خانه / سیاسی / با حضور جمعی از مدیران و مسئولان؛ پژوهشکدە کردستان شناسی در سنندج افتتاح شد

با حضور جمعی از مدیران و مسئولان؛ پژوهشکدە کردستان شناسی در سنندج افتتاح شد

سنندج- مراسم ارتقای مرکز پژوهشی زبان و ادبیات کردی بە پژوشکدە کردستان شناسی در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

شامگاه دوشنبە ۲۵ اردیبهشت در مراسمی باحضور اساتید، فعالان فرهنگی و هنری و جمعی از دانشجویان مرکز پژوهشی کردستان شناسی دانشگاه کردستان بە پژوهشکدە کردستان شناسی ارتقا یافت.
فردین اخلاقیان، رئیس دانشگاه کردستان در این مراسم گفت: رشتە زبان کردی و ارتقاء مرکز پژوهشی بە پژوهشکدە کردستان شناسی در راستای خدمت رسانی علمی بە مردم کردستان صورت پذیرفت.
وی با اشارە بە اینکە اواخر سال ۱۳۷۹ طرح مرکز پژهشی کردستان شناسی تحت نظر دانشگاه کردستان توسط معاونت پژوهشی و تحقیقات وزارت علوم تصویب شد، گفت: اکنون رشتە زبان کردی کە دارای ردیف بودجە دولتی است، مانند این پژوهشکدە در جهت تحقق هدف خدمت رسانی علمی بە مردم و جامعە کردی قرار گرفتە است.
در بخش دیگری از مراسم، امید قادر زادە رئیس پژوهشکدە کردستان شناسی دانشگاه کردستان گفت: پژوهشکدە کردستان شناسی با تلاش ۱۶ سالە و خستگی ناپذیری اساتید و فعالان فرهنگی و ادبی کردستان بە این مرحلە رسیدە است .
قادر زادە همچنین افزود: در مدت فعالیت این مرکز ۳۲ کتاب بە چاپ رسیدە است، دە ها کنفرانس و یادبود با همت مسئولین دانشگاه در سطح ملی و منطقەای برگزار شدە است.
وی اظهار امیدوای کرد؛ این پژوهشکدە با تلاش فعالان حوزەها مختلف بتواند نقش بسزایی در توسعە، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعە کردی داشتە باشد و خدمات ماندگاری بە تاریخ، فرهنگ، اقتصاد، سیاست و ادب کردستان انجام بدهد.
غلام حسین کریمی دوستان رئیس سابق دانشگاه کردستان در مورد ریشە های زبان بە ویژە زبان کردی مطالبی ارائە داد.
کریمی دوستان با تحلیل ضرورت های تشکیل این پژوهشکدە گفت: این پژوهشکدە در حوزە زبان می تواند خدمات شایان و تاثیرگذاری برای زبان کردی  بە ارمغان بیاورد.
قطب الدین صادقی، پژوهشگر و کارگردان تاتر یکی دیگر از سخنرانان این مراسم، با تاکید بر اینکە اقدام بە ارتقاء مرکز پژوهشی بە پژوهشکدە کردستان شناسی در دانشگاه کردستان، اقدامی بسیار بزرگ است، گفت:آموزش پژوهش وتحقیق بە روش علمی و استاندار و بە دور از تعصبات بە دانشجواین وظیفە بسیار مهم دانشگاه و جزو خدمات علمی است.
صادقی افزود: جمع آوری نکردن و طبقە بندی نکردن تاریخ، فرهنگ و اسطورشناسی جامعە کردی یکی از آسیب ها بزرگ این حوزە ها است و وظیفە پژوهشکدە کردستان شناسی باید بررسی، شناخت و طبقە بندی این موارد باشد.
این کارگردان برجستە کردستانی تصریح کرد کە در پژوهش ها وثبت داده های فرهنگی، تاریخی و اسطورە ای باید از احساسات و تعصبات عشیرە ای بپرهیزیم و واقعیات را برای نسل های آیندە ثبت کنیم و همە کارهای ما علمی و فکری باشد بدور از مرام های سیاسی.
وی تاکید کرد کە فکر بومی و مشکلات بومی محور پژوهش های ما باشد و از تحمیل کردن فکر خارجی بر جامعە خودداری کنیم و اگر بە دنابل فکر نو و خارج از جامعە خود هستم حتما مکانیزم انتقال این فکر از مبدا بە مقصد را فراهم کنیم.
در بخش دیگری از این مراسم محمد علی سلطانی، محقق و پژوهشگر کرمانشاهی هم مطالبی در مورد ضرورت فعال بودن چنین پژوهشکدە های ارائە کرد.
سلطانی گفت: این پژوهشگاه مادر است برای همە کردهای جهان، چون در کشورهای دیگر کە کردها در آن زندگی می کنند پژوهشکدە های با این سطح علمی و آکادمیک وجود ندارد.
وی تاکید کرد کە این پژوهشکدە با پشتوانە علمی خود در زمینە های مختلف می تواند بە توسعە جوامع کردی کمک کند.
در پایان بختیار سجادی مدیرگروه رشته ادبیات کردی دانشگاه کردستان امروز را جشن مطالعات کردی دانست و به گستردگی وغنی بودن زبان کردی اشاره کرد.
وی تاکید کرد: ما به عنوان مردم این سرزمین باید خودمان در خصوص ادبیات و تاریخ خودمان تحقیق کنیم و من خوش بینم که نمونه افرادی که تا کنون برای فعالیت و ارتقای این پژوهشکده تلاش کرده اند، در دانشگاه کردستان زیاد است.
در ادامه این مراسم از کتاب هایپه ندی پیران و فه رمووده ی ژیران، زه ردی ده م که ل، تاڤگەی ئەوین، ئاسنگەری و مسگەری رونمایی شد.
همچنین در این مراسم از سید طاهر حسینی، جلال جلالی زاده، غلامحسین کریمی دوستان، عبدالله سلیمی، فردین اخلاقیان، ماجد مروخ روحانی، بهرام نصراللهی زاده، رحمت صادقی، بختیار سجادی، نجم الدین جباری و امید قادرزاده به عنوان حامیان و فعالان این پژوهشکده تجلیل شد.
شناسهٔ خبر: ۳۹۷۹۸۰۰ – سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ – ۰۸:۳۰

شناسه خبر : 11727

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + ده =