خانه / جریانات تکفیری / اوباما در کنفرانس مطبوعاتی سالانه: داعش را شکست می دهیم/ لزوم توجه به نگرانی ایران و روسیه در سوریه

اوباما در کنفرانس مطبوعاتی سالانه: داعش را شکست می دهیم/ لزوم توجه به نگرانی ایران و روسیه در سوریه

رییس جمهوری آمریکا مدعی شد «بشار اسد» مشروعیت خودرا برای اکثریت شهروندان کشورش از دست داده و باید از قدرت کناره گیری کند و زمینه را برای پایان بخشیدن به خونریزی فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، اوباما در کنفرانس مطبوعاتی که به مناسب پایان سال میلادی در کاخ سفید برگزار شده بود، با طرح این ادعا که بشار اسد دیگر در بین مردم سوریه مشروعیت ندارد گفت: به اعتقاد من اسد باید از قدرت کناره گیری کند تا خونریزی در سوریه متوقف شود و تمام طرف های درگیر باید به سمت راه حل غیر فرقه ای پیش روند.
اوباما تمام آمریکایی ها را به آگاهی و هشیاری فراخواند و به آنها اطمینان داد که هدف دولتش در مبارزه با داعش، تامین امنیت آنهاست. وی یادآور شد: اگر داعش در سوریه و عراق تضعیف شود، بسیار دشوار است که بتواند تروریسم و تبلیغات خود را به سایر نقاط جهان برساند.
اوباما تصریح کرد: ما باید به وظیفه خود در این زمینه عمل کنیم، هشیار باشیم و وحدت و یکپارچگی خود را به عنوان خانواده واحد آمریکایی حفظ کنیم.
باید به نگرانی ایران و روسیه در قبال سوریه توجه شود
رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس خبری که بطور مستقیم از شبکه های خبری این کشور پخش شد، افزود: اکنون یافتن راهی برای یک گذار سیاسی در سوریه مهم است، وی با بیان این که رسیدن به آتش بس و نابود کردن داعش لازم است، اذعان کرد این یک فرایند دشوار است.
اوباما همچنین وعده داد که آمریکا و متحدانش سرانجام داعش را شکست خواهند داد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه اشاره کرد.
وی اظهار داشت: باید به نگرانی های ایران و روسیه در موضوع سوریه توجه شود و تضمین گردد که اقلیت ها در سوریه از جمله علوی ها سرکوب نخواهند شد.
توافق هسته ای با ایران، دستاورد سیاست خارجی
وی از توافق هسته ای با ایران، از سرگیری روابط با کوبا و توافق تجاری جهانی به عنوان سه دستاورد سیاست خارجی دولت خود یاد کرد و افزود که توافق آب و هوایی هفته گذشته در پاریس بدون حمایت آمریکا ممکن نبود.
اوباما در پاسخ به سوالی درباره انتقادهای جمهوریخواهان از سیاست خارجی اوباما و لزوم سرنگون نکردن مبارک و قذافی گفت: ما حسنی مبارک را برکنار نکردیم بلکه میلیون ها مصری که از فساد و استبداد به ستوه آمده بودند این کار را کردند؛ ما این انقلاب عربی را آغاز نکردیم.
اوباما در خصوص لیبی نیز ادعا کرد: در لیبی دیکتاتوری بود که سرکوب می کرد و ما با مجوز سازمان ملل تلاش کردیم از یک فاجعه بزرگ انسانی جلوگیری کنیم.
وی در پاسخ به منتقدانی که استدلال می کنند، غرب باید قذافی را در قدرت رها می کردیم گفت: مشکل لیبی این بود که جهان بسرعت برای بازسازی دولت وارد عمل نشد.
بسته شدن گوانتانامو؛ همچنان در حد وعده
اوباما در ادامه این کنفرانس خبری به موضوع بسته شدن زندان گوانتانامو پرداخت که با نزدیک شدن به پایان دومین دوره ریاست جمهوری اش، همچنان در حد وعده انتخاباتی باقی مانده است. وی بر عزم خود برای همکاری با کنگره به منظور بستن زندان گوانتانامو و عملی کردن یکی از وعده های اصلی انتخاباتی خود تاکید کرد.
وی با بیان اینکه گوانتانامو همچنان به عنوان یکی از انگیزه های اصلی برای عضو گیری تکفیری ها به حساب می آید، راه را برای تصمیم احتمالی بستن این زندان با فرمان ریاست جمهوری باز کرد.شناسهٔ خبر: ۳۰۰۳۲۷۷ – شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ – ۰۰:۴۹

شناسه خبر : 3653

این خبر رو هم ببینید

دستگیری یکی از سرکردگان داعش در حومه رقه

نیروهای دموکراتیک سوریه یکی از فرماندهان داعش را در حومه رقه دستگیر کردند. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − چهار =