اوباما: مذاکره با ایران ادامه خواهد یافت

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا روز چهارشنبه اظهار کرد: مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته ایش ˈ راه پیشرفت موثقی ˈ را نشان داده و ممکن است نیاز به ضرب الاجلی فراتر از روز یکشنبه داشته باشد

زمان انتشار خبر: پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳ – ۰۸:۱۰
به گزارش پابگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، اوباما در سخنانی تلویزیونی گفت در چند روز آینده درباره روند مذاکرات، مشورت با کنگره را ادامه می‌دهیم.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از واشنگتن نوشت: باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا روز چهارشنبه با جان کری وزیر امورخارجه خود در مورد تمدید مذاکرات با ایران مشورت کرده است. وی پس از این ملاقات به خبرنگاران گفت: ایران به تعهداتش براساس توافقنامه موقت عمل کرده ولی شکاف های قابل ملاحظه ای وجود دارد.
رئیس جمهوری امریکا گفت: طبق مشورت های انجام شده با وزیر خارجه و گروه امنیتی ، بدیهی است که ما پیشرفت واقعی در چند زمینه به دست آوردیم و راه معتبر و موثقی برای پیشرفت پیش رو داریم. وی افزود : لذا طی چند روز آینده ما به مشورت با کنگره ادامه خواهیم داد و گروه ما به مذاکره با ایران و شرکایمان ادامه خواهد داد تا این که مشخص کنیم که آیا به زمان بیشتری برای مذاکرات نیاز است یا نه.
 
ظریف
 
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته است که مذاکرات جاری تا روز یکشنبه با جدیت ادامه خواهد یافت. وی پس از ملاقات غیر علنی با ویلیام برنز معاون وزیر خارجه امریکا گفت: ما هنوز با تمدید مذاکرات موافقت نکرده ایم .
شبکه المنار به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است ایران تمدیدی را که غرب بر اساس آن به مانور سیاسی ادامه دهد نمی پذیرد. منابع آمریکایی هم اعلام کردند جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از چند دور گفتگو با وزیر امور خارجه کشورمان، برای رایزنی با رئیس جمهور آمریکا به واشنگتن بازگشت.
با گذشت دو هفته از مذاکرات ایران و گروه 1+5  درباره متن پیش نویس توافق جامع، شنیده ها از توقف این مذاکرات در روز جمعه حکایت می کند. برخی منابع خبری از قول دیپلمات های حاضر در محل مذاکرات اعلام کردند پس از توقف گفتگوها در روز جمعه، طرف های مقابل، روزهای آینده درباره تمدید توافق گام اول برای ماههای آینده بحث خواهند کرد.
براساس توافقنامه موقتی که در ماه نوامبر بین ایران و قدرتها امضا و در ماه ژانویه اجرا شد ، تمدید شش ماهه مذاکرات از نظر تئوری امکان پذیر است. توافق شش ماهه اولیه موجب تخفیف تحریم های ایران در ازای مهار حساس ترین فعالیت های هسته ای این کشور شد.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *