خانه / سیاسی / بازداشت ۳ آمریکایی در حال فروش سلاح به مخالفین دولت افغانستان

بازداشت ۳ آمریکایی در حال فروش سلاح به مخالفین دولت افغانستان

سه افسر آمریکایی روز گذشته در حال فروش سلاح به مخالفین مسلح دولت افغانستان در ولایت سرپل بازداشت شدند. این سه تن در نهایت با فشار آمریکاییها و برخی عناصر داخلی آزاد شدند!

یک مقام امنیتی «ولایت سرپل» در شمال افغانستان به خبرنگار مهر گفت: روز گذشته نیروهای گشت نامحسوس ما در منطقه‌ای میان شهرستان‌های «صیاد» و «کوهستانات» ولایت سرپل در حال گشت‌زنی متوجه فعالیت‌های مشکوکی شده و پس از هماهنگی با مرکز و اعزام گروهی دیگر از نیروهای امنیتی افغان به منطقه، این تحرکات مشکوک زیر نظر قرار گرفت.
این مقام امنیتی ادامه داد: در جریان بررسی و تحقیقات، نیروهای امنیتی متوجه شدند که گروهی از شبه نظامیان مخالف دولت با مقدار زیادی دلار آمریکایی به صورت مخفیانه در منطقه مستقر شده‌اند.
وی گفت: با توجه به اهمیت قضیه، موضوع مذکور به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و با بررسی‌های بیشتر مشخص شد که این گروه مسلح مخالف دولت برای خرید سلاح به این منطقه آمده‌ است.
این مقام امنیتی خاطرنشان کرد: تیم تجسس با تعقیب افراد وابسته به این گروه محل اختفای آنها را شناسایی کرده و منتظر حضور طرف فروشنده سلاح شدند تا در موقعیت مناسب برای دستگیری آنها اقدام کنند. سپس با حضور فروشندگان سلاح در محل قرار و در دسترس قرار گرفتن مدارک کافی، نیروهای امنیتی طی عملیاتی همه عوامل فروش سلاح و شبه نظامیان مخالف دولت را دستگیر کردند.
وی اظهار داشت: در جریان درگیری با مخالفان مسلح تعدادی از آنها نیز زخمی شدند و ۵۰۰ هزار دلار آمریکایی و مقادیر قابل توجهی سلاح‌های سبک و سنگین پیشرفته ضبط شد.
این مقام امنیتی به خبرنگار مهر گفت: در همان لحظات اولیه دستگیری مشخص شد که در میان گروه ۱۰ نفره فروشنده سلاح ۳ نفر خارجی نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: گرچه در ابتدا انتظار می‌رفت خارجی‌های دستگیر شده از کشورهای عربی یا چچن باشند، اما مشخص شد که هر سه نفر آنها افسران نظامی آمریکایی هستند که در این پوشش به گروه‌ها و مخالفان مسلح دولت سلاح‌های سبک و سنگین می‌فروشند.
این مقام امنیتی افغان تأکید کرد: با هماهنگی مقامات پس از بازجویی اولیه تصمیم گرفته شد تا هر دو گروه برای انجام تحقیقات بیشتر به مکان دیگری منتقل شوند، اما در میان راه با دخالت مقامات ارشد آمریکایی و حمایت برخی مقامات داخلی، ۳ افسر آمریکایی که در حال فروش سلاح به مخالفان مسلح دولت دستگیر شده بودند آزاد شدند!
وی در پایان گفت: در نهایت کلیه مدارک موجود اعم از تصاویر، اسناد بازجویی، دلارها و سلاح‌های ضبط شده به درخواست مقامات آمریکایی به مکان دیگری انتقال یافت.
این ماجرا در حالی اتفاق می‌افتد که چندی قبل نیز برخی رسانه‌ها از نقش نظامیان آمریکایی در گروگانگیری‌ها و شکل‌گیری برخی گروه‌های هراس افکن برای ایجاد تنش‌های مذهبی و قومی در افغانستان خبر داده بودند.
گفتنی است؛ برخی از مقامات محلی در ولایت‌های شمالی و شرقی افغانستان به خبرنگار مهر گفته اند که بارها در میدان نبرد با گروه‌های مخالف دولت و به‌ویژه افراد وابسته به داعش شاهد این بوده‌اند که بالگردهای آمریکایی با حضور بر فراز مواضع مخالفان به آنها مهمات و تجهیزات رسانده‌اند.
همچنین تعدادی از مسئولان نظامی نیز بر این نکته اشاره می‌کنند که میزان سلاح‌های وارداتی آمریکایی به افغانستان بیش از تعداد کلیه نیروهای نظامی و امنیتی افغان است، با وجود این، نظامیان این کشور در میدان نبرد با مخالفان با کمبود مهمات و تجهیزات روبه‌رو هستند!

شناسهٔ خبر: ۳۸۷۸۴۷۸ – دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ – ۱۲:۱۰

شناسه خبر : 12417

این خبر رو هم ببینید

بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها معنی ندارد /ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در سخنانی که به مناسبت ۱۹ دی‌ماه سالروز قیام مردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =