خانه / سیاسی / اینترنشنال بیزنس تایمز فاش کرد؛  درآمدهای هنگفت سیاستمداران انگلیس از نفت اقلیم کردستان

اینترنشنال بیزنس تایمز فاش کرد؛  درآمدهای هنگفت سیاستمداران انگلیس از نفت اقلیم کردستان

سرویس جهان- به نوشته این نشریه برخی سیاستمداران انگلیسی با استفاده از روابط نزدیکی که با دولت اقلیم کردستان دارند، سالانه صدا هزار دلار پاداش و حقوق دریافت می کنند اما مردم عادی کردستان به نان شب محتاجند.

به گزارش کردپرس اقلیم کردستان عراق در دو سال گذشته با بحران کم سابقه مالی روبه رو شده است. دولت اقلیم کردستان نتوانسته است حقوق کارمندان و حتی نیروهای پیشمرگ را که در خط مقدم نبرد با داعش قرار دارند، پرداخت کند. مقامات اقلیم کردستان ادعا می کنند بحران مالی ناشی از کاهش شدید قیمت نفت، قطع بودجه اقلیم کردستان از سوی بغداد و ورود سیل آوارگان به اقلیم کردستان است.
اما نشریه اینترنشنال بیزنس تایمز امروز با انتشار گزارشی فاش کرد با بررسی اسناد دولتی که به آن دست یافته مشخص شده برخی سیاستمداران انگلیسی و مدیران شرکت های نفتی با استفاده از روابط نزدیکی که با مقامات دولت اقلیم کردستان دارند، حقوق ها و پاداش های هنگفت دریافت می کنند در حالی که زندگی مردم عادی کردستان عراق به علت فشار مالی زیاد در حال از هم پاشیدن است.
محمد علی، معلم پاره وقت در کرکوک به اینترنشال بیزنس تایمز گفته است از آخرین حقوقی که دریافت کرده فقط چهار و نیم دلار برایش باقی مانده است اگر خانواده اش از وی چیزی را بخواهند توان خرید آن را ندارد. به گفته وی زندگی بسیاری از خانواده ها به خاطر بحران مالی از هم پاشیده است.
در گزارش اینترنشنال بیزنس تایمز آمده است:« در حالی که مردم کردستان عراق از تهیه نان شب عاجزند، مقامات دولت اقلیم کردستان و مدیران شرکت های نفتی در ناز و نعمت زندگی می کنند. بر اساس مدارکی که این نشریه به دست آورده است برخی مدیران نفتی و سیاستمداران انگلیسی که رابطه خوبی با دولت اقلیم کردستان دارند، صدها هزار دلار در سال دریافت می کنند.
یکی از سیاستمداران انگلیسی که اینترنشنال بیزنس تایمز ادعا می کند مدارکی که این نشریه به دست آورده روابط این سیاستمدار انگلیسی با دولت اقلیم کردستان و پرداخت های کلان دولت به وی را اثبات می کند، ناظم زهاوی است. وی در اصل تبعه اقلیم کردستان است و در ۹ سالگی به انگلیس مهاجرت کرده و اکنون به سبب روابطی که دارد علاوه بر این که نماینده پارلمان انگلیس است، مسئول استراتژی شرکت نفتی گلف کی ستون انگلیس است. این شرکت یکی از شرکت های فعال در صنعت نفت اقلیم کردستان است. وی علاوه بر دریافت حقوق نمایندگی پارمان، در سال به ازای ۷ ساعت کار در ماه ۵۰۰۰۰۰ دلار دریافت می کند. وی تاکنون دو بار پاداش گرفته و در مجموع میزان پاداش وی ۲۹۵۰۰ دلار بوده است. بنابر مستندات اینترنشنال بیزنس تایمز، پرداخت ها به ناظم زهاوی با فیش های پرداختی بخش نفت در دولت اقلیم کردستان هم خوانی دارد.
به نوشته این نشریه، داستان ناظم زهاوی نمایانگر مشکل بزرگتری در صنعت نفت اقلیم کردستان است؛ روسای شرکت های نفتی که در اقلیم کردستان فعالیت دارند به نیابت از مقامات دولت اقلیم کردستان کار می کنند و بر اساس تحقیق یک ماهه اینترنشال بیزنس تایمز اما مردم کردستان از عواید این ارتباطات بی بهره اند.
ایمیل های ارسال شده به بیزنس تایمز نشان می دهد دولت اقلیم کردستان بخصوص وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان سرمایه گذاران خاصی را انتخاب می کند. مقامات اقلیم کردستان و خصوصا آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان در این خصوص سابقه خاصی دارند. مقامات اقلیم کردستان خصوصا نخست وزیر آن بارزانی، مشتریان بالقوه را به اقلیم کردستان دعوت می کند تا در پروژه های جدید شرکت کنند. دولت اقلیم کردستان قبل از به ثبت رساندن رسمی ،اقدام به معامله و امضای قرارداد با این سرمایه گذاران می کند در حالی که خلاء هایی پیرامون این معاملات وجود دارد و هیچ وقت در مدارک رسمی ذکر نمی شود.
به گفته یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت گلف کی ستون، زهاوی به دلیل روابطی که با کردهای عراق دارد به سمت مدیر استراتژی شرکت منصوب شده است. وی در ۵ سال گذشته بارها به اقلیم کردستان سفر کرده است و در پانل هایی با حضور آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان شرکت کرده است. دولت اقلیم کردستان صدها هزار دلار برای پرداخت هزینه پروازهای زهاوی و اقامتش در اقلیم کردستان پرداخت کرده است. وی علاوه بر سمتش در شرکت نفتی گلف کی ستون و نمایندگی در پارلمان انگلیس، رئیس گروه آل پارتی برای اقلیم کردستان است. وظیفه این گروه تلاش برای ایجاد و توسعه نهادهای دموکراسی در اقلیم کردستان است.
به نوشته این نشریه، به دبنال سقوط صدام، مقامات اقلیم کردستان که وعده زندگی بهتر برای کردها را سردادند دهها شرکت نفتی را به اقلیم کردستان دعوت کردند تا ثروت نفتی نهفته در دل کردستان را برای رفاه وآسایش مردم بیرون بیاورند اما بعد از گذشت ده سال نه تنها مردم عایدی از این ثورت دریافت نکرده اند بلکه شرکت های نفتی نیز یکی یکی ورشکست می شوند نمونه آن شرکت آفرن بود. زهاوی قبل از انتصاب به عنوان یکی از مدیران شرکت گلف کی ستون، مشاور افرن بود.
در پایان این گزارش آمده است:« جنجال در هیئت مدیره گلف کی ستون بالا گرفته است، کردهای عراق هنوز دورنمایی برای دریافت سهم خود از سرمایه گذاری در صنعت نفت اقلیم کردستان نمی بینند. در همین حال دولت عراق در بغداد به دنبال بازسازی کابینه و آرام کردن معترضانی است که به خیابان آمده اند.»
کد مطلب: ۱۰۵۳۰۴  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۲/۱۲  |  ساعت: ۹ : ۵۸ لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13379

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 12 =