خانه / سیاسی / ایران به اهرم فشار بر عربستان سعودی و اسرائیل دست پیدا کرده است

ایران به اهرم فشار بر عربستان سعودی و اسرائیل دست پیدا کرده است

جروزالم پست نوشت: ایران ممکن است به اهرم فشار استراتژیک و اقتصادی بر عربستان سعودی و اسرائیل به صورت همزمان دست یافته باشد.

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران، این روزنامه صهیونیستی در تحلیلی نوشت: سفر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای ادای احترام به سلمان پادشاه جدید عربستان سعودی، نمی توانست در زمانی مهم تر برگزار شود. هفته های گذشته، زمان هایی مهم برای غرب آسیا بوده است.
تحولات اخیر این تهدید را به همراه دارد که موجب گسترش بی ثباتی در منطقه و در واقع جهان شود. اما پوشش رسانه ای خاص از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و سقوط همزمان دولت یمن فوری ترین، مهم ترین و نگران کننده ترین رویدادها نیستند.
وقایع در حال روی دادن، از جمله داعش، تجدید حیات القاعده، هرج و مرج در سوریه و لیبی ، سطح بی سابقه ای از پناهندگان غیر نظامی و احتمال جنگ داخلی در یمن، سیاست گذاران در سراسر جهان را به چالش کشیده اند. اما رویدای کمتر آشکاری وجود دارد.
این نشریه صهیونیستی اضافه کرد: کشورهای غربی، به رهبری ایالات متحده، در تلاش برای توجیه  کشورهای عرب سنی در مورد منطق خود برای ادامه مذاکرات با ایران بوده اند.
متحدان دیرینه آمریکا در جهان عرب همچنان در مورد پذیرش اقدامات اوباما در خصوص ایران تردید دارند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به اندازه ای قصد به چالش کشیدن سیاست ایالات متحده را دارد که حاضر است با تشویق کنگره آمریکا به وارد کردن فشار برای تحریم های بیشتر، خطر قطع کامل روابط خود با رئیس جمهور آمریکا را بپذیرد. اما اکنون دیگر خیلی دیر شده است. ایران ممکن است در حال حاضر بزرگترین اهرم  فشار خود را بدست آورده باشد و به اهرم فشار استراتژیک و اقتصادی بر عربستان سعودی و اسرائیل به صورت همزمان دست پیدا کرده باشد. ایران ممکن است هرگز به بمب هسته ای نیازی نداشته باشد.
این نشریه افزود: تنگه‌های غرب آسیا ارزشی بیش از ارزش جغرافیایی دارند. این تنگه ها چیزی کمتر از شریان های کشورهای منطقه نیستند. مسدود کردن تنگه تیران مصر باعث وقوع جنگ در سال ۱۹۶۷ بین اسرائیل و همسایگان عرب آن شد. ایران در گذشته تهدید کرده است اگر مورد حمله قرار بگیرد تنگه هرمز را مسدود می کند. دسترسی متحدان ایران(انصارالله) به دریای سرخ باعث می‎شود خطر استفاده موثر از تحریم ها علیه ایران کمتر شود.

شناسه خبر : 16519

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پنج =