بانوی کردستانی پوشش بومی کردی را چونان نماد آشتی و دوستی به نماینده اتحادیه اروپا پیشکش کرد

این اقدام برای معرفی جنبه های زیبایی شناختی و تنوع بی نظیر لباس و پوشش های محلی اقوام ایرانی به خصوص لباس های کردی و اشاعه فرهنگ، آداب و رسوم و صنایع دستی این مرز و بوم به جهانیان صورت گفته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری؛ سوسن السادات جاسبی طراح و دوزنده لباس های محلی کردی در سنندج به تشریح اهداف اقدام خود پرداخت و گفت: این اقدام برای معرفی توانمندی های فرهنگی به ویژه جنبه های زیبایی شناختی و تنوع بی نظیر لباس و پوشش های محلی اقوام ایرانی به خصوص لباس های کردی و اطلاع رسانی و اشاعه فرهنگ، آداب و رسوم و صنایع دستی این مرز و بوم به جهانیان صورت گفته است.
 
وی افزود: پس از مشاهده رعایت حجاب اسلام توسط خانم کاترین اشتون به فکر افتادم تا یک سری  لباس محلی کردی را بعنوان هدیه به وی تقدیم کنم تا ضمن مشاهده هنرو صنایع دستی اقوام ایرانی به ویژه مردم کردستان در مجموع این حرکت موجب شود تا پیام نوع دوستی، صلح دوستی  مردم میهن اسلامیمان از جمله کردستانی ها به گوش جهانیان برسد.
 
وی تصریح کرد: در این راستا برای اهدای این لباس ها با دفتر ریاست محترم جمهوری و نیز استانداری کردستان تماس حاصل شد که در نهایت با رایزنی های استاندار محترم استان با وزارت امورخارجه کشورمان تصمیم گرفته شد تا از طریق دکتر ظریف وزیر امورخارجه کشور در دور بعدی مذاکرات به نماینده اتحادیه اروپا اهدا شود.
 
جاسبی کردستان را مهد تمدن و ارزش های فرهنگی ناب و متعالی دانست و گفت: من به عنوان یک کردستانی به این کار افتخار می کنم زیرا لباس کردی از لحاظ حجاب و پوشش و زیبایی از ویژگی های بی نظیری برخوردار است که امیدوارم با این اقدام توانسته باشم فرهنگ غنی استان کردستان را معرفی نماییم.
 
وی تصریح کرد: به دلیل پوشش مناسب لباس محلی کردی امیدواریم که مردم کردستان  از لباس کردی استفاده کرده و حفظ این ارزش فرهنگی از سوی جامعه در همه عرصه مورد توجه قرار گیرد.
 
جاسبی خواستار همکاری استانداری کردستان برای میزبانی جشنواره سالانه لباس های محلی اقوام مختلف ایران شد و ابراز داشت: امید است با تحقق این امر موجب شود تا یکبار دیگر کردستان کانون توجه برنامه ها فرهنگی و توسعه ارزش های معنوی قرار گیرد.
 
وی ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی مرکز تخصصی طراحی نقش و نگار لباس و پوشش کردی و نیزاختصاص یک رشته تحصیلی یا واحد درسی در سطح هنرستان ها و یا دانشگاه های مختلف در استان به مباحث طراحی و آشنایی با لباس محلی استان توجه بیشتری کرد.
 
این هنرمند کردستانی حفظ و صیانت از پوشش ها و لباس های محلی را وظیفه ای همگانی برای حراست از این سرمایه ملی برشمرد و گفت: باید با بررسی ویژگی های ظاهری و ماهیت و فلسفه درونی پوشش لباس محلی استان ضمن تقدیر از نسل های گذشته این ارزش فرهنگی را به نسل آینده استان منتقل کرد.
 
وی وجود تعامل با اقلیم کردستان عراق را برای آشنایی بیشتر با نحوه پوشش و لباس های رایج طرفین بسیار حائز اهمیت برشمرد.
 
جاسبی درپایان بر نقش خانواده ها در گسترش استفاده از لباس های محلی  به ویژه در استان کردستان تاکید کرد.
 
 

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *