ایران و یونسکو همراهان احتمالی هم در بازسازی میراث باستانی عراق/رد پای تمدن کهن ایران در آثار تاریخی عراق

سرویس ایلام- دستیابی به سرنخ ها و انگیزه های برخی توطئه ها یا کلاهبرداری ها به ذکاوت و چیرگی یک قاضی و بازپرس بستگی دارد، در حقیقت این علم قاضی است که چگونه یک بزه اجتماعی به نام کلاهبرداری یا توطئه را کشف و برملا می کند

به گزارش خبرگزاری کردپرس ،اگر قضات به اسناد و شهود بسنده کنند بی تردید کلاهبرداران آن قدر زیبا مستند سازی می کنند که سناریوی آنها چیزی جز یک حقیقت از آن تداعی گر نخواهد شد و قص بر این …
البته ما در اینجا قصد نداریم درباره یک کلاهبرداری و ذکاوت قضات بپردازیم اما موضوع گزارش ما، بی شباهت با یک کلاهبرداری در تراز منطقه ای و بین المللی نیست.
در اینجا قصد داریم به یک حقیقت بسیار تلخ اشاره کنیم و آن اینکه از طریق دسیسه هایی بزرگ و ناپیدا، دولتی خودخوانده و بی ریشه به مساحت یک سوم عراق و چیزی در همین حوالی در سوریه با نام خلافت اسلامی عراق و شام شکل در اثر یک توطئه جهانی و کلاهبرداری منطقه ای می گیرد.
بعد هم طی چند سال اخیر یعنی از روز اعلام وجود این دولت خودخوانده تا این لحظه از هرجا و هرکس و هر دولتی جویا شوید گفته می شود ما نیستیم و ما در شکل گیری داعش نقش نداشته ایم.
تأسیس دولتی خود خوانده از طریق یک کلاهبرداری بین المللی
به عبارتی شش استان از بزرگترین استانهای عراق و سوریه در اختیار این گروه عجیب و غریب قرار می گیرد و از هر که سوال یا جویای باشیم خود را به قول بچه محل ها به کوچه علی چپ میزنند و این خود بهترین نوع و نمونه از یک کلاهبرداری منطقه ای و بین المللی است مثل همین کلاهبرداری های روزمره ی جامعه ی ما .
در این جا پس از پیامد های وحشتناک از این نمود خطر ناک می توان به سر نخ چگونگی تفکر عملکرد و برنامه ریزی آن ها پی برد.
بی تردید یکی از وحشتناک ترین پیامدهای حضور داعش در عراق و ضایعات این دگر اندیشی بی اندیشه و بی ریشه از بین رفتن تأسفبار آثار باستانی ارزشمند برجای مانده از مقاطع خوب و بد تاریخ عراق است.
آثار باستانی و تاریخی عراق در یغمای کلاهبرداران بین المللی
بر اثر حضور چند ساله و خسارت بار داعش در عراق، علاوه بر کشتار تعداد زیادی از زنان، مردان و کودکان بی گناه در این کشور و تخریب زیرساختهای اقتصادی عراق ، میراث کهن و ارزشمند عراق در مدت حضور این گروههای تروریستی به طور کامل و یا درصد بسیار زیادی از آن از بین رفته است.
در این لشکر کشی وحشیانه و در این کلاهبرداری بین المللی، از بروز ترین معماری در این کشور تا کهن ترین آن ها از بین رفته است که حتی آثار بر جای مانده از همفکران دولت خلافت اسلامی عراق و شام نیز نابود شد .
به عبارتی سلیس تر معلوم نیست این گروه تروریستی با چه عقایدی و چه کسانی مشکل نداشته اند، با این حال با نگاهی به شکنجه های استخبارات و تاریخچه ی شکل گیری آن ها مثل ابو الطبر و… سرنخ خوبی میتواند در باره این موضوع باشد.
بعد از سقوط حکومت صدام، نخستین مرحله از چپاول آثار باستانی و تاریخی عراق کلید خورد و آن دوره جلوه ی کاملی از به یغما رفتن هویت عراق، آثار و اشیاء تاریخ این کشور بود .
در این گیرو دار سازمان های امنیتی خارجی که مسئولیت حفاظت از این گونه مراکز ارزشمند را بر عهده داشتند هم اینک انگشت نمای این یغما گری بزرگ هستند.
آثار باستانی آیات تاریخ اند
در ماجرای غم انگیز غارت میراث تاریخی و کهن کشور عراق که اغلب در شهرهای بزرگ این کشور اتفاق افتاد ،شورشیان، مخالفان، خارجی ها، سوء استفاده کنندگان داخلی و افراد بسیار دیگر از طریق این فرصت به دست آمده هر چه که از این ثروت بجای مانده از تاریخ باستان عراق و نشانه های شکوهمند از گذشته این کشور را با هرچه که در توان داشتند به یغما بردند .
بی تردید آثار باستانی کشور هایی مثل عراق و سوریه، که در مدت چند سال حضور داعش و دیگر گروههای تروریستی بخش زیادی از آنها از بین رفت آثار و آیاتی از تاریخ اند.
نقطه ای که ما امروز روی آن قرار گرفته ایم در حقیقت آیات نسل بعد خواهد بود .از این رو هر چه بهتر و بیشتر در حفظ این نشانه ها از کینه تلاش شود در حقیقت هم به خود و هم به بعدی ها احترام گذاشته ایم و ماهیت و هویت در مسیر تاریخ منطقه و جهان را همچنان به رخ کینه توزان خواهیم کشید.
آیا ایران همراه احتمالی یونسکو در بازسازی میراث تاریخی عراق خواهد بود؟
ایران و عراق از گذشته های دور تا امروز صاحب یک میراث تاریخی و باستانی مشترک بوده اند، آنچه که امروز بخش بزرگی از کشور فعلی عراق به حساب می اید در دوره های زمانی طولانی و بلند بخشهایی از کشور بزرگ و باستانی عراق بوده اند که با دسیسه هایی از آن کشور جدا شده اند.
امروزه در آثار باستانی زیادی که در عراق و حتی سوریه باقی است می توان رد پای تمدنهای ایرانی و هویت تاریخی و ایرانی آنها را به خوبی مشاهده کرد.
این مناطق باستانی در واقع نه فقط بخشی از کشور فعلی عراق بلکه بخشی ازهویت تاریخی ایران نیز به حساب می آیند.
حال که مدت سیطره داعش و گروههای تروریستی با همه ویرانی هایی که به بار آورده اند کم کم دارد از عراق دور می شود این سوال مطرح است که آیا ایران با همه توان ، تجربه و تخصصی که دارد، با هماهنگی یونسکو در پروسه بازسازی ویرانه های باستانی عراق می تواند ورود پیدا کند و این هدف و انگیزه را خواهد داشت؟
یک باستان شناس ایلامی در این باره کردپرس می گوید: بین ایران و عراق نه تنها تاریخی طولانی از روابط و میراثهای کهن وجود دارد بلکه در سال های اخیر توافق نامه های فرهنگی متعددی نیز بین دو کشور به امضاء رسیده است .
دکتر بهزاد فریادیان افزود: از این رو ما می توانیم با استفاده تخصص و تجربیات گرانبهایی که داریم، در بازسازی ویرانه های عراق باستان کمک و مشارکت کنیم.
وی افزود: معماری عراق از آنجایی که بوی سرزمین باستانی و کهن دیار ایران را می دهد امکان ورود باستان شناسان این سرزمین را راحت تر نشان خواهد داد.
فریادیان تصریح کرد: بنابر این چنانچه از ایران خواسته شود تا در کنار یونسکو و با هماهنگی این سازمان و البته در کنار باستان شناسان عراقی در ترمیم ویرانی های بجای مانده از حضور گروههای تروریستی در عراق ورود پیدا کند ما حاضریم به کمک تجربه و تکنولوژی خود در این پروسه فرهنگی و تاریخی مشارکت و نقش آفرینی کنیم .
گزارش: علی صفری
 
کد مطلب: 133072  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۲۲  |  ساعت: ۵ : ۴۳

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *