اهدای مهر اصالت یونسکو به ۱۲ اثر صنایع دستی کردستان  

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: ۱۲ اثر صنایع دستی در استان کردستان مهر اصالت یونسکو را دریافت کرد.
 

 
فرهاد میمنت‌آبادی در کارگروه گردشگری کردستان که با حضور اعضای ستاد تسهیلات خدمات نوروزی در سالن دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: استان کردستان با داشتن رشته‌های متنوع صنایع دستی دارای رشته‌های زیادی است به طوری که در حال حاضر 20 نوع رشته صنایع دستی خاص استان است.
وی گفت: هنرمندان استان کردستان توانسته‌اند به خوبی هنر گذشتگان و پیشینیان را ادامه دهند اما دو رشته صنایع دستی در کردستان در حال انقراض است.
رئیس ستاد تسهیلات خدمات نوروزی کردستان تصریح کرد: از 26 اثر صنایع دستی در استان کردستان 24 اثر مهر نشان گرفته است.
وی گفت: استان کردستان در زمینه گردشگری در بین استان‌های کشور جزو 10 استان توریست پذیر است و خوشبختانه توانستیم جایگاه خوبی را در سطح کشور داشته باشیم.
میمنت آبادی با اشاره به آمار و عملکرد این ستاد در سال گذشته به منظور ارائه خدمات به مسافران نوروزی، افزود: در سال گذشته آمار ورودی مسافران نوروزی سال 92 نسبت به سال 91، 20 درصد افزایش داشته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از رشد 64 درصدی مسافرین مقیم در سال 92 نسبت به سال 91، خبر داد و خاطر نشان کرد: از نظر تعداد بازدید کنندگان گردشگری از جاذبه‌های گردشگری استان در سال 92 نسبت به سال قبل از آن 123 درصد رشد داشته است.
میمنت آبادی گفت: استان کردستان یکی از مقاصد اصلی سفر هموطنان در سراسر کشور است که یکی از دلایل اصلی این مسافرت داشتن جاذبه‌های طبیعی و وجود پدیده‌های طبیعی و دیگری دسترنج گذشتگان و پیشینیان است.
وی اظهار کرد: نخستین سکونت‌گاه‌های بشری در استان کردستان وجود دارد و این دسترنج‌ها توسط انسان‌های نخستین حاصل شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: غار کرفتو در استان کردستان دست ساز بشر بوده و یکی از شاهکارهای طبیعی و جزو حجاری صخره‌ای جهان است.
میمنت‌آبادی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی برای ارائه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی در ایام تعطیلات، گفت: معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان، تهیه و تدوین و اجرای برنامه های فرهنگی، اطلاع‌رسانی و راهنمای مسافرین، انجام پاسخگویی مسافران، استخراج آمار و پردازش اداری از مهم‌ترین این سیاست‌هاست.
وی به اقدامات پیش بینی شده برای اسکان مهمانان نوروزی در تعطیلات نوروز امسال اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی 10 ستاد اجرایی در اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کردستان، ایجاد 21 پایگاه اطلاع‌رسانی در مبادی ورودی شهرهای استان و راه‌اندازی 12 اکیپ بهداشت و درمان برای بازدید از تاسیسات فرهنگی از 15 اسفندماه تا 15 فروردین ماه سال آینده از جمله اقدامات برای ارائه خدمات مطلوب به مسافرین نوروزی است.
میمنت‌آبادی افزود: راه‌اندازی 70 واحد نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی، آماده‌سازی 23 هتل، آماده سازی 150 خانه استیجاری با ظرفیت 30 هزار نفر در شهر بانه، روستای پالنگان و ارورامان، آماده سازی 65 واحد غذاخوری، چاپ 100 هزار نسخه نقشه راهنما برای مسافرین نوروزی از دیگر اقدامات این ستاد در ایام تعطیلات نوروز امسال است.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *