خانه / سیاسی / بارزانی بە کرکوک رفت و وعدە پیروزی نهایی را داد

بارزانی بە کرکوک رفت و وعدە پیروزی نهایی را داد

رئیس اقلیم کردستان عراق در اولین روز عید فطر بە کرکوک رفت و از نیروهای پیشمرگ مستقر در این استان مورد مناقشە عراق دیدار کرد و وعدە «پیروزی نهایی» را بە آنها داد

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق روز دوشنبە (اولین روز عید فطر در اقلیم کردستان) بە کرکوک رفت و با فرماندهان نیروهای پیشمرگ دیدار و از برخی مناطق استقرار این نیروها بازدید کرد.
بارزانی کە فرماندە کل نیروهای مسلح اقلیم کردستان می باشد در این دیدار از سوی مصطفی سید قادر وزیر نیروی پیشمرگ، شیخ جعفر مصطفی وزیر سابق نیروی پیشمرگ و مشاور بارزانی در امور نظامی و محمد حاجی محمود فرماندە نیروهای پیشمرگ در کرکوک مورد استقبال قرار گرفت.
ریاست اقلیم کردستان در اطلاعیەای اعلام کرد: مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان از سنگرها و مناطق استقرار نیروهای پیشمرگ در دوبز کرکوک بازدید کرد و اظهار کرد «آنچە در توانمان باشد برای نیروهای پیشمرگ انجام می دهیم.»
بارزانی ضمن اشارە بە این کە کردستان در وضعیت بسیار خوبی بە سر می برد تاکید کردە «پیروزی نهایی نزدیک است.»
هم اکنون بیشتر مناطق مورد مناقشە میان اربیل و بغداد در کنترل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان می باشد.
کنترل این مناطق پس از خروج نیروهای ارتش عراق در پی حملە داعش بە استان نینوا و صلاح الدین بە دست نیروهای پیشمرگ افتاد.
سفر این بار بارزانی، دومین سفر وی بە کرکوک پس از کنترل آن از سوی نیروهای پیشمرگ می باشد.
رئیس اقلیم کردستان در سفر پیشین خود بە کرکوک تاکید کرد کە از نظر کردها مادە ١٤٠ قانون اساسی کە موضوع آن تعیین سرنوشت مناطق مورد مناقشە میان اربیل و بغداد می باشد اجرایی شدە است.
می بایست تا پایان سال ٢٠٠٧ همە مراحل تعیین شدە در مادە ١٤٠ بە ویژە مرحلە نهایی کە برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت می باشد، اجرایی می شد اما تاکنون حکومت مرکزی آمادە نبودە این مادە را اجرایی کند.
پیشتر و بە فرمان ریاست اقلیم کردستان از «مناطق کردستانی خارج از ادارە اقلیم کردستان» برای نامیدن مناطق مورد مناقشە استفادە می شد، اما از زمانی کە این مناطق بە کنترل نیروهای پیشمرگ درآمدە و ارتش عراق در آنها حضور ندارد از آن ها بە عنوان «مناطق بازگرداندە شدە بە کردستان» نام بردە می شود.
رئیس اقلیم کردستان پس از کنترل مناطق مورد مناقشە میان اربیل و بغداد در پارلمان کردستان حضور یافت و از نمایندگان خواست در زودترین زمان ممکن قوانین لازم برای تشکیل کمیسیون عالی انتخابات ویژە اقلیم کردستان و همچنین برگزاری همەپرسی برای تعیین سرنوشت مناطق مورد مناشە و همەپرسی استقلال کردستان از کشور عراق را تصویب کنند و هفتە گذشتە پارلمان این قوانین را تصویب کرد.
بارزانی پیشتر و در چندین مصاحبە بدون اشارە بە زمان خاصی تاکید کردە کە در چند ماە آیندە همەپرسی استقلال را برگزار می کنند و از سازمان ملل نیز درخواست کرد کە در برگزاری این همەپرسی با اربیل همکاری کند.
 
کد مطلب: ۶۷۲۰۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۷  |  ساعت: ۰ : ۳۱- کرد پرس

شناسه خبر : 18557

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =