.
کامران زیباکردار ریشه کنی و نابودی این بیماری ویروسی را زمان بر خواند و اظهار داشت: بعد از مشاهده این بیماری اقدام به خشک کردن استخرها و معدوم سازی ماهی های آلوده کردیم.
وی ادامه داد: بعد از اقدامات انجام شده و تعطیلی چندین ماهه مجتمع در طی دوماه گذشته اجازه ماهی ریزی مجدد در استخرهای پرورش ماهی داده شد.
وی بیان کرد: پایش مداوم در این مجتمع انجام می شود و خوشبختانه تاکنون موردی از وجود این نوع بیماری مشاهده نشده است.
بازدید مدیرعامل صندوق کارآفرینی و امید کشور از کردستان
مدیرکل دامپزشکی کردستان در مورد تلفاتی که به چند مزرعه پرورش ماهی باردیگر وارد شده است، گفت:  چندین نمونه برداری از این واحدها صورت گرفته است که آخرین مورد آن هم در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه امسال با حضور رییس سازمان دامپزشکی کشور انجام شد.
زیباکردار عنوان کرد: ظرف مدت امروز یا فردا نتیجه این آزمایشات ونمونه برداری های اعلام می شود و بعد از مشخص شدن نتیجه آنها وضعیت این واحدها هم تعیین تکلیف می شود.
وی بیان کرد: با توجه به نمونه برداری های انجام شده  شک اصلی که منجر به تلفات در چند مزرعه پرورش ماهی این مجتمع شده مربوط به غذا است.
وی ادامه داد: در صورت تایید قطعی اینکه دلیل تلفات ناشی از غذای داده شده به ماهی ها باشد تمامی ضرر و زیان وارد شده به این مزارع باید توسط واحد تولید کننده غذا به مزرعه داران پرداخت شود.
مدیرکل دامپزشکی کردستان به میزان تسهیلات پرداخت شده ازسوی دامپزشکی به پرورش دهندگان ماهی در استان اشاره کرد وگفت: متاسفانه در شهرستان های مختلف استان شاهد بروز بیماری VHS بودیم که برای تمامی واحدهای پرورش ماهی درگیر این بیماری در استان ۶۲۷ میلیون تومان خسارت دریافت کردیم.
زیباکردار با اشاره به اینکه تاکنون به ۹۵ درصد واحدهای پرورش ماهی در استان خسارت پرداخت شده است، ادامه داد: این میزان خسارت به واحدهایی که اقدام به معدوم سازی ماهی های خود کردند، پرداخت شده است.
وی عنوان کرد: زباله و فضولات انسانی به دلیل نبود سرویس بهداشتی در این منطقه گردشگری سلامت آب سایت پرورش ماهی پلنگان را تهدید می کند و به همین دلیل باید در این زمینه نظارت های بهتری از سوی مردم و مسئولان صورت گیرد.
نشت فاضلاب دلیل اصلی تلفات مجتمع پرورش ماهی پالنگان
رییس سازمان دامپزشکی کشور هم در بازدیدی که روز شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه امسال از این مجتمع داشت،عنوان کرده بود که نشت فاضلاب و زباله های رها شده توسط گردشگران سلامت آبهای مورد استفاده مراکز پرورش ماهی در پلنگان را تهدید می کند.
دکتر خلج خواستار دخالت جدی سازمان محیط زیست و میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در این خصوص شده بود.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی و امید کشور هم روز چهارشنبه هفته قبل در بازدید خود از این مجتمع و هم چنین روستای پلنگان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند پرداخت تسهیلات گفت: مرکز پرورش ماهیان سردابی پلنگان دارای ۵۴ مزرعه است که با تسهیلات این صندوق بار دیگر فعالیت خود را آغاز کردند.
اصغر نوراله زاده بیان کرد:۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات به مجتمع پرورش ماهی پلنگان و هم چنین ساماندهی ۱۵ خانه مسافر در روستای پلنگان از سوی صندوق به متقاضیان پرداخت شده است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان هم در حاشیه این بازدید به خبرنگار مهر گفت: ۳۰ خانه مسافر در روستای پلنگان ساماندهی شده است و این مهم بهترین ظرفیت برای توسعه صنعت گردشگری در روستای تاریخی پالنگان به شمار می رود.
آرمان وطن دوست ظرفیت پذیرش این خانه های مسافر را ۳۵۰ تا ۴۰۰ مسافر خواند و اظهار داشت: برای ساماندهی ۱۵ خانه مسافر در این روستا از سوی صندوق کارآفرینی امید تسهیلاتی به شرکت مجری طرح ساماندهی خانه مسافر در روستای پلنگان پرداخت شده است.
وی در پایان سخنان با اشاره به ظرفیت های بالای روستای پالنگان بیان کرد: برای ایجاد و فراهم کردن زیرساخت های لازم در مناطق گردشگری نیاز به حضور و مشارکت بخش خصوصی داریم.
نظارت و حمایت مسئولان از یک سو و همچنین دقت بیشتر خود مردم محلی می تواند بهترین اقدام در راستای ادامه حیات مجتمع پرورش ماهی پالنگان باشد که به همین دلیل باید در این زمینه ضمن بهره برداری از ظرفیت های در اختیار در راستای توسعه بیش از پیش این منطقه گام برداشت.
 

شناسه خبر : 7697

این خبر رو هم ببینید

روحانیت سنی و شیعه کردستان ترور دانشمند هسته‌ای را محکوم کردند

شورای افتاء و روحانیت، ائمه جمعه و جماعات، مدرسین وطلاب استان کردستان و مرکز بزرگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + نه =