با آمدن بهار پای میهمان ناخوانده باز هم به کردستان باز شد  تکرار داستان غم‌انگیز میزبانی کردستان از میهمان ناخوانده  

 
داستان ورود گرد و غبار به کردستان تکراری شده و چند سالی است که همزمان با آغاز فصل گرما استان کردستان را این میهمان ناخوانده فرا می‌گیرد.
 

  
به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، از دیروز گرد و غبار استان کردستان را فرا گرفته و موجب پدید آمدن مشکلاتی برای مردم به ویژه کودکان و افراد کهنسال و بیماران قلبی و عروقی شده است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته و نتایج حاصل از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، میزان ذرات معلق در هوا امروز بیشتر از استانداردهای زیست‌محیطی است.
ناصح قادری میزان ذرات معلق در هوا را در شهرستان‌های سنندج، مریوان، سقز، بانه و کامیاران بیشتر از استاندارد‌های زیست‌محیطی عنوان کرد و اظهار داشت: میزان آلودگی هوا در شهرستان‌های قروه و بیجار نسبت به شهرستان‌های دیگر استان کمتر است.
وی میزان ذرات معلق در هوا را در حد ناسالم بیان کرد و ادامه داد: مردم کردستان در فروردین ماه جاری تنها دو روز هوای پاک استنشاق کرده‌اند.
مدیرکل محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه در حال حاضر غلظت ذرات معلق در هوا در کردستان افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: میزان روز‌های ناسالم در کردستان نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.
قادری روزهای ناسالم در فروردین ماه سال گذشته را دو روز و یک روز بسیار خطرناک عنوان کرد و گفت: باید در راستای فرهنگ‌سازی در زمینه امور محیط زیستی در بین مردم اقدامات جدی صورت گیرد.
وی وضعیت فعلی هوای استان را از نظر شاخص‌های کیفیت ناسالم اعلام کرد و ادامه داد: در این شرایط مردم تحت تاثیر مخاطرات بهداشتی آلاینده‌ها قرار می‌گیرند.
مدیرکل محیط زیست کردستان با بیان اینکه بیماران قلبی، ریوی، افراد مسن و کودکان نسبت به گردو غبار موجود در هوا علایم شدید‌تری را نشان می‌دهند، گفت: بیشتر استان‌های غربی کشورمان تحت تاثیر هوای ناسالم و گردو غبار قرار می‌گیرند.
قادری با اشاره به ورود گرد و غبار از کشور عراق به کشورمان بیان کرد: از بین رفتن منابع آبی و کم شدن پوشش گیاهی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر محیط زیست است.
وی افزود: کمک به بهبودی پوشش گیاهی، جلوگیری از هدر رفتن منابع آبی در استان، افزایش کاشت بوته و درخت در طبیعت، جلوگیری از آلودگی‌های ناشی از خودرو به وسیله معاینه فنی خودرو از جمله اقدامات در راستای کمک به محیط زیست و جلوگیری از آلودگی محیط زیست است.
مدیرکل محیط زیست کردستان در پایان از مردم خواست در صورت امکان از تردد در روز‌های آلوده خودداری کرده و از ماسک، لبنیات، سبزیجات و مایعات و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *