اولین نام تجاری صنایع‌دستی کردستان به ثبت رسید

سنندج – برای اولین بار در تاریخ صنایع‌دستی استان کردستان، برند تجاری در زمینهٔ گیوه توسط بخش خصوصی به ثبت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، “شنیا” عنوان اولین برندی است که طی 5 ماه تلاش بنام دو صنعتگر صنایع‌دستی آقایان جمال کاظمی و محمد محمدی برای هویت بخشیدن به گیوه‌های مردانه و زنانه کردستان در سازمان مالکیت معنوی ایران به شماره 229134 ثبت‌شده است.
شاهو احمدی مدیر فروشگاه اینترنتی کوردکالا که به‌عنوان شریک تجاری مسئولیت ثبت این برند را برعهده داشته، در تبیین جایگاه برند و برندسازی در حوزه صنایع‌دستی کردستان به خبرنگار مهر گفت: باوجود قابلیت‌های ویژه‌ای که در صنایع‌دستی کردستان وجود دارد اما متأسفانه هم صنعتگران و هم متولیان امر به دلایلی همچون مشکل مالی، نبود مرکز مشاوره در استان و نیز دیدگاه دولتی هنوز نگاه تجاری و حرفه‌ای به تولید و عرضه صنایع‌دستی کردستان ندارند.
وی گفت: آنچه مجموعه کوردکالا به دنبال آن است تغییر نگرش فعالان این عرصه به کار تجاری است و با تخصص و تجربه‌ای که نیروی انسانی در شرکت ما به‌عنوان یک بخش خصوصی خودجوش و علاقه‌مند به توسعه و ارتقای جایگاه صنایع‌دستی وجود دارد برآنیم تا در آینده نزدیک برای صنعتگران حرفه‌ای و باتجربه در زمینه‌های برندسازی، بسته‌بندی و بازاریابی خدمات ارائه دهیم.
احمدی که خود از فعالان عرضه تبلیغات، بازاریابی و تجارت الکترونیک کردستان است، همچنین بسته‌بندی حرفه‌ای و اصلاح شیوه‌های تولید انبوه صنایع‌دستی را یکی از مهم‌ترین عامل‌های فروش و اشتغال پایدار در این حوزه عنوان کرد و از مسئولان دولتی و مدیران بانک‌ها خواست تا با اعتماد و تلاش بیشتر برای کمک مالی و حذف عوامل بازدارنده، زمینه را برای حمایت از دست‌ساخته‌های فرهنگ بومی کردستان بخصوص در جهت صادرات فراهم کنند.
فروشگاه اینترنتی کوردکالا که به‌عنوان بخش خصوصی و بدون تسهیلات دولتی بیش از یک سال است کار خود را باهدف حمایت واقعی از صنایع‌دستی مناطق کردنشین آغاز کرده است، تلاش دارد تا دغدغه تولیدکنندگان و هنرمندان این بخش را محدود به تولید کند و به‌عنوان یک همکار تجاری شرایط را برای ورود حرفه‌ای به بازارهای داخلی و خارجی را برای توسعه فروش و اشتغال پایدار ایجاد نماید.
مدیر این فروشگاه اظهار امیدواری کرد که پس از ثبت برند تجاری “شنیا” که واژه‌ای کُردی بنام وزیدن نسیم است، در ادامه و به‌زودی شاهد رونمایی از بسته‌بندی و دریافت ایران کد برای این برند باهدف ایجاد هویت تجاری به گیوه کلاش مردانه و زنانه خواهیم بود تا فرآیند تجاری‌سازی این محصول تکمیل گردد.
محمد محمدی و جمال کاظمی که سال‌هاست دغدغه ارتقای کیفیت گیوه کردستان بخصوص گیوه کلاش دارند و برای اولین بار به کفه گیوه کلاش خاصیت ضدآب داده‌اند نیز می‌گویند: در حال حاضر گیوه کلاش بدون هویت مشخص و بدون بسته‌بندی مناسب و بعضاً در کیفیت‌های نازل به‌صورت فله‌ای در داخل و خارج فروش دارد که با ثبت برند “شنیا” هم ارزش‌افزوده به این محصول منحصربه‌ فرد کردستان داده خواهد شد و هم اعتبار ارزشمند و هویت حرفه‌ای و ویژه‌ای در بازار پیدا خواهد کرد.
احمدی در پایان از صنعتگران صنایع‌دستی کردستان دعوت کرد تا آن‌ها نیز وارد این عرصه شده و از مشاوره رایگان این مجموعه برای ارتقای جایگاه و بالابردن فروش هنرهای دستی خود بهره‌مند شوند.
هم‌اکنون نیز چند نام تجاری درزمینهٔ های دیگر صنایع‌دستی در حال طی مراحل ثبت نهایی توسط مجموعه کوردکالا است.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *