خانه / اقتصادی / بازارچه‌های مرزی، ظرفیتی مغفول در رونق اقتصادی کردستان

بازارچه‌های مرزی، ظرفیتی مغفول در رونق اقتصادی کردستان

بازارچه‌های رسمی برای رونق تجارت سودمند است و اگر این ویژگی با مرزی بودن تجمیع شود، آنگاه بیش از پیش متوجه ظرفیت بالای اقتصادی استان‌هایی چون کردستان خواهیم شد.

ه گزارش کُردتودی، فارس در گزارشی نوشت: به مانند هر موضوع دیگری، اقتصاد نیز بر پایه و اساس مؤلفه‌هایی خاص استوار است که توانمندی و یا نقصان در هر کدام از آنها به شکل مستقیم می‌تواند، موجب پویایی و یا معیوب شدن چرخ‌های اقتصادی یک جامعه شود.
تجارت و بازرگانی از مهم‌ترین مؤلفه‌های مطرح در اقتصاد دنیا شناخته می‌شود، این موضوع آنجا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم خروجی و دستاورد تمام پارامترهای اثرگذار دیگر بر اقتصاد در نهایت باید از طریق حوزه تجارت در بازارهای ملی و بین‌المللی عرضه شود
هر ناحیه خاص جغرافیایی که قصد فعالیت در وادی تجارت را دارد به تناسب ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود خود در این راه گام می‌نهد و تلاش می‌کند با بارور کردن این قابلیت‌ها، نهایت استفاده را با هدف رونق تجاری خویش داشته باشد.
مهمترین مزیت مناطق مرزی، همسایگی با کشورهای دیگر است و این مسئله به عنوان یک فرصت در دنیای تجاری امروز مطرح است، بویژه اگر کشور همسایه از بازارهایی پررونق برخوردار بوده و نیازمند ورود هر چه بیشتر محصولات مختلف باشد.
استان کردستان نیز به عنوان استانی مرزی از این امتیاز بهره‌مند است و همجواری با کشور عراق به طور عام و منطقه اقلیم کردستان به طور خاص، فرصتی فراهم آورده است تا در صورت سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های صحیح، بتوان از این عرصه بهره برد.
بازارچه‌های رسمی نیز از دیگر فرصت‌هایی هستند که برای رونق تجارت، سودمند ارزیابی می‌شوند و اگر این ویژگی با مرزی بودن تجمیع شود، آنگاه بیش از پیش متوجه ظرفیت بالای اقتصادی استان‌هایی چون کردستان خواهیم شد
سه مرز و بازارچه مهم در کردستان با نام‌های باشماق در شهر مریوان، سیرانبند در بانه و سیف در سقز وجود دارند که وضعیت کنونی هر کدام، دارای نکات مثبت و منفی مختلفی است.
در میان این مرزهای رسمی و نیمه رسمی، گمرک باشماق مریوان جایگاه خود را یافته است و به عنوان اصلی‌ترین دروازه تجاری استان و حتی با اغماض در غرب کشور به سوی کشور عراق شمرده می‌شود.
رونق معاملات و فعالیت‌های اقتصادی در این مرز، بهترین فرصت را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان کردستانی فراهم آورده است تا با شناسایی دقیق نیازهای عراق و بویژه منطقه اقلیم کردستان به ارائه محصولاتی بپردازند که سودآور باشند.
شاید مهم‌ترین ضعف‌های موجود در این مرز رسمی به کمبود زیرساخت‌های لازم مربوط باشد، همچنین نقل و انتقال‌های دستی پول به واسطه فعالیت محدود بانکی در باشماق را نیز می‌توان در همین حوزه تعریف کرد.
اصلی‌ترین مشکلی که فعالان اقتصادی در بانه به عنوان یکی از قطب‌های تجاری و گردشگری استان را آزار می‌دهد به رسمیت نشناختن مرز سیرانبند بانه از سوی طرف عراقی است.
اینکه عوامل این موضوع چیست و چرا تاکنون اقدام قاطعی برای مجاب کردن طرف خارجی در راستای رسمیت بخشیدن به این مرز صورت نگرفته است، نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.
اما تنها باید به این موضوع اشاره کرد که شهر بانه مقصد و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی در طول سال است که نمونه آن را در ایام تعطیلات نوورزی شاهد بودیم و فعالیت بیشتر بازارچه، علاوه بر رونق تجارت بازرگانان، می‌تواند به علت حضور چشمگیر این میهمانان نیز رشد اقتصادی منطقه را شتاب بخشد.
حکایت بازارچه سیف سقز متمایز از دیگران است، با وجود قدرت بالای تجار این منطقه در فعالیت‌های اقتصادی به علت تعطیلی بازارچه سیف، بازرگانان و صادرکنندگان سقزی با مشکلات مختلفی مواجه هستند.
آنها ناچارند محصولات خود را از طریق سایر بازارچه‌ها در کردستان و یا استان‌های مجاور به آن سوی مرز صادر کنند که این مسئله موجب تحمیل هزینه‌های اضافی و کاهش سود قعالیت اقتصادی می‌شود.
به روشنی مشخص نیست علت تعطیلی بازارچه سیف طی این سال‌ها چیست و همواره با وجود توضیحات و توجیهات مختلف از سوی نهادهای مسئول و غیرمسئول، چتر ابهام بر این موضوع سایه افکنده است.
تعامل میان مسئولان حوزه‌های مختلف در استان و در صورت لزوم، استفاده از ظرفیت مرکز کشور، برای رفع موانع فعالیت در این بازارچه از نان شب هم واجب‌تر است.

شناسه خبر : 1553

این خبر رو هم ببینید

صف ها همه برای نان است/ هیوا محمدپور

مردم در صف ها تکه نانی را جستجو می کنند تا در این وضعیت بد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =