انتشار ماهنامه فرهنگی، اجتماعی اقدامی شایسته در جهت توسعه فرهنگ دیواندره

سرویس فرهنگی-متاسفانه شهرستان دیواندره سالهای متمادی است به جهت نبود امکانات حداقلی در حوزه زیر ساخت های فرهنگی دچار رکود شدیدی گردیده است. اما یکی از این اقدامات شایسته که به تازگی درحال شکل گیری می باشد انتشار اولین نشریه فرهنگی، اجتماعی شهرستان دیواندره می باشد که به زودی این مهم محقق خواهد شد تا همگان کاستی های حوزه فرهنگ شهرستان را بدانند

کردپرس-زمانی که مطبوعات به عنوان اولین رسانه ارتباط جمعی متولد شد، خبری از اینترنت، ماهواره و دیگر رسانه های ارتباط جمعی نبود؛ اما امروزه با وجود تمامی ابزارهای پیشرفته رسانه ای و ارتباط جمعی، نشریات و روزنامه ها همچنان جایگاه خود را به عنوان یک رسانه تعیین کننده در توسعه فرهنگی جوامع امروزی حفظ کرده اند. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که نیل به توسعه و خلق جوامع مدرن و کارآمد، بدون استفاده از رسانه های همگانی غیرممکن خواهد بود، چرا که توسعه فرآیندی است جامع و پویا که با گذر زمان، جهت گیری ها و استراتژی های آن دستخوش تحول گردیده و باید دائما با تغییرات جامعه و نیازهای آن هماهنگ شود.
در این راستا وجود نشریات و روزنامه های محلی در جهت انتشار فرهنگ بومی و شناساندن آن به سایر فرهنگ ها ضروری به نظر می رسد. امتیازی که فرهنگ های محلی در جهت اثبات و ابقای طولانی خود به آن نیازمند هستند.
پیشرفت فرهنگ بومی شهرستان دیواندره نیازمند به مطبوعات محلی
نقش موثر فرهنگ در توسعه متوازن هر جامعهبرکسی پوشیده نیست و برای پیشرفت فرهنگی جامعه علاوه بر برنامه ریزی هدفمند، داشتن امکانات حداقلی و توجه به زیر ساخت های ابتدایی از ضروریات توسعه متوازن می باشد. یکی از امتیازاتی که در هر شهری میتواند در جهت توسعه فرهنگی آن شهر به عنوان امتیاز ابتدایی از آن بهره جست؛ داشتن ماهنامه فرهنگی-اجتماعی می باشد. که این امتیاز ابتدایی و مهم در شهرستان دیواندره وجود نداشت. بنابراین داشتن یک نشریه فرهنگی در سطح شهرستان، ضروری به نظر می رسید. زیرا داشتن نشریه  فرهنگی بومی، ضمن ایجاد بستری جهت اطلاع عموم شهروندان از یک سو و  پژوهشگران و نخبگان از دیگر سو، سبب اغنای روحیه جستجوگری، اعتلای فرهنگ پژوهش، شناسایی معضلات و تنگناها و ارائه راه حل به منظور رفع آنها می شود که این امر در نهایت منجر به برنامه ریزی های بهتر برای توسعه فرهنگی شهرستان و در نهایت استان خواهد گردید.
 متاسفانه شهرستان دیواندره سالهای متمادی است به جهت نبود امکانات حداقلی در حوزه زیر ساخت های  فرهنگی  دچار رکود شدیدی گردیده است. گویا دیگر در استان کردستان چنین شهری وجود ندارد و کسی هم پیگیر این مطالبات نیست؛ با وجود آنکه از نظر نیروی انسانی، شهرستان دیواندره دارای استعدادهای بکر و نابی می باشد که همیشه در سطوح استانی و ملی خوش درخشیده اند اما تسریع در اجرای زیر ساخت های فرهنگی شهرستان، که از  مطالبات جدی می باشد  به خاطره های عموم شهروندان پیوسته است؛ با وجود نامهربانی هایی که به حوزه فرهنگ شهرستان میرود جوانان با استعداد و فرهنگی این شهر باز هم در جهت توسعه و آبادانی فرهنگ بومی دیواندره گام برمیدارند.
 یکی از این اقدامات شایسته که به تازگی درحال شکل گیری می باشد انتشار اولین نشریه فرهنگی، اجتماعی شهرستان دیواندره می باشد که به زودی این مهم محقق خواهد شد؛ هر چند این کار شایسته  می بایست یک دهه قبل انجام میگرفت تا توسعه زیر ساخت های فرهنگی دیواندره که اکنون یکی از مطالبات جدی فرهنگ دوستان شهرستان می باشد زودتر و در قاب چاپ در نشریه بومی، به منصه ظهور می رسید. تا همگان کاستی های حوزه فرهنگ شهرستان را  بدانند؛ اما باز هم  باید خدا قوت گفت و در جهت پیشرفت کار و ادامه راه ، میطلبد همه فعالین فرهنگی و اجتماعی شهرستان، دست در دست هم به سوی اعتلای فرهنگ بومی منطقه قدم بردارند و  مردمان پاک سیرت دیار چهل چشمه را در این مسیر مسرور گردانند و نیز میطلبد  مسسئولین حوزه فرهنگ دیواندره، در کنار شهرداری و شوراهای اسلامی، از این اقدام شایسته حمایت کنندو یادمان باشد کردستان سرزمین مقدسی است که هر کس در جهت توسعه آن قدم بردارد نام و یادش همیشه در ذهن مردمانش به نیکی خواهد ماند.
*علی حیدرآقایی مدرس دانشگاه و پژوهشگر فرهنگی کردستان
 
کد مطلب: 130943  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۳/۱۸  |  ساعت: ۷ : ۳۲

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *