ایران اقداماتی را برای پاسخ به تحریم‌های جدید آمریکا در نظر گرفته است

توافق ژنو به معنای عادی سازی روابط بین ایران و آمریکا و غرب نیست، مواضع اخیر مقامات آمریکایی از موضع ضعف و نشان دهنده ناتوانی آنها است و اقداماتی را در پاسخ به تحریم های اخیر آمریکایی ها در نظر گرفته ایم.

تهران – عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه توافق ژنو به معنای عادی سازی روابط بین ایران و آمریکا و غرب نیست، اظهار داشت مواضع اخیر مقامات آمریکایی از موضع ضعف و نشان دهنده ناتوانی آنها است و اقداماتی را در پاسخ به تحریم های اخیر آمریکایی ها در نظر گرفته ایم.
 
سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه شامگاه یکشنبه در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیمای ایران گفت: بسیاری از مواضعی که آمریکایی ها در این مدت گرفته اند اگرچه نشان از خصومت دیرینه آنان با ایران دارد و برگرفته از روحیه استبکاری است، اما حاکی از ضعف است.
 
عراقچی تصریح کرد: این اظهارات از موضع ضعف بیان می شود چرا که آنان باید به افکار عمومی، کنگره و دوستان خود در منطقه و خارج از منطقه توضیح دهند که چرا به ایران امتیاز می دهند و نتوانسته اند آنطور که می خواهند با ایران برخورد کنند.
 
وی گفت: پرسش هایی از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در کنگره آمریکا شده است که نشان از موضع ضعف آمریکا در مقابل ایران دارد.
 
وی گفت: آمریکا یکی از اعضای 1+5 است و حق ندارد برای ما دستور مذاکرات بنویسد و ما هم اجازه نمی دهیم، شرمن یا هر کس دیگری برای ایران نیاز تعریف کند و بگوید که ایران به چه چیزی نیاز دارد یا ندارد.
 
عراقچی گفت: وقتی ما در طول 10 سال گذشته به هیچ کدام از تحریم های اقتصادی و فشارهای سیاسی و تبلیغاتی و تهدیدهای نظامی وقعی نگذاشتیم دلیلی ندارد بخواهیم در مذاکرات به آنها باج بدهیم.
 
وی درباره اقدامات جدید آمریکایی ها مبنی بر افزودن فهرست افراد و شرکت هایی به فهرست تحریم های قبلی علیه ایران اظهار داشت: قبلا که این کار را انجام دادند ما در واکنش به آن اعتراض شدیدی را ارائه کرده و برای چند روز مذاکرات کارشناسی را تا زمانی که آن ها اطمینان های لازم را مبنی بر وضع نکردن تحریم های جدید دادند، متوقف کردیم. این بار هم اقداماتی تمهید شده در پاسخ به این حرکت آنها در نظر گرفته ایم./ کردپرس
 
 
 
 
 
کدمطلب: 58680  |  تاريخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۱  |  ساعت: ۸ : ۵۸

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *