باید به پژوهشهای مرتبط با وحدت بین مسلمین بیشتر پرداخته شود

 هیچ نظامی سیاسی نمی تواند واقعیت های مذهبی در کشورهای اسلامی را نادیده بگیرد، زیرا نتیجه طبیعی نادیده گرفتن واقعیت های مذهبی در جهان اسلام، ایجاد تفرقه و اختلاف بیشتر بین مسلمانان است

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۷
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، “شیخ محمد محفوظ” محقق و متفکر عربستان سعودی در گفتگو با خبرنگار تقریب، پیرامون بحرانهای کنونی جهان اسلام تأکید کرد: فتنه های مذهبی و قبیله ای در جهان اسلام بدون شک درپی ایجاد تفرقه بین امت اسلامی و اختلافات افکنی بین آنان است .
محفوظ تصریح کرد: فتنه های موجود در جهان اسلام، طرحها و نقشه های استعماری بین المللی است که میخواهند امت اسلامی، متفرق و جدا از هم و ضعیف باقی بماند، بنابراین همه مسلمانان با مکاتب فقهی و مذهبی مختلف به جای اختلافات باید به سوی اشتراکات بروند.
این متفکر با انتقاد از اینکه کتابخانه های اسلامی مملو از کتابها و تحقیقات و پژوهشهایی در مورد اختلافات و تفاوتهای بین مسلمانان است، اما پژوهشهای انجام شده در مورد چگونگی اتحاد بین مسلمانان و جنبه های مشترک بین آنها کم و اندک است، تأکید کرد: انجام پژوهش و تحقیقِ بیشتر در این خصوص از ضروریات است.
وی مهمترین راه حلهای مقابله با فتنه های موجود را توسعه فقه اشتراکی بین مسلمانان و حمایت از کثرت گرایی مذهبی در کشورهای اسلامی برشمرد و گفت: هیچ نظامی سیاسی نمی تواند واقعیت های مذهبی در کشورهای اسلامی را نادیده بگیرد، زیرا نتیجه طبیعی نادیده گرفتن واقعیت های مذهبی در جهان اسلام، تفرقه و اختلاف بیشتر بین مسلمانان است.
محفوظ تاکید کرد : پیروان شیعه و سنی باید حامی کثرت گرایی مذهبی باشند، به این معنی که هرگاه در کشوری اکثر مردم سنی مذهب هستند و شیعه در اقلیت است، بر اکثریت سنی واجب است که از اقلیت شیعه حمایت کنند و مؤسسات قانونی مخصوص مجازات بی حرمتیهای مذهبی تأسیس شوند، و کسانی که در یک کشور با عنوانهای مذهبی، قومی و نژادی مختلف نسبت به دیگران بی حرمتی می کنند را مورد بازخواست قرار دهند.
وی از دیگر راه حلهای مبارزه با بحرانهای جهان اسلام را ضرورت هماهنگی و همکاری سیاسی بین کشورهای مختلف اسلامی قلمداد کرد و خاطرنشان ساخت: مسلمانان در جهان پراکنده و از هم جدا هستند که باید با همکاری و تعامل بیشتر بین آنها و از طریق سازمانهای منطقه ای همانند سازمان همکاری اسلامی و یا سازمانهای جامعه مدنی در کشورهای اسلامی این فاصله ها برداشته شود و در سطح سیاسی و تجاری و اقتصادی بین کشورهای اسلامی مختلف همکاری مشترک ایجاد شود.
محمد محفوظ در ادامه و در مورد نقش مؤسسات و علما در رویارویی با بحران های موجود در جهان اسلام گفت: از مشکلات کنونی جهان اسلام که همه مسلمانان از آن رنج می برند، شکل گرفتن گروهکهای تندرو تکفیری است و تمام حوزه های علمیه و مؤسسات قانونی، نهادهای دینی، مراجع و علما، جنبشهای اسلامی، احزاب اسلامی در رویارویی با خطر افراط گرایی و تکفیری در دنیای اسلام مسئول هستند و باید برای محو پوشش دینی از فعایتهای گروهکهای تروریستی گام بردارند.
وی در پایان و با اشاره به اینکه ادامه فعالیتهای تکفیری رشته و زنجیر اسلام در کل جهان را تهدید می کند گفت: مؤسسات مختلف اسلامی باید با تعامل و همکاری با یکدیگر در جهت ایجاد تفاهم و وحدت بیشتر بین مسلمانان گام بردارند.
 
گفتگو و تنظیم: زهرا غلامی

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *