خانه / فرهنگی / بازدید استاندار کردستان از دفتر هفته نامه های محلی در سنندج

بازدید استاندار کردستان از دفتر هفته نامه های محلی در سنندج

عبدالمحمد زاهدی از نزدیک به مشکلات روزنامه نگاران سنندجی گوش کرد و وعده داد در جهت حل و فصل آنها گام های جدی بردارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛  عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان روز دوشنبه ، از دفتر هفته نامه های سیروان و سوران و ئاگرین روژ در سطح شهر سنندج بازدید واز نزدیک به مشکلات آنها گوش داد.
 
استاندار کردستان در دفتر هفته نامه سیروان؛
ماندگاری سیروان مدیون حضور نیروهای فعال و با انگیزه است
عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان در جمع کارکنان هفته نامه سیروان اظهار داشت: در استانی که پشتوانه‌های مالی واقتصادی قدرتمند و درآمدی برای رسانه‌های محلی وجود ندارد، ۱۶ سال دوام و انتشار مستمر نشریه سیروان مدیون حضور نیروهای فعال و با انگیزه در این نشریه است.
زاهدی با اشاره به اینکه در شرایطی خاص بسیاری از روزنامه نگاران می‌توانستند کارهای خود را رها و به حرفه‌های بهتر بپردازند، گفت: خوشبختانه دراستان کردستان روزنامه نگاران فعال و با انگیزه  فراوان‌اند و این یک توفیق و افتخار بزرگ برای کردستان است.
استاندار کردستان با انتقاد از نشریات و روزنامه نگارانی که کار حرفه‌ای نمی‌کنند و بدنبال رانت‌ها و رابطه‌های اقتصادی هستند، گفت: اینگونه کارها در قالب روزنامه نگاری معقول نیست و ارزش و  ماندگاری مطبوعات را دست خوش تحول می‌کند.
زاهدی ضمن تشکر از تیم گردانندگان هفته‌نامه سیروان گفت: خوشبختانه در چند ماه اخیر شاهد تحول چشمگیری در محتوای سیروان بوده‌ایم و حرکت سیروان به سمت گزارش و تحلیل‌های عمقی در این نشزیه  محسوس است.
وی ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط از جمله ارشاد اسلامی بتوانند مشکلات اقتصادی نشریات محلی را از طریق ساماندهی آگهی‌ها حل کنند.
در این دیدار جعفری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، مسعود احمدی، مدیر مسئول هفته‌نامه سیروان و توفیق رفیعی سردبیر هفته نامه سیروان به بیان و بررسی مسایل و مشکلات حوزه روزنامه نگاری در کردستان پرداختند.
 
 
استاندار کردستان در دفتر هفته نامه سوران؛
 
کردستان از ثروتمند ترین استان‌های کشور از لحاظ ظرفیت نویسندگان و اهل قلم است
عبدالمحمد زاهدی در دیدار با گردانندگان هفته نامه سوران در سنندج تصریح کرد: نه به این خاطر که من استاندار کردستان هستم و بخواهم در مورد کردستان اغراق کنم، بلکه این یک حقیقت است که کردستان از لحاظ ظرفیت بالای اهل قلم و نویسندگان توانمندش جزو استان‌های برتر کشور است.
وی افزود: دراستان کردستان این ظرفیت وجود دارد که ما تعداد بیشتری  نشریه داشته باشیم و به کمک ارشاد اسلامی تلاش خواهیم کرد مشکلات فراروی نشریات محلی را حل و فصل کنیم.
زاهدی خاطر نشان ساخت: یکی از مهمترین وظایف نشریات محلی بالا بردن آستانه تحمل مدیران استان است.
وی با اشاره به اینکه اهل فن روزنامه نگاری و خبرنگاری باید سماجت  داشته باشند، گفت: رسانه‌های ملی انتقاداتی را از مدیران ملی مطرح می کنند و مدیران ملی تحمل بیشتری در مقابل  انتقادات دارند، اما هرچه از مرکز دور می شویم و به سمت استان‌های حاشیه‌ای و مرزی پیش می رویم آستانه تحمل و انتقاد پذیری مدیران پایین تر است.
استاندار کردستان افزود: برخی مدیران در مقابل کوچک‌ترین انتقادات یک خبرنگار یا روزنامه نگار تاب نمی‌آورند اما حقیقت این است که مدیران هر چقدر بیشتر مقاومت کنند اهل قلم باید بیشتر انتقاد کنند.
زاهدی تاکید کرد: این نکته را بارها گفته‌ام و بازهم می گویم در طول سه دهه خدمتم هرگز مثل برخی مدیران از هیچ نشریه و روزنامه‌ای شکایت نکرده‌ام حتی اگر به جای انتقاد سازنده به من توهین و اهانت کرده باشند.
زاهدی گفت زمانی که من در استانی معاون استاندار بودم بسیار به سختی می‌توانستم نشریه‌ای را منتشر کنیم، بنابراین خوب می‌دانم نشریات محلی چه مشکلاتی را تحمل می کنند و چه چالش‌های زیادی در برابر آنها برای انتشار وجود دارد.
 
 
مخالف تعریف و تمجید نشریات از مدیران دولتی هستم
عبدالمحمد زاهدی در بخش دیگری از اظهاراتش در دفتر هفته نامه سوران نشریاتی را که کارشان صرفاً تعریف و تمجید از مدیران است به باد انتقاد گرفت و گفت: یک نشریه موفق باید تحلیلگر موفقی باشد نه اینکه به تریبون انعکاس اخبار مدیران بدل گردد ولو این اخبار و داده‌ها اشتباه باشد.
وی افزود: اگر من بعنوان یک مدیر مورد انتقاد قرار گیرم بدون شک در صدد رفع اشتباهات خود برخواهم آمد اما اگر آن اشتباهم مورد تایید و تمجید قرار گیرد، هیچ گاه متوجه اشکالات کار خود نخواهم شد.
استاندار کردستان گفت: سعی خواهم کرد با رفتار خود، باور انتقاد پذیری را در مدیران استان تکثیر کنم تا آستانه تحمل‌شان بالا برود.
 
 
استاندار کردستان در دفتر هفته نامه آگرین روژ؛
اقتصاد رسانه اساسی‌ترین مشکل نشریات کردستان است
استاندار کردستان با حضور در دفتر هفته نامه آگرین روژ و دیدار با کارکنان این نشریه اظهار داشت: خوب می‌دانم عمده‌ترین مشکل نشریات محلی مسئله اقتصاد است اما از نشریات و رسانه‌ها می‌خواهم ما را در حل مشکلات مردم یاری کنند.
وی با اشاره به اینکه مدیران باید در جهت ارتقای عملکرد خود از انتقاد رسانه‌ها استقبال کنند، گفت: در اولین روزهای حضورم در استان کردستان متوجه شدم که فرماندار وقت سنندج از نشریه‌ای شکایت کرده و من به محض اطلاع از این موضوع، وی را ملزم کردم که شکایتش را از نشریه پس بگیرد.
زاهدی اظهار داشت: من خود از سال ۱۳۷۵ یک نشریه محلی دارم و با مشکل نشریات محلی آشنایی کامل دارم، بنابراین وظیفه خود می‌دانم در جهت توجیه مدیران جهت حمایت از نشریات محلی قدم‌های جدی بردارم.
وی تصریح کرد: در شورای اداری و در مناسبت‌های گوناگون در مورد شیوه تعامل دستگاه‌ها با رسانه‌ها صحبت کرده‌ام و امیدوارم مجبور نباشم تحکمی و دستوری مسائل را حل کنم، بلکه امیدوارم دستگاه‌ها به درک درستی از انتقاد و انتقاد پذیری برسند.
 
 
گفتمان اعتدال دکتر روحانی تا حدودی نوع نگاه‌ها را تغییر داده است
زاهدی خاطر نشان ساخت: این یک مشکل اساسی است که وقتی یک جریان سیاسی تغییر می‌کند همه رویکردها و شیوه‌ها به یک باره تغییر می‌کند و همه رفتارها در جامعه به تابعی از سیاست بدل شده است.
وی با انتقاد از سیاست‌زدگی جامعه ایران گفت: سیاست‌زدگی با آگاهی سیاسی کاملاً متفاوت است و نوسانات سیاسی به توسعه کمک نمی‌کند.
 در این دیدارخبرنگار نشریه آگرین روژ به انتقاد از سیاست‌ها و برخوردهای امنیتی دوگانه با نشریات و روزنامه نگاران پرداخت و اظهار داشت: آنچه را که یک خبرگزاری داخلی به راحتی می‌نویسد و حتی به مصاحبه و گفتگو با سران گروه‌های سیاسی اپوزسیون می‌پردازد، متاسفانه اگر یک روزنامه نگار نشریه همان مساله را تجزیه و تحلیل کند با برخوردهای امنیتی و دوگانه روبرو خواهد شد.
استاندار کردستان در پاسخ به خبرنگار نشریه گفت: خوشبختانه در طول مدت اخیر با تغییر گفتمان سیاسی در جامعه این نوع نگاه تا حدودی بهتر و برطرف گردیده و اگرچه مدت زیادی طول خواهد کشید تا این گفتمان نهادینه شود اما با تحمل بیشتر در آینده نیز این برخوردها بهتر خواهد شد.
عبدالمحمد زاهدی افزود باید تلاش کرد آگاهی سیاسی جامعه بالا برود و اگر این آگاهی ارتقا یابد من به عنوان استاندار تلاش خواهم کرد با توجه به آگاهی سیاسی جامعه رفتار و برخوردم را اصلاح کنم.
وی تصریح کرد: می‌پذیرم که نشریات ما مشکل فراوانی دارند اما با توجه به اینکه در سطح کلان تا حدودی نوع نگاه‌ها تغییر کرده، امیدواریم گفتمان اعتدال دولت آقای روحانی سبب شود که صداها در نشریات محلی نیز بیشتر شنیده شود.
استاندار کردستان تاکید کرد: خوشبختانه در سایه دولت اعتدال جریان‌هایی که تا یک سال قبل همدیگر را نمی‌پدیرفتند و قادر به هضم همدیگر نبودند امروز در کنار هم برای حل مسائل و مشکلات کشور همت می‌کنند و این بسیار خوشایند است.
استاندار در ادامه پاسخ به خبرنگار آگرین روژ خاطر نشان کرد: باید ظرفیت‌های جامعه را بشناسیم و در عین اینکه باید امیدوار باشیم که برخی مسائل حل شود، برخی مسائل دیگر را باید تحمل کرد.
استاندار کردستان در پاسخ به اظهارات دیگر خبرنگار هفته نامه آگرین روژ که از وضعیت صنفی و معیشتی خبرنگاران انتقاد کرد، گفت: من در مورد وضعیت بیمه خبرنگاران با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مکاتبه کرده‌ام و به مدیر کل ارشاد کردستان دستور داد آن را پیگیری کند.
وی همچنین در مورد مسکن مهر خبرنگاران تصریح کرد که من چند روز پیش جلسه‌ای در مورد همین مساله برگزار کرده‌ام و امیدوارم بزودی به نتیجه برسد.
زاهدی گفت: بزودی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به کردستان می‌آید و در جهت رفع مشکلات غالب اصحاب رسانه قطعاً با وی جلسات مکرر برگزار خواهیم کرد.
 
برای کار به کردستان آمده‌ام و از مردم می‌خواهم در مسیر توسعه کردستان یاریم دهند
عبدالمحمد زاهدی افزود: هیچ گله‌ای از مردم کردستان ندارم و مردم تا آلان مرا یاری داده‌اند و از آنان می‌خواهم بیشتر یاریم دهند.
وی مشکل اساسی استان را که می‌تواند به حل معضل ازدواج و طلاق واعتیاد و دیگر معضلات اجتماعی کمک کند، اشتغال دانست و عمده سیاست خود را در کردستان پیگیری در جهت کاهش بیکاری دانست.
استاندار کردستان گفت: متاسفانه در کشور نرخ رشد جمعیت یک و بیست و هشت صدم  است در حالی که این نرخ در کردستان ۷ دهم است و عمده ترین عامل این کاهش رشد جمعیت مهاجرت ناشی از بیکاری است.
زاهدی گفت: مردم کردستان تا به حال لااقل از نظر عاطفی همراهی خوبی با ما داشته‌اند و هیچ مشکل و مانعی در مسیر کارهایمان ایجاد نکرده‌اند.
عبدالمحمد زاهدی تصریح کرد: افکار عمومی بر روی شخصیت‌های تاثیر گذار جامعه تاثیر بگذارند تا پول‌های سرگردان تبدیل به سرمایه شود.

شناسه خبر : 4823

این خبر رو هم ببینید

اولین توصیه رهبر انقلاب به دولت سیزدهم: زمان شتابان می‌گذرد، از هر لحظه این چهارسال استفاده کنید

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است که متاسفانه تا حدی آسیب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =