ایران و اقلیم کردستان عراق ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترک دارند

دلیل اینکه ایران همیشه حامی کردهای عراق بوده ارتباطی است که از لحاظ فرهنگی داریم و ایران با اقلیم کردستان عراق ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترک دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان در دیدار با اعضای نظام مهندسی اقلیم کردستان عراق گفت: دلیل اینکه ایران همیشه حامی کردهای عراق بوده ارتباطی است که از لحاظ فرهنگی داریم، ایران و اقلیم کردستان عراق ریشه تاریخی و فرهنگی مشترک دارند.
عبدالمحمد زاهدی با اشاره به اینکه اقلیم کردستان، کردستان ایران و کل ایران به لحاظ فرهنگی و تاریخی قابل تفکیک نیستند و ریشه مشترک دارند افزود: قوم کرد چه در کردستان ایران و چه در کردستان عراق خدمات فراوانی به ادبیات و فرهنگ فارسی کرده اند.
وی در ادامه اظهار داشت: امیدواریم شرایطی که باعث بروز ناامنی در عراق شده توسط خود عراق برطرف شده و کشور همسایه عزیز ما دچار آسیب نشود.
استاندار کردستان با اعلام اینکه ما منافع مشترک زیادی داریم که باید آن را در منطقه دنبال کنیم افزود: ما به اقلیم کردستان صرفا به عنوان یک بازار توانمند نگاه نمی کنیم و فقط به دنبال سود بیشتر نیستیم بلکه ما همسایه و بالاتر از آن اقوام و فامیلی هستیم که باید به یکدیگر کمک کنیم.
زاهدی در ادامه گفت: ما می توانیم در زمینه مبادله خدمات آموزشی، فنی، مهندسی و حتی سرمایه گذاری مشترک در دو طرف همکاری خوبی داشته باشیم و مهمتر از سرمایه های مادی، سرمایه های انسانی است که در اختیار داریم و این سرمایه های انسانی می توانند در قالب نظام مهندسی و بسیاری تشکل ها و سازمان های تخصصی دیگر، توان یکدیگر را افزایش دهند.
استاندار کردستان با تاکید بر اهتمام دولت آقای روحانی برحمایت از سازمان های مردمی و تشکل های غیر دولتی افزود: دولت ها باید روش هایی به کار بگیرند که نهادهای مردمی، خود بتوانند ارتباطات را برقرار کنند و کارها را پیش ببرند از این رو دولت ایران به دنبال تقویت سازمان هایی مانند نظام مهندسی است تا آنها این ارتباطات را افزایش دهند.
وی در پایان امضای قرارداد و شیوه نامه فی ما بین نظام مهندسی استان کردستان و اقلیم کردستان عراق را سرآغاز خوبی برای افزایش مبادلات دو جانبه اقتصادی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: امیدواریم سفر مردم اقلیم کردستان عراق به ایران نه برای پناه گرفتن بلکه برای مسافرت، تفریح و تجارت باشد.
29 خرداد 93

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *