خانه / اجتماعی / اهمیت نقش فعال زنان در عرصه های مختلف انتخابات

اهمیت نقش فعال زنان در عرصه های مختلف انتخابات

در طول ۳۶ سال گذشته، زنان به عنوان نیمی از جمعیت ایران این اعتماد به نفس را در خود یافته‌اند که در فعالیت‌های سیاسی شرکت کنند و در انتخابات‌های گوناگون خود را در معرض رای مردم قرار دهند. اما همواره با موانع متعددی از جمله برخورد‌های متحجرانه برخی جناح‌های سیاسی و عدم حمایت احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا، و دید مرد سالارانه مواجه شده‌اند.

با شروع ایام انتخابات گروه های مختلف و جناح های سیاسی کشور، به تدریج جامعه هدف و سبد رای خود را مشخص کرده و برای استفاده از پتانسیل این گروه های هدف، برنامه هایی را سازماندهی می کنند. در فاصله نسبتا زیاد تا انتخابات مجلس این برنامه ریزی ها عموما در قالب وزن دادن به پتانسیل گروه های هدف همچون زنان در مواضع انتخاباتی جناح های سیاسی و یا وعده سهم دادن به آنان در فهرست نهایی کاندیداهای جناح های سیاسی صورت می گیرد.
حضور زنان به عنوان یک گروه هدف مهم برای کسب آراء، به صورت تشکیلاتی در انتخابات آتی تا کنون به صورت مشخص موضعی اتخاذ نشده و سوابق انتخابات هم نشان می دهد که حضور زنان به صورت تبلیغاتی و تشکیلاتی از زنان در انتخابات مورد توجه جریان های سیاسی و یا اشخاص خاص قرار گرفته و در نهایت هم مانند ادوار گذشته در لیست نهایی این جریان ها و یا اشخاص چند نفر به عنوان نماینده بانوان حضور خواهند داشت؛ بدون اینکه ادعا و یا بهایی درخور نسبت به جنبش اجتماعی زنان و یا جریان سازی سیاسی و اجتماعی زنانه وجود داشته باشد.
اما سرمایه گذاری جریان های سیاسی و برنامه ریزی انتخاباتی آنان برای حضور حداکثری و استفاده از فضای موجود برای کسب کرسی های بیشتر با استفاده از ظرفیت زنان از یک سو و همچنین تمایل بانوان برای حضور حداکثری زنان در انتخابات به قصد تلاش برای از بین بردن نابرابری های اجتماعی بین زنان و مردان از سویی دیگر، مساله ای نیست که از دیدها پنهان باشد. در طول ۳۶ سال گذشته، زنان به عنوان نیمی از جمعیت ایران این اعتماد به نفس را در خود یافته‌اند که در فعالیت‌های سیاسی شرکت کنند و در انتخابات‌های گوناگون خود را در معرض رای مردم قرار دهند. اما همواره با موانع متعددی از جمله برخورد‌های متحجرانه برخی جناح‌های سیاسی و عدم حمایت احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا، و دید مرد سالارانه مواجه شده‌اند. بنابراین در این برهه زمانی به خوبی اثبات شده که با وجود مردانه‌بودن سپهر سیاسی کشور مشارکت سیاسی زنان همچنان از اهمیت خاصی برخوردار و ضرورت دارد. ویا به تعبیری دیگر دلایل ضرورت مشارکت سیاسی زنان در انتخابات مجلس دهم دستیابی به توسعه متوازن، بالا بردن میزان حضور زنان در مجلس و پیگیری مطالبات آنان از دلایل اصلی ضرورت مشارکت سیاسی زنان در انتخابات مجلس آینده است آثار این مشارکت در بلندمدت و کوتاه مدت به نفع کل جامعه است.
مشارکت باید اثربخشی خود را در دست‌یابی به توسعه متوازن و پایدار بیشتر کند یعنی مشارکت گسترده مردم در تلازم با توسعه‌یافتگی است. بالطبع حذف زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در این توسعه‌یافتگی غیرقابل انکار است. این مشارکت فقط محدود به مشارکت سیاسی نمی‌شود و باید در شاخص‌های دیگر نیز مدنظر قرار گیرد. به‌طور قطع هرچند ابعاد مشارکت متفاوت است اما مشارکت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در مجاورت با یکدیگر قرار دارند.
دیواندره / یدالله زینت گری / دی ماه ۹۴

شناسه خبر : 7077

این خبر رو هم ببینید

برای منصور عزیز/*آرمان نصرالهی

بعضی وقت ها پیش می آید که کلمات یاری نمی کنند و علیرغم اینکه یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =