ایران منتظر واکنش آژانس به پیشنهاد بازدید از مریوان

نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه تهران بارها ادعاهای مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای غیرمجاز از جمله قصه مریوان را بی‌اساس خوانده‌، گفت: در انتظار واکنش طرف‌های مربوطه به پیشنهاد سخاوتمندانه برای بازدید از سایت ادعایی مریوان هستیم.

به گزارش فارس، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز (چهارشنبه) در سخنرانی خود در نشست جاری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آژانس با صرف صدور یک بیانیه ساده دایر بر این که علاقه‌ای به بازدید از یک سایت مشخص ندارد، نمی‌تواند بر اشتباه خود در زمینه گنجاندن ادعاهای بی پایه در گزارش خویش سرپوش بگذارد.
نجفی انجام کلیه تعهدات ایران طبق برنامه اقدام مشترک ژنو را که به تایید آژانس هم رسیده‌ است، را نمایانگر اراده قوی و حسن نیت ایران برای تحقق موافقتنامه‌هایی این چنین دانست و گفت که با وجود پیچیدگی موضوعات، تا این زمان در مسیر رسیدن به یک راه‌حل جامع بلندمدت پیشرفتی مطلوب و اساسی داشته‌ایم.
وی مفاد گزارش اخیر مدیرکل آژانس را دلیل روشنی بر اثبات شفافیت کامل برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران بیان کرد.
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین زمینه با سودمند خواندن دیدارهای اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی معاون وی با مدیرکل آژانس افزود که این دیدارها به درک متقابل بهتر طرفین کمک کرد.
نجفی ضمن اعلام آمادگی ایران برای ادامه همکاری با آژانس به منظور روشن ساختن ابهامات و مسائل باقیمانده و تسریع روند کار اظهار داشت: توافق شده تا هیأتی از آژانس به منظور ادامه مذاکرات فنی دوجانبه در تاریخ 9 مارس (18 اسفند) به جمهوری اسلامی ایران عزیمت کند.
نجفی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأسف از تکرار برخی ادعاهای بی پایه و ساختگی در گزارش اخیر مدیرکل آژانس و موضع گیری ایران علیه آنها گفت که افشاگری اخیر پیرامون دستکاری شواهد و اسناد مطرح در زمینه به اصطلاح «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران، گواهی بر درستی اظهارات ایران است و ثابت می‌کند که همه اطلاعات و اسناد ارائه شده به آژانس در این باره جعلی و ساختگی هستند.
وی تأکید کرد: کل اسناد طبقه بندی شده‌ای که در جریان محاکمه یک عضو سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در یکی از دادگاه‌های این کشور مطرح شده است باید برای بررسی بیشتر در اختیار آژانس قرار گیرد و علاوه بر آن، دسترسی آژانس به کلیه کارکنان درگیر در امر ساخت اسناد جعلی علیه ایران باید تضمین شود. 
نماینده ایران در آژانس با تذکر این که نفس ارسال نقشه سلاح‌های هسته‌ای حتی نسخه جعلی و مخدوش آن توسط یک عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به هر عضو دیگر آن موضوعی بسیار جدی است، افزود: انتظار این است که آژانس از کشور فرستنده این اسناد جعلی بخواهد تا توضیحات لازم و نیز نسخه‌های اصلی نقشه‌های مزبور را به منظور بررسی بیشتر آنها در اختیار بازرسان آن قرار بدهد.
نجفی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه ایران بارها ادعاهای مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای غیرمجاز از جمله قصه مریوان را کذب و بی اساس خوانده‌ است، گفت: طرف ایرانی همچنان در انتظار واکنش طرف‌های مربوطه به پیشنهاد سخاوتمندانه آن در مورد بازدید از سایت ادعایی مریوان می‌باشد.
نجفی در عین حال تأکید کرد: از آنجا که این ادعا یک قصه ساختگی آشکار است، اطمینان داریم که کسانی که اطلاعات نادرست را در اختیار آژانس گذاشته‌اند قادر نیستند محل دقیق بازدید احتمالی را مشخص کنند.
وی افزود: از دولت‌های عضو انتظار می‌رود از کشورهایی که این گونه اطلاعات جعلی را به آژانس ارائه داده‌اند بخواهند تا قبول مسئولیت کرده و نسبت به جبران خسارات ناشی از این گونه اعمال خود اقدام کنند.
نماینده ایران در آژانس در بخش دیگری از سخنان خود مراتب قدردانی هیأت ایرانی را از حمایت اکثریت قاطع دولت‌های عضو آژانس از روند دیپلماتیک جاری و اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو اعلام کرد.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *