اکمل الدین احسان اوغلو: ترکیه دوستان خود را به دشمن تبدیل می کند/ خواستار میانجی گری ترکیه میان ایران و عربستان هستیم

اگر سیاست خارجی ترکیه این گونه ادامه پیدا کند در آینده نزدیک ترکیه تمام دوستان خود را از دست داده و تنها خواهد ماند. سیاست خارجی ترکیه در حال تبدیل کردن دوستان قدیم به دشمنان جدید است

به نقل از روزنامه زمان، اکمل الدین احسان اوغلو، نماینده شهر استانبول در پارلمان ترکیه از حزب حرکت ملی در اظهاراتی با انتقاد از سیاست خارجی ترکیه گفت: سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه بر اساس درگیری و فردگرایی بنا شده است.  تکیه بر ایجاد تنش و سرکوب که چند سالی است در سیاست داخلی از جانب حزب عدالت و توسعه اتخاذ شده است به سیاست خارجی این حزب نیز نفوذ کرده است. اگر سیاست خارجی ترکیه این گونه ادامه پیدا کند در آینده نزدیک ترکیه تمام دوستان خود را از دست داده و تنها خواهد ماند. سیاست خارجی ترکیه در حال تبدیل کردن دوستان قدیم به دشمنان جدید است.
 
وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ترکیه قبل از هر چیزی باید نشان دهد که دوستی مطمئن برای متفق های خود است. از سیاست های از پیش تعیین شده دست برداشته و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را در سیاست خارجی از یکدیگر جدا کند. ترکیه باید قابلیت ها و ظرفیت های خود را شناسایی کرده و بر اساس آن سیاست خارجی خود را پیگیری کند.
 
اکمل الدین احسان اوغلو که سال ها دبیر کلی سازمان همکاری کشورهای اسلامی را بر عهده داشته است در ادامه اظهارات خود با اشاره به تنش های به وجود آمده میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی بعد از اعدام شیخ نمر در عربستان گفت: از تنش های به وجود آمده میان این دو کشور بسیار نگران هستم. درگیری های سیاسی در منطقه خاورمیانه در حال تبدیل شده به درگیری های مذهبی است که این مسئله در ابعاد بسیار وسیعی ترکیه را نیز گرفتار خواهد کرد. به همین دلیل ترکیه در این خصوص باید از تمام امکانات خود استفاده کرده و با بهره گیری از موقعیتی که در این مسئله دارد به میانجی گری میان ایران و عربستان بپردازد. مجلس در این خصوص باید یک دیپلماسی پارلمانی را اتخاذ کند. تنش میان عربستان و ایران پتانسیل آن را دارد که به موضوعی ملی برای ترکیه تبدیل شود.
 
 
 
کد مطلب: 98540  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۸  |  ساعت: ۲۱ : ۵۹

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *