بابکر زیباری رئیس پیشین ستاد کل ارتش عراق در مصاحبه‌ اختصاصی با کردپرس: پیشمرگ ها مناطقی را کە از اشغال داعش آزادکرده‌اند ترک نخواهند کرد / حمایت غربی‌ها از نیروی پیشمرگ ادامه‌ می یابد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس پیشین ستاد کل ارتش عراق با اشاره‌ به‌ اینکه‌ درخواست‌ها برای خروج نیروهای پیشمرگ از مناطقی که‌ در جنگ با داعش آزادکرده‌اند، برخلاف توافق صورت گرفته‌ میان این نیرو و ارتش عراق پیش از آغاز عملیات موصل است، اعلام کرد که‌ کشورهای غربی برای تأمین منافع خود، حمایت و پشتیبانی‌ها از نیروی پیشمرگ را در آینده‌ نیز ادامه‌ خواهند داد.

بابکر زیباری رئیس پیشین ستاد کل ارتش عراق در مصاحبه‌ اختصاصی با کردپرس، درباره‌ حضور نیروهای پیشمرگ در مناطق مورد مناقشه‌ شمال عراق و مباحث و مناقشاتی که‌ در این باره‌ صورت می‌گیرد، گفت: هم‌اکنون 90 درصد مناطق مورد مناقشه‌ در شمال عراق در کنترل نیروهای پیشمرگ می‌باشند و نیروی پیشمرگ این مناطق را از اشغال داعش آزاد کرده‌ است. ما برای حل مشکل این مناطق دارای قوانین مصوب هستیم و ماده‌ 140 قانون اساسی عراق راهکار حل مشکل این مناطق را مشخص کرده‌ است که‌ آیا ساکنان آن می‌خواهند با‌ اقلیم کردستان بمانند یا خیر، یعنی با اجرایی کردن این قانون، مشکلات پایان می‌یابد.
بابکر زیباری اشاره‌ کرد که‌ پیش از آغاز عملیات آزادسازی موصل میان اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق و نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق توافقی صورت گرفت، در این توافق که‌ هنوز هم پابرجاست، مشخص‌ شده‌ است که‌ نیروهای پیشمرگ تا کدام مناطق پیشروی کنند، مستقر شوند و در کدام مناطق وارد عملیات شده‌ و کجا متوقف گردند.
زیباری تأکید کرد: در توافق صورت گرفته‌ میان اربیل و بغداد، تأمین امنیت تمامی مناطقی که‌ پیشمرگ ها در آن‌ها مستقرشده‌اند به‌ این نیرو سپرده‌ شده‌ است.
وی افزود: اقلیم کردستان بر ضرورت مذاکره‌ با بغداد و حصول راه‌حل قانونی برای مناطق مورد مناقشه‌ تأکید دارد.
زیباری که‌ یکی از رهبران نظامی و سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق است، ضمن غیرقانونی خواندن درخواست‌هایی که‌ برای خروج نیروهای پیشمرگ از مناطق مورد مناقشه‌ که‌ پس از آغاز جنگ داعش به‌ویژه‌ عملیات موصل آزاد کرده‌اند‌، گفت: درخواست‌هایی که‌ برای خروج نیروی پیشمرگ از مناطق مورد مناقشه‌ عراق صورت می‌گیرد، غیرقانونی است و نیروهای پیشمرگ به‌آسانی از این مناطق عقب‌نشینی نمی‌کنند، زیرا اگر در این مناطق هم همه‌پرسی برگزار شود 90 درصد ساکنان آن کُرد هستند و به‌ الحاق مناطقشان به‌ اقلیم کردستان رأی خواهند داد. هرگاه‌ ماده‌ 140 اجرایی شد، مشخص می‌شود که‌ کدام مناطق، کردستانی و کدام مناطق، کردستانی نیستند.
وی ترسیم مرزهای اقلیم کردستان در مناطق مورد مناقشه‌ مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی عراق را امری عادی برشمرد.
بابکر زیباری در بخشی از این مصاحبه‌ اختصاصی با کردپرس که‌ مشروح آن طی روزهای آینده‌ منتشر می‌شود، با اشاره‌ به‌ تقویت بنیه‌ دفاعی نیروهای پیشمرگ به‌ دلیل حمایت‌ها و پشتیبانی‌های کشورهای غربی از این نیرو طی جنگ با داعش، تأکید کرد که‌ غربی‌ها به حمایت‌ها از این نیرو در آینده‌ نیز ادامه‌ خواهند داد زیرا به‌ حضور این نیرو در منطقه‌ نیاز دارند.

کد مطلب: 133644  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۲۹  |  ساعت: ۱۲ : ۲۴

این خبر رو هم ببینید

دستگیری یکی از سرکردگان داعش در حومه رقه

نیروهای دموکراتیک سوریه یکی از فرماندهان داعش را در حومه رقه دستگیر کردند. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *