خانه / فرهنگی / با رأی هیئت داوران مقالات برتر همایش فرهنگ عامه کُردی در سنندج معرفی شدند

با رأی هیئت داوران مقالات برتر همایش فرهنگ عامه کُردی در سنندج معرفی شدند

همایش فرهنگ و ادبیات عامه کردی با مروری بر آثار مرحوم استاد محی‌الدین حق‌شناس امروز در سنندج برگزار شد و از میان ۵۳ مقاله فارسی و کُردی ارائه شده به این همایش با رأی هیئت داوران مقالات برتر انتخاب شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، همایش فرهنگ و ادبیات عامه کردی با مروری بر آثار مرحوم استاد محی‌الدین حق‌شناس امروز در سنندج برگزار شد و از میان ۵۳ مقاله فارسی و کُردی ارائه شده به این همایش با رأی هیئت داوران مقالات برتر انتخاب شدند.
 
این همایش با نقد و بررسی گویش‌های سنندجی و ظرفیت‌ها و تاثیرات آن بر ادبیات کردی،محورهای ادبیات شفاهی کردی و میزان تأثیر آن در ادبیات مکتوب، آداب و رسوم رایج در گذشته و دلایل ضعف و افول آنها برگزار شد.
 
اختلافات گویش سنندجی با گویش اردلانی، بررسی آثار استاد مرحوم محی‌الدین حق شناس و تاثیر صدا و لحن وی در مخاطب، فلکلور سنه و بازتاب آن در منظومه شاره که م سنه، جلوه و بازتاب طبیعت (به ویژه آبیدر) در سروده‌های استاد حق شناس، بازتاب معماری کهن شهر سنندج در آثار استاد حق شناس از مهم‌ترین محورهای این همایش بود.
 
در بخش مقالات برتر این همایش از ۱۱ مقاله کامبیز ابراهیم زاده، علیرضا نصرتی، جمال احمدی آیین، رحیم لقمانی، محسن رازی، نجم الدین شوکت یاریان، محمد حجازی، معتصم هاشمی، امیر رحیم نژاد، مریم بلده، عطا حواری نسب و عباس جلیلیان تجلیل شد.
 
در این همایش همچنین از اسعد اردلان، سعید نجاری، شیدا مردوخی و اسعد گازرانی ادبیان و هنرمندان کردستانی تجلیل شد.
 
در بخش پایان نامه‌های این همایش نیز از کژال فداکار، فرهاد پرموز و شراره اکبری تجلیل شد.
 
در بخش انجمن‌ها نیز از انجمن مولوی کرد، ئاوینه کردستان و موسسه راژه تجلیل شد.
 
علاوه بر این از سوی خانواده مرحوم حق شناس از ادبا و نویسندگان کردستانی که در تدوین منظومه شاهره‌که م  سنه با مرحوم حق شناس همکاری کرده‌اند نیز قدردانی شد.
 
عدنان برزنجی، خالد امانی، نوید نقشبندی، سلما ساعدی، سید محمدخالد حسامی، جمال محمدی جمال احمدی آیین و عطالله حواری نسب، داوری مقالات این همایش را بر عهده داشتند.

شناسه خبر : 5051

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =