خانه / سیاسی / اوباما به درخواست کُردها برای استقلال از عراق پاسخ داد

اوباما به درخواست کُردها برای استقلال از عراق پاسخ داد

کاخ سفید در پاسخ رسمی به درخواست کردها برای استقلال از عراق، بر حفظ یکپارچگی عراق و وحدت این کشور تاکید کرد

به گزارش کردپرس، کاخ سفید در بیانیه خود و در پاسخ به درخواست کردها با امضای بیش از ۱۳۰۰۰۰ هزار نفر برای حمایت رییس جمهور آمریکا از استقلال اقلیم کردستان، اعلام کرد رییس جمهور آمریکا متعهد به عراق واحد، یکپارچه و فدرال است که در قانون اساسی آن کشور توصیف شده است.
 
متن کامل بیانیه کاخ سفید در خصوص درخواست کردها از باراک اوباما برای حمایت از استقلال کردهای عراق:
 
«ما آمریکاییان، رابطه ای تاریخی با مردم اقلیم کردستان عراق داریم و به حمایت از مردم کُرد ادامه می دهیم. این رابطه نه تنها طولانی و درازمدت است بلکه برای امنیت ملی ما نیز حیاتی است چون کُردها نقش مهمی در مبارزه با تروریستهای داعش( که بی رحمی آنان بحران انسانی جدی به وجود آورده است) داشته و خواهند داشت.
 
به همین دلیل، ایالات متحده آمریکا تحت رهبری باراک اوباما به همکاریهای نزدیک امنیتی با نیروهای پیشمرگ، به عنوان بخش مهمی از همکاری گسترده تر با نیروهای امنیتی عراق و تلاش برای کمک به دولت اقلیم کردستان عراق که به دنبال مدیریت بحران است، ادامه خواهد داد.
 
رییس جمهور نسبت به عراق واحد، دموکراتیک و فدرال که در قانون اساسی آن کشور آمده متعهد است. همکاری ما بر اساس توفقنامه استراتژیک برای حمایت از تلاشهای رهبران سیاسی عراق به منظور متحد کردن کشور و به عنوان بخشی از تعهد آمریکا ادامه خواهد داشت.ما همه طرفها را به تقویت مشارکت میان خود و همکاری مشترک در جنگ علیه دشمن مشترک کشورشان تشویق کرده ایم.
 
رییس جمهور بر اهمیت پیشرفت و تقویت روابط اربیل و بغداد شامل توافقنامه  مهم صادرات نفت و منابع تاکید می کند. همچنان که وی تصریح کرده ایالات متحده از همه منابعی که به ایجاد همکاری میان همه جوامع و حرکت به سمت داشتن یک کشور متحدتر و موفق کمک کند، استفاده خواهد کرد.»/B
 
کد مطلب: ۸۸۷۱۹  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۷  |  ساعت: ۱۱ : ۹

شناسه خبر : 15397

این خبر رو هم ببینید

مبارزه با فساد در کردستان در انتظار تحرک جدی تر

یکی از اولین سفرهای استانی، آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا در بدو انتصاب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سیزده =