بازخوانی دیدگاه «رئیس‌جمهور عراق» درباره استقلال کردستان طالبانی: کردهای عاقل خواهان جدایی نیستند

رئیس‌جمهور عراق گفت: من رئیس یک حزب هستم و شعارم از روز اول «حق تعیین سرنوشت» بوده، اما هنگامی ‌که به قانون اساسی رای دادیم به این معناست که ما تصمیم گرفتیم،سرنوشت‌مان به صورت فدرالی تعیین و مشخص شود.
 

 
این روزها که عراق درگیر بحران گروه تکفیری «داعش» در بخش‌هایی از مناطق و استان‌های این کشور است، اخباری مبنی بر تصمیم منطقه کردستان به جدایی از بغداد به گوش می‌رسد و در این خصوص اظهار نطرهای متفاوتی انجام شده است.
در این ارتباط خبرگزاری فارس نگاهی به دیدگاه‌های «جلال طالبانی»، رئیس جمهوری عراق در سال 2012 میلادی داشته که آن را با خبرگزاری رسمی کویت (کونا) انجام داد و طی آن ضمن پرداختن به قضایا و مسائل مختلف جاری در عراق و منطقه به مسئله جدایی کردستان از عراق نیز پرداخت.
طالبانی در خصوص نظام فدرالی در عراق و بحران بین دولت و اربیل گفت که عراق پس از سرنگونی رژیم صدام حسین، نظام فدرال را پذیرفت و قانون اساسی عراق بر این نظام رای داد و کُردها نیز دارای نظام و موجودیت فدرالی بودند که حتی در دوره حاکمیت صدام حسین نیز به رسمیت شناخته شده بود و دارای همان اختیاراتی بود که هم اکنون دارای آن است.
طالبانی افزود: در دوره حاکمیت صدام حسین نیز کردستان به شکل خودگردان اداره می‌شد، اما پس از توسعه این موجودیت و افزایش حقوق و اختیارات آن و مناطق دیگر به آن، اختلافات در آن آغاز شد.
وی درباره تشکیل حکومت‌های فدرال دیگر در عراق نیز گفت: برادران اهل سنت سیستم فدرال را رد کردند، اما وقتی فواید و سودمندی‌های این سیستم را مشاهده کردند در تصمیم خود تجدید نظر کرده و خواهان آن شدند، همه تلاش کردند، اما اکثریت با آنها همراه نشد، همانگونه که در بصره نیز چنین شد.
اما در خصوص منطقه کردستان طالبانی ادامه داد که این منطقه در زمان حاکمیت رژیم صدام حسین نیز از استقلال برخوردار بود و کردستان از پارلمان، دولت، وزرا، نیروی پلیس و پیشمرگه برخوردار بود، اما پس از سقوط صدام کردستان به دولت مرکزی بازگشت و در دولت مرکزی و ارتش و موسسات و دستگاه‌های عمومی و حکومتی آن مشارکت و بر اساس قانون اساسی بین اختیارات مرکز و منطقه کردستان توافقات و تقسیماتی حاصل شد.
وی جدایی منطقه کردستان از عراق را بعید دانست و تاکید کرد که کردهای عاقل و بالغ خواهان جدایی یا استقلال کردستان نیستند، چون این امری غیر ممکن است.
طالبانی افزود: من رئیس یک حزب هستم و شعارم از روز اول «حق تعیین سرنوشت» بوده، اما هنگامی‌که به قانون اساسی رای دادیم به این معناست که ما تصمیم گرفتیم، سرنوشت‌مان به صورت فدرالی تعیین و مشخص شود.
وی تاکید کرد که 95 درصد کردها به قانون اساسی عراق رای مثبت دادند که بر نظام فدرال با تبعیت از دولت مرکزی تاکید کرده بود.
طالبانی درباره شرایط ژئو سیاسی که مانع شکل گیری دولت کردی در منطقه می‌شود، گفت: همواره این مثال را برای دو طرف می‌زنم، اگر استقلال منطقه کردستان اعلام شود، حتی اگر ترکیه و ایران و عراق علیه آن وارد جنگ نشوند و تنها به بستن مرزها اکتفا کنند، آن وقت این دولت چه خواهد کرد؟ به سادگی باید گفت که خفه می‌شویم، چون هیچ یک از نیازها و ضروریات اقتصادی و سارختارهای زیر بنایی در این منطقه موجود نیست.
وی افزود: ما هم اکنون از نظام دموکراتیک و حقوق و آزادی‌های گسترده بهره می‌بریم؛ این تحولی بزرگ در کردستان است، اوضاع و وضعیت معیشتی بسیار خوب است و ساخت و ساز به شکلی گسترده در آن در حال انجام است.
طالبانی توضیح داد که پس از سقوط رژیم صدام حسین در شهر سلیمانیه تنها 5 میلیونر و سرمایه‌گذار اقامت داشتند، در حالی‌که اکنون نام 2900 سرمایه‌گذار را داریم که در اتاق بازرگانی کردستان نام نویسی کرده‌اند و این به معنای افزایش ثروت و در آمد است.
وی افزود: زمانی در کردستان تنها یک دانشگاه بود، اما اکنون حدود 20 دانشگاه وجود دارد و برای هر کُرد عاقلی این به نظر کافی می‌رسد.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *