خانه / سیاسی / بازتاب گسترده حمله ترکیه به ypg در رسانه های جهان

بازتاب گسترده حمله ترکیه به ypg در رسانه های جهان

حمله ترکیه به مواضع کردهای سوریه در فرودگاه نظامی منغ در شمال سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه تنها پس از گذشت لحظاتی از تهدید نخست وزیر این کشور به حمله نظامی به سوریه بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشت. برخی رسانه ها این حمله را ناشی از ناامیدی ترکیه از ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه عنوان کرده اند.

به گزارش کردپرس، منابع کُرد سوریه به خبرگزاری رویترز، آسوشیتدپرس و فرانس پرس گفته اند ترکیه پایگاه هوایی منغ در شمال سوریه را تنها پس از دو روز تصرف آن از سوی کردها گلوله باران کرده است. هرچند وزارت امور خارجه ترکیه از گلوله باران مواضع کردها در شمال سوریه اظهار بی اطلاعی کرده اما سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، منابع وابسته به کردهای سوریه و برخی مقامات ترکیه این حمله را تایید کرده اند.
داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه امروز تهدید کرد این کشور می تواند نظیر عملیاتی را که در عراق علیه پ.ک.ک انجام داده در سوریه نیز علیه pyd انجام دهد.
البته برخی منابع کُرد به آسوشیتدپرس گفته اند پایگاه هوایی منغ توسط نیروهای سوریه دموکرات متشکل از نیروهای عرب و کرد کنترل شده است.
رادیو اروپای آزاد و شین هوا این اقدام ترکیه را ناشی از ناامیدی این کشور از آمریکا در حمایت این کشور علیه کردهای سوریه عنوان کرده اند. ترکیه از پیشروی کردهای سوریه که برای اولین بار از سمت غرب به شرق صورت می گیرد نگران شده و این حمله را به منظور بازداشتن کردها از ادامه پیشروی انجام داده است.
الجزیره نوشت: دو نکته را درباره حمله ترکیه به کردهای سوریه باید در نظر گرفت؛ اول این که حمله درست پس از اظهارات تهدیدآمیز نخست وزیر ترکیه صورت گرفت و نکته دوم این است که ترکیه پیشتر نیز حملات پراکنده ای به نیروهای کرد در سوریه کرده بود اما بهانه این حملات پرتاب خمپاره و تیراندازی از سوی کردها عنوان شده و  ترکیه حملات تلافی جویانه انجام داده بود در صورتی که امروز بدون هیچ بهانه ای علیه کردهای سوریه اقدام کرده است.
برخی رسانه ها ابراز آمادگی عربستان برای اعزام نیرو به سوریه و اجرای عملیات مشترک نظامی با ترکیه در سوریه را با اقدام امروز ترکیه در گلوله باران مواضع کردها بی ارتباط ندانسته اند.کد مطلب: ۱۰۰۸۹۵  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵  |  ساعت: ۰ : ۲لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14197

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =