اولویتهای فرهنگی شهرستان بوکان گم شده است

مصوب کردن ایجاد سازمان فرهنگی- هنری شهرداری بوکان توسط شورای اسلامی این شهر، اولین قدم اعضای شورای شهر بوکان در عرصه فرهنگ وهنر بود، عرصه ای که در سالهای گذشته با نامهربانی های زیادی روبه روشده است، اما پیشنهاد بازسازی سینمای بوکان در چند روز گذشته آن هم باهزینه ای یک میلیاردو نیم میلیون تومانی از گم شدن اولویتهای فرهنگی بوکان حکایت دارد

 احداث فرهنگ سرا و کتابخانه؛ دو اولویت فرهنگی بوکان
بعد از مصوب کردن راه اندازی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری بوکان انتظار می رفت که شهرداری و اعضای شورای شهر به ایجاد زیر ساختهای مناسب با این سازمان،چون ساخت و احداث “فرهنگ سرا” یا” خانه فرهنگ” اقدام می کرد.
به گفته “سلیمان فیضی ” شهردار بوکان«با راه اندازی سازمان فرهنگی- هنری این شهرداری زمینه و فضای مناسب برای حضور شهروندان و خانواده ها به ویژه جوانان در مراکز و برنامه های فرهنگی و فراهم سازی محیط مساعد برای رشد و تعالی فرهنگی آنان فراهم می شود» و این امر بدون وجود یک فرهنگ سرا محقق نمی شود.
فرهنگسرا ساختمانی است که در آن یک یا چند نهاد فرهنگی فعالیت دارندو در ایران تا امروز بیشتر فرهنگسراها در شهر تهران و چند شهر دیگر مانند اصفهان برپا شده اند.
 در فرهنگسراها معمولاً شرایط برای آموزش امور گوناگون فرهنگی و اجتماعی، آموزش هنرهایی مانندموسیقی، تئاتر، نقاشی، فیلمسازی، کوزه‌گری، خیاطی و… فراهم می‌شودو برخی از فرهنگسراها مجهز به کتابخانه و سالنهای اجراء تئاتر و همایش نیز هستند.
از طرف دیگر به گفته رئیس اداره کتابخانه های عمومی بوکان این شهرستان به احداث 5کتاب خانه عمومی جدید نیاز دارد.
بوکان تنها دارای دو کتابخانه عمومی است که  دو سالن مطالعه این شهر  نیز در همین کتابخانه های دایراست ؛ کتابخانه هایی که در مرکز شهر واقع شده اند.
احداث کتابخانه و سالن مطالعه در نقاط پرجمعیت حاشیه شهر از جمله اسلام آباد، امیرآباد، شهرک فرهنگیان، علی آباد با توجه جمعیت قابل توجه دانشجو و دانش آموزان شهر بوکاناز دیگر اولویتهای فرهنگی این شهر است که تا به امروز به آن توجه نشده است.
 
احداث”خانه هنرمندان” فراموش شده است
احداث “خانه هنرمندان” دیگر اولویتی است که در پاییز سال گذشته  در خبرگزاری بین المللی کردپرسمطرح شد و خانه “استاد عباس حقیقی” به عنوان محل ایجاد آن معرفی شد.
خانه مرحوم استاد حقیقی روبه روی اداره دخانیات بوکان واقع شده که 50 سال قدمت دارد.این خانه در سال 1342 و توسط استاد “محمد صالح معماری» بنا شده است.
با ایجاد “خانه هنرمندان” می توان آثار هنرمندان شهرستان بوکان از جمله شاعران، نویسندگان، مترجمان، عکاسان و نقاشان نیز در آنجا جمع آوری و در معرض نمایش عموم قرار داده شود.
در همین ارتباط تابستان سال گذشته، شهرداری مهاباد با تملک منزل شخصی مرحوم سید محمد امین شیخ الاسلامی مکری معروف به “ماموستا هیمن ” اقدام به تأسیس مرکزی تحت عنوان موزه مفاخر علمی، فرهنگی و هنری کرده است.
هدف از تاسیس موزه مفاخر شهر مهاباد جمع آوری دست نوشته ها و آثار و وسایل شخصی چهره های ماندگار مهاباد اعلام شد.
در چنین شرایطی و بدون توجه به این اولویتهای فرهنگی شهر بوکان، بازسازی و راه اندازی سینمای بوکان با هزینه ای یک میلیاردو پانصد میلیون تومان آن هم توسط شهرداری بوکان نه بخش خصوصی مطرح می شود.
 
بازسازی سینمای بوکان یا یک میلیاردو پانصد میلیون تومان منطقی نیست
گرچه اعلام شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش هایی از هزینه های این بازسازی متقبل می شود اما با توجه به سیاست “مدیریت بدون پول” دولت در استان آذربایجان غربی که بارها از سوی استاندار این استان مطرح شده است چندان نمی توان به دولت متکی شد.
در همین حال، بازسازی و راه اندازی سینمای بوکان همیشه از سوی زریان مطرح و پیگیری شده است،اما بازسازی سینمای بوکان  با هزینه یک میلیارد پانصد میلیون تومان، با توجه به شرایط و سرنوشت سینماها در کل کشور چندان منطقی به نظر نمی رسد.
به گزارش سایت تابناک، هزینه‌های سینماداری از ابتدای هدفمند کردن یارانه‌ها تا سقف ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.(هزینه برق و گاز سینما‌ها از میانگین ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان به بیش از ۱ میلیون تومان رسیده است.)
حقوق و دستمزد نیروی انسانی سینما‌ها سالانه ۲۰ درصد  افزایش پیدا می کند و300 سینما در ۳ دهه گذشته از رده خارج شده است.
آماری که خبرگزاری مهر در خصوص تعداد سینماهای فعال در کشور منتشر کرده است،خود بیانگر وضعیت اسفبار این صنعت است.
به گزارش این خبرگزاری از تعداد یک هزار و صد وچهل یک شهر کشور تنها 60شهر دارای سینما است ودر مجموع 247 سالن سینما (پرده) در کشور به فعالیت نمایش فیلم مشغول هستند که بیشترین تعداد سینما در شهر تهران با 106 سالن سینما است.
جالب اینجاست که استان تهران با 38 شهر دارای 110سینماست و از این تعداد سینما106 سینما در خود شهر تهران واقع شده است.
 این وضعیت اسفبار سینماهای کشور سبب شده دولت تدبیر و امید درفصل دوم دفترچه رویکردها ، راهبردها و سیاستهای سازمان سینمایی به مبحث توسعه فضای نمایش سینما ها و سالن سازی پرداخته شده است.
به گزارش ایسنا، تشکیل شورای توسعه فضای نمایش سینماها درسازمان سینمایی، تشکیل کمیته استانی سینما در شهرستانها ، احداث 30 سالن جدید و بازسازی 25 سالن در سال از جمله برنامه های سازمان سینمایی در دولت یازده ماست.
گرچه بازسازی سینمای بوکان با یک میلیاردو پانصد میلیون تومان تنها یک پیشنهاد مطرح شده است و شورای شهر بوکان آن را مصوب نکرده ، اما بهتر است شواری شهر بوکان در هنگام بررسی این پیشنهاد، اولویتهای فرهنگی شهر بوکان، وضعیت سینماهای کشور را مد نظ قرار دهد و شاید بهتر باشد با توجه به تدوینسیاستهایسازمانسینمایی توسط دولت یازدهم، منتظر باشد تا دولت به طور رسمی در این حوزه ورود پیدا کند و بازسازی سینما بوکان را به دولت واگذار کند.منبع:خبرگزاری زریان

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *